Edgaras Matakas – vienintelis Lietuvos neįgalusis plaukikas, įvykdęs net tris 2016-ųjų parolimpiados A lygio kvalifikacinius normatyvus. Tačiau kaunietis kol kas neužtikrintas šimtu procentų, kad šį rudenį startuos Rio de Žaneire.
Sėkmė Ščecine
Kovo 11-osios gimnazijos vienuoliktokui E.Matakui sausio 31-oji bus tikriausiai viena ilgiausių dienų per jo gyvenimą.
Būtent sekmadienį baigsis laikotarpis, kai neįgalieji plaukikai gali įvykdyti Rio de Žaneiro parolimpiados kvalifikacinius normatyvus ar pagerinti savo rezultatus, kad galutinėje reitingų lentelėje užimtų kuo aukštesnę poziciją.
Edgaras lauks žinių iš Norvegijos, tarptautinių varžybų "Skagerak Swim", kuriose dalyvauja ir jo neįgalumo grupės (S-11) sportininkai ne vien iš Europos – ar nepasižymės kuris nors jau aplenktas konkurentas?
Trijų rungčių – 50, 100 ir 400 m plaukimo laisvuoju stiliumi – A lygio normatyvai Kauno aklųjų ir silpnaregių sporto klubo (SK) "Parolimpietis" nariui E.Matakui pakluso per varžybas Ščecine (Lenkija).
"Labiausiai mėgstu sprinto distancijas, tačiau pirmiausia tikėjausi įvykdyti 400 m parolimpinį normatyvą. Stebėjausi, kad net trijose rungtyse pavyko pasiekti aukštus rezultatus", – kalbėjo Edgaras.
Laukia kvotų
Tarptautinio parolimpinio komiteto (IPC) plaukimo pasaulio reitingų lentelėse trenerio Ramūno Leono auklėtinis yra dvyliktas (400 m), tryliktas (50 m) ir šešioliktas (100 m).
"Dvyliktukas – tai jau garantuotas kelialapis į parolimpiadą", – teigė "Parolimpiečio" klubo vadovas Juozas Miliauskas.
Lietuvos parolimpinio komiteto (LPOK) generalinis sekretorius Gintaras Zavadskis, pagyręs sparčiai tobulėjantį E.Mataką, patvirtino, kad 17-metis kaunietis turi labai daug šansų vykti į Rio de Žaneirą, tačiau reikia kantriai luktelėti atrankos pabaigos.
"Lauksime, kokias kvotas parolimpiadoje Lietuvai skirs IPC. Plaukikams teoriškai tikimės dviejų vietų – po vieną moterų ir vyrų varžybose. Kai paaiškės kvotos, spręsime, kas iš mūsiškių dalyvaus žaidynėse, nes sportininkai iškovoja kelialapius ne sau asmeniškai, bet šaliai. Šiuo metu koziriai – E.Matako rankose, jis neturi lygiaverčių konkurentų", – teigė G.Zavadckis.
Pernai Varaždine (Kroatija) surengtoje Europos jaunimo parolimpiadoje E.Matakas iškovojo tris sidabro medalius bei pagerino tris Lietuvos aklųjų ir silpnaregių vyrų plaukimo rekordus 25 m baseine – 50 ir 100 m laisvuoju stiliumi bei 50 m peteliške.
Padėjo ir R.Meilutytė
Edgaro pastangos sudomino Rūtos Meilutytės paramos fondo atstovus. Pernai olimpinės čempionės iniciatyva neregys plaukikas sulaukė išskirtinės dovanos – profesionalaus inventoriaus, kurį suteikė R.Meilutytę remianti žinoma pasaulyje ekipuotės gamintoja "Arena".
E.Matako trenerio R.Leono nuomone, R.Meilutytės palaikymas buvo dar vienas impulsas, paskatinęs jo auklėtinį atkakliai siekti tikslo – kelialapio į Rio de Žaneirą.
"Edgaras turi didelių rezervų tobulėti. Jis fiziškai stiprus – tekdavo net išprašyti iš treniruoklių salės, kad nepersitemptų. Dabar svarbiausia – gerinti plaukimo techniką ir rezultatai dar pagerės", – sakė "Vilijos" baseine būsimąjį parolimpietį ugdantis Kauno plaukimo mokyklos specialistas.
Neįgaliems sportininkams neabejingi ir Kauno verslininkai. Viešbučio ir ekoturizmo centro "Babilonas" vadovo Raimondo Krištaponio iniciatyva užsimezgė SK "Parolimpietis" ir Rotary klubo "Romuva" bendradarbiavimas.
"Žinome: jeigu prireikus kreipsimės į bendroves "Serfas", "Persai", "Elektros darbai", "Švaros prekės", "Giminės" ar "Ceryx", mums tikrai padės", – džiaugėsi J.Miliauskas.
Kaip įveikti jaudulį?
"Jaučiu, kad plaukiu vis geriau. Mintyse susidėlioju visą distanciją, kiek reikės grybšnių, kad laiku atlikčiau posūkį ir nenusibalnočiau krumplių į baseino sienelę.
Per varžybas dar per daug trikdo jaudulys. Nemėgstu, kaip dauguma varžovų, užsidėti ausines ir klausytis muzikos – stengiuosi susikaupti supamas šurmulio, tačiau ne visada sklandžiai pavyksta", – pasakojo Edgaras.
Jis pripažino: parolimpinės žaidynės – svajonė, bet ji būtų dar malonesnė, jeigu nereiktų skristi lėktuvais.
"Nemėgstu tolimų kelionių oru, o Brazilija – oho, kokia tolybė!" – juokėsi plaukikas, jau įveikęs daugybę sunkesnių iššūkių.
Rio de Žaneiro parolimpiadoje varžysis 620 plaukikų. Favoritas E.Matako neįgalumo grupėje – dukart olimpinis ir triskart pasaulio čempionas, buvęs JAV jūrų pėstininkas Bradley Snyderis, praradęs regėjimą per sprogimą Afganistane.
"Iš europiečių stiprūs Rusijos, Ukrainos, Didžiosios Britanijos, Nyderlandų, Ispanijos plaukikai", – teigė R.Leonas.
Tikisi medalių
"Tikimės, kad šiemet Lietuvos parolimpinę rinktinę su aklųjų riedulio komanda sudarys 12–13 sportininkų.
"Didžiausios viltys – būtent riedulininkai ir lengvaatlečiai, pasaulio vicečempionai klaipėdietė Ramunė Adomaitienė ir šiaulietis Mindaugas Bilius", – sakė LPOK generalinis sekretorius G.Zavadckis.
Prieš ketverius metus Londono parolimpiadoje mūsų šalies neįgalieji sportininkai medalių neiškovojo, tačiau visi pateko į geriausiųjų dešimtukus: aklųjų riedulio rinktinė ir R.Adomaitienė (šuoliai į tolį) užėmė 4-ąsias vietas, M.Bilius (rutulio stūmimas ir disko metimas) – 6-ąją ir 9-ąją, Irena Perminienė (rutulio stūmimas) – 8-ąją, Kęstutis Skučas (50 m plaukimas nugara) – 9-ąją, Rolandas Urbonas (rutulio stūmimas) – 10-ąją.
Parolimpiadų prizininkai
Aukso medaliai: po 2 – Malda Baumgartė (lengvoji atletika, 1996 m.) ir Aldona Grigaliūnienė (lengvoji atletika, 1996 ir 2004 m.).
Sidabro medaliai: 3 – Sigita Kriaučiūnienė (lengvoji atletika, 1992 m.), po 2 – Vytautas Girnius (lengvoji atletika, 1992 ir 1996 m.) ir aklųjų riedulio rinktinė (2000 ir 2008 m.), po 1 – Kęstutis Bartkėnas (lengvoji atletika, 1996 m.), Rolandas Urbonas (lengvoji atletika, 2000 m.), Kęstutis Skučas (plaukimas, 2004 m.), A.Grigaliūnienė (lengvoji atletika, 2008 m.).
Bronzos medaliai: 3 – K.Bartkėnas (lengvoji atletika, 1996, 2000 ir 2004 m.), po 2 – R.Urbonas (lengvoji atletika, 1996 ir 2004 m.), Sigita Markevičienė (lengvoji atletika, 1996 m.) ir Jonas Stoškus (dziudo, 1996 ir 2004 m.), po 1 – S.Kriaučiūnienė (lengvoji atletika, 1992 m.), Danutė Šmydek (lengvoji atletika, 1992 m.), M.Baumgartė (lengvoji atletika, 1992 m.), Saulius Leonavičius (lengvoji atletika, 1996 m.), Linas Balsys (lengvoji atletika, 2004 m.), Algirdas Tatulis (lengvoji atletika, 2004 m.).
Naujausi komentarai