20-metės slidininkės Dinigeer Yilamujiang (Diniger Ilanmudziang) pasirodymas penktadienį paskutinėje deglo nešimo atkarpoje atkreipė viso pasaulio dėmesį į sportininkę – ir į uigūrų klausimą.
„Tai yra kinų mėginimas atitraukti dėmesį nuo tikrosios problemos“, sekmadienį kanalui CNN pareiškė Vašingtono ambasadorė JT Linda Thomas-Greenfield (Linda Tomas-Grinfild), „kad uigūrai yra kankinami, kad jie yra Kinijos vykdomų žmogaus teisių pažeidimų aukos.“
Ambasadorė pridūrė: „Žinome, kad vykdytas genocidas. Mes apie tai garsiai pareiškėme. Prezidentas tai pareiškė.“
Kinijos valdančioji komunistų partija kaltinama gausiais žmogaus teisių pažeidimais, nukreiptais prieš daugiausia musulmonų mažumą iš tolimo šiaurės vakarinio Sindziango regiono.
Mažiausiai milijonas uigūrų buvo įkalinti Sindziango „perauklėjimo stovyklose“, teigia teisių gynėjai, o Kinijos institucijos apkaltintos priverstiniu moterų sterilizavimu ir priverstinio darbo įvedimu šiame rajone.
Pekinas, kuris tikisi pasinaudoti žiemos olimpines žaidynėmis atkreipti dėmesį į dinamišką Kinijos augimą ir vis ryškesnį vaidmenį pasaulyje, atmeta visus kaltinimus piktnaudžiavimu ar genocidu ir paragino savo kritikus nustoti „politizuoti“ žaidynes.
Tuo metu Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) nesureikšmino prieštaringai įvertinto deglo nešėjos pasirinkimą.
D. Yilamujiangas turėjo „visas teises“ nešti deglą, pažymėjo TOK atstovas Markas Adamsas.
„Nediskriminuojame žmonių dėl to, iš kur jie kilę, kokia jų kilmė,“ – pridūrė jis.
Jungtinės Valstijos, Australija, Didžioji Britanija ir Kanada buvo tarp šalių, kurios neatsiuntė diplomatinių atstovų į žiemos žaidynes.
D. Yilamujiang, kurios besišypsantį veidą išvydo milijonai žmonių visame pasaulyje, nėra tarp labiausiai pasižymėjusių Kinijos sportininkų.
Šeštadienį vykusiose žaidynėse ji užėmė 43 vietą skiatlono varžybose.
Naujausi komentarai