Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sekmadienį patvirtino galutinius Seimo rinkimų rezultatus.
VRK posėdyje konstatavo, kad į naująjį parlamentą išrinkta iš viso 140 Seimo narių – 70 daugiamandatėje apygardoje pagal partijų iškeltų kandidatų sąrašus ir 70 vienmandatėse apygardose. Vienoje vienmandatėje apygardoje – Zarasų-Visagino – rinkimų rezultatai panaikinti. Čia Seimo narys bus išrinktas per artimiausią pusmetį.
Nustatyta, kad 38 parlamentarus turės Lietuvos socialdemokratų partija (15 iš jų išrinkta daugiamandatėje apygardoje, 23 – vienmandatėse), 33 – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (13 daugiamandatėje ir 20 vienmandatėse), 29 – Darbo partija (17 daugiamandatėje ir 12 vienmandatėse), 11 – Tvarkos ir teisingumo partija (6 daugiamandatėje ir 5 vienmandatėse), 10 – Liberalų sąjūdis (7 daugiamandatėje ir 3 vienmandatėse), 8 – Lietuvos lenkų rinkimų akcija (5 daugiamandatėje ir 3 vienmandatėse), 7 – partija „Drąsos kelias“ (visi daugiamandatėje). Vienmandatėse apygardose taip pat išrinkti 3 save išsikėlę kandidatai ir 1 Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas.
Per artimiausias tris dienas visiems išrinktiesiems Seimo nariams bus įteikti tą liudijantys pažymėjimai.
Pirmasis naujojo Seimo posėdis turėtų įvykti lapkričio viduryje. Jį sušauks Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Svarstydama galutinius rinkimų rezultatus VRK sekmadienį atmetė Tautininkų sąjungos skundą, kuriame prašyta dėl šiurkščių pažeidimų panaikinti Seimo rinkimų rezultatus.
Tautininkų lyderis Gintaras Songaila skundą pateikė dar po pirmojo rinkimų turo. Tautininkai tvirtina, kad dėl teisėsaugos institucijų vangumo nebuvo užkirstas kelias „masiniam balsų pirkimui“.
Tačiau VRK nesutiko su tautininkais. „Mes neturime pagrindo patenkinti G.Songailos skundo“, - dar šeštadienį VRK posėdyje sakė komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas, akcentavęs, kad G.Songaila negali pagrįsti teiginių dėl rinkimų pažeidimų masiškumo.
VRK nustatė, kad visoje Lietuvoje galbūt galėjo būti papirkta apie pusketvirto tūkstančio balsų, tačiau tai sudaro vos 0,3 proc. visų balsų, todėl tie nustatytieji pažeidimai negalėjo turėti esminės įtakos rinkimų galutiniams rezultatams.
Nelaukdamas VRK sprendimo G.Songaila jau yra įregistravęs Seimo nutarimo projektą dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą su paklausimu, ar spalio 14 dieną vykstant rikimams daugiamandatėje apygardoje nebuvo šiurkščiai pažeisti Seimo rinkimų įstatymai, ir ar pažeidimai leido nustatyti tikslius rinkimų rezultatus.
Įstatymas numato, kad kandidatai bei partijos ne vėliau kaip per 24 valandas, kai paskelbiami oficialūs rinkimų rezultatai, gali apskųsti Seimui ar prezidentui VRK sprendimus arba jos atsisakymą nagrinėti skundus dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų. Tuomet Seimas ar prezidentas su paklausimu dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo kreipiasi į Konstitucinį Teismą.
VRK atmetė protestus dėl rinkimų rezultatų patvirtinimo Šilutės-Pagėgių, Jurbarko, Vilniaus-Trakų ir Širvintų-Vilniaus apygardose.
VRK Liberalų sąjūdžio prašymu šeštadienį perskaičiavo Baltijos apygardos vienos apylinkės negaliojančius biuletenius. „Vienoje rinkimų apygardoje - dvidešimtoje, Baltijos - perskaičiavimo rezultatai aprodė absoliučiai tuos pačius duomenis, ką mes turėjome ir iki to perskaičiavimo. Visiškai su tais duomenimis sutiko ir pareiškėjai“, - sakė VRK pirmininkas.
Baltijos apygardoje nugalėjo Darbo partijos atstovas Raimundas Paliukas, savo varžovą Liberalų sąjūdžio atstovą Artūrą Šulcą aplenkęs 68 balsais.
Taip pat VRK perskaičiavo dviejų Pajūrio apygardos apylinkių, Alksnynės ir Ateities, visus biuletenius. Po šio perskaičiavimo, pasak Z.Vaigausko, nustatyta, kad konservatorius Pranas Žeimys prieš Darbo partijos atstovę Genoveitą Krasauskienę laimėjo 38 balsais - devyniais balsais mažesniu skirtumu, nei nustatė balsus perskaičiavusi apygardos komisija.
Naujausi komentarai