Lenkijos užsienio reikalų ministerija pasmerkė pasienio rajonuose įvykdytus išpuolius prieš lietuviškus užrašus ir pabrėžė, kad bus imtasi priemonių rasti kaltininkus bei atlyginti žalą.
"Ieškome incidento Punske kaltininkų; atitaisysime žalą. Mažumos turi teisę į dvikalbius ženklus", - socialiniame tinkle "Twitter" antradienį parašė užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis.
Lenkijos Punsko savivaldybėje, kur gausu lietuvių gyventojų, pirmadienio naktį raudonos ir baltos spalvos dažais užtepti lietuviški miestelių ir kaimų pavadinimai, išpaišyti lenkų nacionalistų organizacijos ženklai.
Lenkijos URM pranešime spaudai tai apibūdino kaip "chuliganišką išpuolį".
"Užsienio reikalų ministerija smerkia chuliganišką išpuolį, kai užrašai lietuvių kalba buvo uždažyti Punsko valsčiuje, kuriame reikšmingą gyventojų dalį sudaro Lenkijos piliečiai, priklausantys lietuvių mažumai. Atitinkamos valdžios struktūros imasi veiksmų, siekiant išaiškinti kaltininkus ir atitaisyti žalą", - sakoma ministerijos interneto svetainėje paskelbtame pareiškime.
"Norime pabrėžti, kad Lenkijos Respublikoje tautinės mažumos savo gyvenamose vietovėse turi teisę statyti dvikalbius ženklus. Užrašų mažumos kalba uždažymas arba, pavyzdžiui, lentelių su dvikalbiais gatvių pavadinimais nuplėšimas yra neleistinas vandalizmo aktas, kuris ne vien pažeidžia Lenkijos įstatymus, bet ir kenkia demokratinių valstybių visuotinai priimtoms normoms", - teigiama pranešime.
Punsko valsčiuje raudonos ir baltos spalvos dažais buvo užtepta 12 lietuviškų miestelių bei kaimų pavadinimų, nuniokotas Punske esantis paminklas, skirtas pirmojo lietuviško vaidinimo šimtmečiui. Ant jo esantis užrašas taip pat užpaišytas balta ir raudona spalvomis, parašytas žodis "Falanga". Taip vadinosi anksčiau veikusi radikali dešinioji lenkų nacionalistinė organizacija. Kalaviją laikanti ranka - šios organizacijos simbolis.
Remiantis Lenkijos tautinių mažumų įstatymu, Punsko savivaldybėje 2009 metais pakabinti ženklai, kuriuose miestelių pavadinimai parašyti ir lenkiškai, ir lietuviškai. Lietuvos įstatymai dvikalbių užrašų neleidžia, tačiau Vyriausybė svarsto tokią galimybę. Kai kuriuose Lietuvos rajonuose dvikalbiai gatvių pavadinimai kabo neteisėtai.
Naujausi komentarai