Teisingumo ministras Juozas Bernatonis sako, kad netrukus bus pradėtas rengti įstatymo projektas dėl nelietuviškų pavardžių rašybos, tačiau perspėjo, kad bus sudėtinga rasti teisinę išeitį, atsižvelgiant į Konstitucijos nuostatas dėl lietuvių kaip valstybinės kalbos statuso.
Teisingumo ministerijai Vyriausybė pavedė parengti projektą, kuris leistų dokumentuose rašyti pavardes ne vien lietuviškais rašmenimis. Toks žingsnis siejamas su Lietuvos lenkų prašymais ir santuokas su užsieniečiais sudariusių lietuvių padėtimi.
„Tai yra teisine prasme sudėtingas klausimas“, - žurnalistams Vyriausybėje trečiadienį sakė socialdemokratas J. Bernatonis.
Jo vertinimu, buvusios kadencijos metu pateikti įstatymų projektai neatitiko Konstitucijos.
„Reikia rasti išeitį, kad būtų tos rekomendacijos įgyvendinamos nepažeidžiant Konstitucijos“, - sakė ministras.
J. Bernatonis pranešė jau sudaręs darbo grupę, kuri turės parengti teisės aktų projektus.
Neseniai išvadas pateikusi Vyriausybės sudaryta darbo grupė, kuriai vadovavo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovas, pasiūlė įteisinti, kad asmenvardžiai dokumentuose panaudojant ne tik lietuvišką raidyną galėtų būti rašomi lotyniško pagrindo rašmenimis, jei to prašo pats asmuo.
Konstitucinis Teismas 1999 metais išaiškino, kad „asmens vardas ir pavardė piliečio pase turi būti rašomi valstybine kalba“, nes „kitaip būtų paneigtas konstitucinis valstybinės kalbos statusas“. Tokias nuostatas Konstitucinis Teismas patvirtino ir 2009 metais, kai pažymėjo, jog „asmens vardo ir pavardės įrašas paso kitų įrašų skyriuje nelietuviškais rašmenimis neturėtų būti prilygintas įrašui apie asmens tapatybę valstybine kalba“.
2010 metų balandį Lietuvos Seimas atmetė konservatoriaus Andriaus Kubiliaus Vyriausybės parengtą įstatymo projektą, kuriuo siūlyta leisti asmens dokumentuose lotyniškos kilmės pavardes rašyti originaliai jų nelietuvinant.
Už balsavo aštuoni konservatoriai, prieš buvo 11, o 15 susilaikė. Įstatymą tuomet parėmė vienintelis socialdemokratas - buvęs premjeras Gediminas Kirkilas. Trys socialdemokratai buvo prieš, o aštuoni, tarp jų - ir dabartinis premjeras Algirdas Butkevičius, susilaikė.
Naujausi komentarai