Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvos diplomatas: Rusija turi reaguoti ir į stalinizmo nusikaltimus

2010-12-03 15:33
Lietuvos diplomatas: Rusija turi reaguoti ir į stalinizmo nusikaltimus
Lietuvos diplomatas: Rusija turi reaguoti ir į stalinizmo nusikaltimus / Shutterstock nuotr.

Rusijai aštriai sukritikavus Lietuvos spaudoje paskelbtą rašinį apie holokaustą, Lietuva penktadienį paragino Maskvą "su tokiu pat uolumu reaguoti ir į Lietuvos okupacijos neigimą" bei stalinizmo nusikaltimų menkinimą.

"Jei Rusija turi teisę baksnoti pirštu į piliečio Petro Stankero išsakytas mintis, ji privalo suvokti ir savo pareigą su tokiu pat uolumu reaguoti į Lietuvos okupacijos neigimą bei savo viešojoje erdvėje pasirodančias kito totalitarinio režimo - stalinizmo - nusikaltimų padarytos žalos, jo aukų neigimo bei menkinimo apraiškas", - BNS penktadienį pareiškė Lietuvos diplomatas, nenorėjęs įvardyti savo pavardės.

Rusijos ambasada Lietuvoje ketvirtadienį pareiškė, kad savaitraštyje "Veidas" paskelbta publikacija apie holokaustą yra vienas iš nacizmo teisinimo ir istorijos perrašymo Lietuvoje pavyzdžių.

Ambasada išsakė susirūpinimą "Lietuvoje stiprėjančiais mėginimais savaip interpretuoti Antrojo pasaulinio karo istoriją ir toli gražu nevienareikšmiškai įstatymų leidybos lygmenyje reguliuoti istorinių diskusijų eigą".

Kiek anksčiau prieš tai ketvirtadienį Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas pasveikino Europos Sąjungos (ES) šalių ambasadorių protestą dėl straipsnio, po kurio publikacijos autorius istorikas buvo priverstas palikti darbą Vidaus reikalų ministerijoje.

"Mes patenkinti, kad mūsų partneriai pagaliau sureagavo į Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse pasirodančias sistemingas publikacijas ir pareiškimus, teisinančius nacių nusikaltėlius", - "Interfax" pranešime cituojamas Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas.

Prieš savaitę septynių Europos šalių ambasadoriai laiške vidaus reikalų ministrui išsakė pasipiktinimą dėl rašinio, kuriame ministerijoje vidutinio rango pareigas užėmęs istorikas rašė: "Svarbu ir tai, kad Niurnbergo procese teisinį pagrindą įgavo legenda apie 6 mln. neva nužudytų žydų, nors iš tiesų teismas neturėjo ne vieno A. Hitlerio pasirašyto dokumento apie žydų naikinimą (šio dokumento, jeigu jis egzistavo, iki šių dienų niekas nerado, nors pažadėta net milijono dolerių premija)".

Britanijos, Estijos, Nyderlandų, Norvegijos, Prancūzijos, Suomijos ir Švedijos ambasadoriai laiške, kurio kopiją gavo BNS, pareiškė, kad šis teiginys prilygsta holokausto neigimui, todėl nusipelno pasmerkimo. Vėliau straipsnį atskirame atvirame laiške pasmerkė ir Lenkijos ambasadorius.

Generalinė prokuratūra pirmadienį pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl galimo holokausto menkinimo straipsnyje.

Kilus pasipiktinimui, P.Stankeras paprašė atleisti jį iš darbo ministerijoje, o ministras atsiribojo nuo jo pavaldinio išsakytų minčių.

Savaitraščio "Veidas" vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas teigia, kad P.Stankeras niekada neneigė holokausto, o nesusipratimas įvyko dėl vieno sakinio, kuris buvo klaidingai suprastas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų