Madrido "Real" rengiasi skrydžiui atgal į viršūnę, Italijos mados metras Giorgio Armani kuria madingą krepšinio armadą, o Maskvos srities "Chimki" tikisi, kad jų milijonai pagaliau atneš realios naudos. Šios komandos – vienintelės pretendentės bent šiek tiek pakoreguoti monolitinę Europos krepšinio hierarchiją.
Išrinktųjų klubas
Nuo 2002 m., kai Eurolygos vadžias į savo rankas perėmė ULEB, buvo karūnuoti keturi skirtingi čempionai – Atėnų "Panathinaikos" (2007 ir 2009 m.), Maskvos CSKA (2006 ir 2008 m.), Tel Avivo "Maccabi" (2004 ir 2005 m.) ir "Barcelona" (2003 m.).
Eurolygos čempiono titulą iškovojo keturi treneriai – Željko Obradovičius ("Panathinaikos"), Ettore Messina (CSKA), Pini Gershonas ("Maccabi") ir Svetislavas Pesičius ("Barcelona"). Tiesa, šį skaičių dar reikėtų papildyti: E.Messina finaluose suklupo tris kartus, o P.Gershonas – sykį.
Kalbant apie finalo ketverto dalyvius, išsiskiria šešios komandos: CSKA (7 finalo ketvertai), "Maccabi" ir Vitorijos "Tau Ceramica" (po 4), "Panathinaikos", "Barcelona" ir "Montepaschi" (po 3).
Šie skaičiai rodo viena – Europos krepšinis yra lyg nusistovėjęs vanduo ar armatūros prigrūstas monolitas. Atmetus ULEB vadovavimo pradžioje dar besispardžiusius italus, į stipriausiųjų kompaniją pastaraisiais metais sugebėjo prasibrauti tik Pirėjo "Olympiakos" (2009 m.) ir Malagos "Unicaja" (2007 m.).
Tradicijos ir storos piniginės laimi Eurolygos laurus. Galima neabejoti, kad ir be Jordi Bertomeu sugalvotų A licencijų dominuojantys klubai amžinai būtų Eurolygoje. Paprastai grandai nenoriai priima naujokus ar sūnus paklydėlius.
Po Eurolygos sezono burtų traukimo pats laikas pasidomėti, ar besikeičianti finansinė aplinka bent kiek pakoreguos kontinento krepšinio galios centrus?
Karaliai rengiasi pakilti
Svarbiausia vasaros krepšinio rinkos naujiena – atgimusios Madrido "Real" ambicijos. Prie karališkojo klubo vairo vėl stojęs Florentino Perezas iš karto ėmėsi įrodinėti, kad rūpinsis ne vien futbolo reikalais.
28 mln. eurų biudžetą suplanavęs "Real" iškart pakilo į turtingiausių kontinento klubų trejetą ir iškart pradėjo apsipirkimo vajų.
Be abejo, pats reikšmingiausias Madrido klubo pirkinys – Ettore Messina. Nors italų krepšinio profesoriaus balansas Eurolygos finaluose yra 4:4, jo vardas jau seniai tapęs sėkmės ir triumfų sinonimu.
"Real" yra klubas su labai giliomis tradicijomis. Klubas, kuris jau pasiilgo pergalių. Darysime viską, kad tai ištaisytume", – iškart pareiškė E.Messina.
Veiksmų ilgai laukti nereikėjo. "Real" jau pasirašė sutartis su geriausiu jaunuoju Eurolygos krepšininku išrinktu Novica Veličkovičiumi (iš Belgrado "Partizan") ir universaliu lietuviu Darjušu Lavrinovičiumi, pratęsė sutartis su pastarųjų metų lyderiu Louisu Bullocku ir tvirtu vidurio puolėju Thomasu Van Den Spiegeliu.
Be to, "Real" jau beveik sukirto rankomis su ilgamečiu "Tau Ceramica" atakų dirigentu Pablo Prigioni, o Madrido–Maskvos erdvė pripildyta gandų, kad E.Messina norėtų prisikviesti buvusius bendražygius iš CSKA Matjažą Smodišą ir Erazemą Lorbeką.
Aštuoniskart stipriausiu Europos klubu karūnuotas "Real" nusiteikęs grįžti ten, kur jam ir priklauso. Juolab kad pastarąjį triumfą Eurolygoje 1995 m., kai komandą į priekį vedė Arvydas Sabonis, jaunesni karališkojo klubo sirgaliai prisimena lyg per miglą.
Į elitą – podiumo žingsneliu
Iškart keli Lietuvos krepšininkai šį sezoną padės įgyvendinti ambicingus G.Armani planus. Praėjusiais metais legendinės Milano "Olimpia" vairą perėmęs mados korifėjus įgyvendina savo pažadus.
G.Armani planuoja, kad per trejus metus "Armani Jeans" komanda iškovos Italijos čempionės titulą ir sugrįš į Europos krepšinio elitą, kur turėjo stabilias pozicijas praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje.
Prie šio plano įgyvendinimo rankas turėtų pridėti ir lietuviai. Milano komandoje trečią sezoną lieka Mindaugas Katelynas, o Marijonas Petravičius pasirašė dvejų metų 1,3 mln. eurų sutartį. Panašų atlyginimą G.Armani siūlo ir ilgamečiam Kauno "Žalgirio" lyderiui Jonui Mačiuliui, tačiau parašai ant sutarties kol kas nėra sudėti.
"Nepasakyčiau, kad yra kažkokia specifinė priežastis, kodėl "Armani Jeans" renkasi lietuvius. Tiesiog lietuviai pasižymi kaip darbo nebijantys komandinio stiliaus žaidėjai, be to, jie greitai prisitaiko prie itališko gyvenimo stiliaus. Kadangi šį sezoną "Lega A" yra didesnis legionierių limitas, tai suteikia daugiau galimybių užsieniečiams", – legendinio Milano klubo potraukį lietuviams mūsų dienraščiui paaiškino "La Gazzetta dello Sport" krepšinio apžvalgininkas Guida Guido.
Lietuvos krepšininkams didelį įspūdį daro ir finansinis "Armani Jeans" stabilumas. "Šiuo atžvilgiu Milano komanda turbūt yra viena patikimiausių Europoje", – pabrėžė ir J.Mačiulis.
Italijos žurnalistai kalba, kad "Armani Jeans" šį sezoną turės maždaug 13–14 mln. eurų biudžetą ("Montepaschi" – apie 15 mln.), tačiau trejų metų planą įgyvendinti sumanęs G.Armani kitą sezoną gali ir dar plačiau atverti piniginę.
"G.Armani planai – labai ambicingi, bet kol kas atrodo, kad "Montepaschi" išlaikys pirmaujančias pozicijas Italijoje. Tačiau Eurolygoje pagaliau vėl turėsime dvi tvirtas komandas", – komentavo G.Guido.
Rusiški paradoksai
30 mln. eurų ir kosminės sutartys su Jorge Garbajosa ir Carlosu Delfino. Tokie pernai buvo Maskvos srities "Chimki" užmojai, bet komanda liko be nieko visuose frontuose, kuriuose kariavo.
Nepaisant to, dėl naujos Eurolygos sistemos rusai pagaliau sulaukė antros vietos Eurolygoje, o "Chimki" komandai tai leis išlaikyti kad ir aptirpusį, tačiau Europos mastais milžinišką biudžetą.
Tiesa, sumažėjusį Maskvos srities ekipos apetitą atskleidžia ir naujųjų pirkinių pavardės – Raulis Lopezas, Carlosas Cabezasas, Keithas Langfordas. Solidūs krepšininkai, bet ne superžvaigždės, patenkančios į geriausiai apmokamų žemyno krepšininkų dešimtuką.
Žingsnį nauja kryptimi nusprendė žengti ir etatinis Eurolygos finalo ketvertų dalyvis CSKA. Armiečių klubas paskelbė, kad 30 proc. mažina savo biudžetą, o Maskvą jau paliko E.Messina, Nikos Zisis, Terrence'as Morrisas, į Vakarus gali pasukti abu slovėnai.
Vis dėlto CSKA kuklumas ne visiems daro įspūdį. "Jei Šiškauskui jie galėjo pasiūlyti net daugiau, nei mokėjo iki šiol, apie kokį biudžeto mažinimą kalbama?" – šyptelėjo Vilniaus "Lietuvos ryto" treneris Rimas Kurtinaitis.
CSKA susidomėjimas NBA pernai žaidusiu Rudy Fernandezu ir ne už grašius žaidžiančiu Robertu Javtoku taip pat rodo, kad Jevgenijaus Pašutino vairuojamų armiečių sparnų krizė neapkarpė. Kita vertus, padeda ir tai, kad 20–30 proc. sumažėjo žaidėjams siūlomų sutarčių suma visoje Europoje.
Graikai taškosi milijonais
Ekonominio sunkmečio pančių beveik nejaučia dar du Eurolygos elito atstovai – Atėnų "Panathinaikos" ir Pirėjo "Olympiakos".
Dabartinis čempionas "Panathinaikos" beveik baigė komplektaciją, bet dar laukia vieno svarbiausių pergalių kalvių – Šarūno Jasikevičiaus – sprendimo. Po Graikijos čempionato vietos spauda trimitavo apie naują dvejų metų Šaro sutartį, bet dabar derybos įstrigo, o į Šaro medžioklę įsijungė "Real" ir Stambulo "Efes Pilsen", jau sukirtęs rankomis su rezultatyviausiu Eurolygos žaidėju Igoriu Rakočevičiumi.
"Olympiakos" padėtis – kitokia. Brolių Panagiočio ir Giorgio Angelopoulų valdomas turtingiausias žemyno klubas atsisveikino su keliais žaidėjais, bet iš jų svarbų vaidmenį komandoje vaidino tik Lynnas Greeras.
Tarp potencialių "raudonųjų" naujokų vėl minimos NBA žaidėjų pavardės – Peja Stojakovičius, Jamesas Posey, Ramonas Sessionsas. Ir nors kai kurie spaudos pranešimai atrodo laužti iš piršto, pernai už 4,4 mln. eurų Joshą Childressą į Europą atvilioję broliai Angelopoulai nejaučia grynųjų stygiaus ir trokšta pagaliau užkopti į viršūnę.
Vidutiniokai laukia eilėje
Europos krepšinio vidutiniokai šiuo metu lyg tie šakalai laukia, kas liks po liūtų puotos.
"Daug kas nežino biudžetų, kalbasi su rėmėjais, niekas neskuba. Didieji klubai dirba kitaip, pas juos viskas intensyviai vyksta, bet kai kalbamės su mažesnėmis komandomis, visi yra laukimo stadijoje. Visi stebi, kaip pasikeis rinka, kaip nukris kainos. Tai natūralu", – rinkos tendencijas tinklalapiui basketnews.lt apibūno Kauno "Žalgirio" direktorius Paulius Motiejūnas.
Kitu keliu tradiciškai žengė Vilniaus "Lietuvos rytas", kuriam iki komandos komplektavimo pabaigos trūksta tik pagrindinio įžaidėjo.
"Bet, žinoma, realybė yra tokia: mes dairomės žaidėjo už 100 tūkst. eurų, o varžovai – už milijoną. Tos kainos jau yra peržengusios sveiką protą. Atsimenu, kai dar pats žaidžiau, mano pozicijos krepšininkai gaudavo 100–150 tūkst. dolerių ir ne daugiau. Dabar žaidėjai ima po 2–3 mln. eurų, – lygino Vilniaus ekipos treneris R.Kurtinaitis. – Pinigai ne viską lemia. Tai įrodėme ir mes, kai su 3 mln. euų biudžetu nugalėjome 10 kartų turtingesnį "Chimki". Tačiau bendra tendencija tokia – kas turi daugiausia pinigų, tas turės ir geriausius žaidėjus."
Kaip išlyginti vis gilėjančią prarają tarp grandų ir vidutiniokų? Vienas sprendimo būdų galėtų būti NBA taikoma "algų kepurė". Tiesa, bent jau R.Kurtinaitis mano, kad kol kas tokį modelį pritaikyti Europoje būtų sunku.
"Europa nėra viena valstybė kaip JAV. Čia ir skirtingi požiūriai, ir mokesčiai. Kas gali uždrausti Giorgio Armani reklamuotis per krepšinį? Arba graikams leisti milijonus? Jei jiems jų negaila, tai tegul ir leidžia", – atsiduso R.Kurtinaitis.
Bent priartėti prie pernykščio žygio į pačių turtingiausiųjų gretas grįžusiam Vilniaus klubui bus nepaprastai sunku. Europos galingiesiems netrūksta nieko – pinigų, aistruolių meilės, televizijų dėmesio. Todėl jie labai nenoriai priima į savo būrį naujokus...
Naujausi komentarai