Pereiti į pagrindinį turinį

Pekino skandalai: rasizmas, dopingas, klastotės

2008-08-26 09:00
Pekino skandalai: rasizmas, dopingas, klastotės
Pekino skandalai: rasizmas, dopingas, klastotės / "Scanpix" nuotr.

Įspūdingas Pekino olimpiados atidarymas, švarus ir viskuo aprūpintas olimpinis kaimelis. Tačiau kad ir kaip žaidynių organizatoriai kinai stengėsi, viską suvaldyti tiesiog nebuvo įmanoma. Dopingas, rasizmas, tyrimai dėl dokumentų klastojimo - tai žaidynių nepuošė.

"Siauraakiai" ispanai

Sidabrą olimpiados krepšinio turnyre iškovojusi Ispanijos vyrų krepšinio rinktinė Pekine buvo aptarinėjama ne tik dėl gražaus žaidimo. Krepšininkai dėmesio centre atsidūrė po vienos reklaminės fotosesijos, kai įsiamžino "siauromis akimis". Nuotraukoje krepšininkai pozuoja prie smilkinių pridėję pirštus, tarsi vaidintų siauraakius olimpiados šeimininkus kinus.

Jų pavyzdžiu pasekė Ispanijos moterų rinktinė, šios šalies tenisininkės bei Argentinos futbolininkės. Nors fotografijose sportininkai atrodo išsišiepę iki ausų ir neturi jokių piktų kėslų, Kinijos sporto vadovams tai nepraslydo pro akis. Jie įžvelgė, kad taip kurstoma rasinė neapykanta.

"Kai kurie iš mūsų visiškai nenorėjo to daryti. Man tai atrodė šiek tiek kvaila, tačiau rėmėjai to reikalavo. Jie mus spaudė, nes jie moka pinigus. Tai buvo tiesiog blogas sumanymas, pozuodamas aš tikrai nebuvau prieš kažką nusiteikęs", - apgailestavo ispanų rinktinės vidurio puolėjas Pau Gasolis.

Kaltę vertė žurnalistams

Jo komandos draugas Manuelis Calderonas tvirtino nieko blogo Azijos šalių gyventojams nelinkįs ir pridūrė, kad skandalą be reikalo išpūtė kai kurios žiniasklaidos priemonės. Visų pirmą, kritikos strėlės smigo į britų "Guardian" laikraštį, kuriame ir pasirodė straipsnis apie galimas rasistines interpretacijas "siaurų akių" nuotraukose.
Tačiau, kitų šaltinių tvirtinimu, šio laikraščio siekis buvo vienas: atsilyginti ispanams už ankstesnius rasistinius išpuolius prieš britų sportininkus. Straipsnyje teigta, kad "toks elgesys ispanų tautai tampa būdingas". Prisiminti įvykiai, kai Ispanijoje buvo nušvilpti juodaodžiai anglų futbolo rinktinės žaidėjai bei "Formulės-1" lenktynininkas Lewisas Hamiltonas.

Britų žurnalistai nepamiršo parašyti ir to, kad ši ispanų fotosesija "turbūt" stipriai pakenks šalies sostinės Madrido siekiams surengti vasaros olimpines žaidynes 2016 arba 2020 m.

Nešvarus žirgų sportas

Nuo didvyrio iki apgaviko etiketės - viena procedūra. Tuo įsitikino Ukrainos septynkovininkė Liudmila Blonska, toks pat likimas ištiko Šiaurės Korėjos šaulį Kim Jong-Su. Šie sportininkai Pekine iškovojo medalius, tačiau iškart jų neteko, kai buvo gauti teigiami dopingo testo rezultatai.

Kai kam tai atrodo nieko keista - apgavikų nesustabdo net ir be išimties visiems olimpiados prizininkams po varžybų atliekama procedūra. Tačiau reikia pripažinti, kad kur kas labiau pribloškia žinia apie už dopingo vartojimą diskvalifikuotus žirgus. Pasaulio antidopingo agentūra (WADA) praėjusią savaitę iš olimpiados pašalino keturis žirgų konkūrų varžybose dalyvavusius ristūnus.

Diskvalifikuoti jojikai iš Norvegijos, Brazilijos, Vokietijos ir Airijos. Pastarosios šalies sportininkas Denisas Lynchas prisipažino savo žirgui davęs maisto papildų, kurių sudėtyje buvo cheminės medžiagos kapsaicino.

Tai alkaloidas, pasižymintis erzinančiomis savybėmis bei deginančiu skoniu. Žirgui jis sukelia ir skausmą ir pagerina jo šoklumą, jojikui lengviau jį valdyti. Ši medžiaga visada buvo draudžiamųjų sąraše, tačiau tik neseniai išrastos technologijos, galinčios aptikti kapsaiciną žirgo organizme.

Norvegas Tony Andre Hansenas su žirgu Camiru konkūrų varžybose iškovojo bronzą, tačiau jei pasitvirtins ir B testas, greičiausiai šis apdovanojimas atiteks Šveicarijos atstovui.

Kinių gimtadienis - mįslė

Olimpiados skandalų nuošalyje neliko ir šeimininkai kinai. Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) nusprendė išsiaiškinti, ar kinių gimnastikos komandos narės iš tiesų yra sulaukusios reikiamo amžiaus. Olimpinių žaidynių gimnastikos varžybose gali dalyvauti atletai, sulaukę 16-os.

TOK atstovams kilo įtarimų, kad Kinijos gimnastės He Kexin ir Yang Yilin iš tiesų gali būti keturiolikmetės. Šios sportininkės padėjo savo šalies rinktinei komandinėse gimnastikos varžybose laimėti auksą.

Tyrimą paskatino ir amerikiečių kompiuterių specialisto Mike'o Walkerio pareiškimas, kad jis turi iki šiol nepaskelbtų įrodymų, kad Kinijos vyriausybė padėjo suklastoti jaunųjų gimnasčių dokumentus.

Šalies pasų išdavimo departamentas privalėjo įrodyti arba paneigti amerikiečio mestus kaltinimus. Tačiau paaiškėjo, kad kinių konkurenčių atstovas dėjo visas pastangas stengdamasis sukompromituoti varžoves, bet jam tai nepavyko.

Moterų gimnasčių amžiaus cenzas buvo nustatytas 1981 m., kai varžybose leista dalyvauti ne jaunesnėms nei 14 m. mergaitėms. 1997 m. amžiaus apribojimas padidintas iki 16 m.

Kas tikroji tėvynė?

Kaip niekada anksčiau, Pekino olimpiadoje kalbėta ir apie sportininkų pilietybės keitimą. Amerikietė krepšininkė Becky Hammon tėvynėje be užuolankų vadinama išdavike - ji priėmė Rusijos pilietybę ir olimpiadoje gynė šios rinktinės garbę.
"Tai buvo tarsi durys į platesnius vandenis. Negalėjau nepasinaudoti tokia galimybe. Turėjau pasirinkti: arba važiuoti į JAV ir žiūrėti olimpiadą kaip visi, arba čia žaisti. Man nebuvo sunku apsispręsti", - kalbėjo šviesiaplaukė krepšininkė.

Tačiau kad ir ką sakytų JAV olimpinės delegacijos vadovai apie patriotiškumą, jiems atstovavo ir kitų tautybių sportininkai. Kenijos bėgikas Bernardas Lagatas tvirtino, kad už viską savo gyvenime dėkingas "Dėdei Semui". "Kai skamba JAV himnas, jaučiu nenusakomą pasididžiavimą. Vis dėlto mintimis aš būnu Kenijoje", - išsidavė atletas, turintis JAV pilietybę.

Vilioja arabų pinigai

TOK duomenimis, Pekino olimpiadoje dalyvavo maždaug 25 sportininkai, priėmę kitų šalių pilietybes. "Jeigu matysime, kad ši tendencija darosi nekontroliuojama, svarstysime, ką būtų galima pakeisti. Tačiau mes - už tai, jog sportininkai turėtų galimybę dalyvauti olimpiadoje, mes negalime jiems to uždrausti", - teigė TOK narys Craigas Reedie'as.

Ir B.Hammon, ir B.Lagatas tvirtino pilietybę keitę ne dėl pinigų, tačiau akivaizdu, kad ne visų taip pasielgusių sportininkų motyvai panašūs. Dauguma Rytų Afrikos atletų, kuriuos sugundė turtingų arabų šalių piniginiai čekiai, dažniausiai gyvena savo gimtinėje ir mėgaujasi papildomomis pajamomis iš "naujųjų tėvynių". Kol niekas to nedraudžia daryti, atsispirti šeichų vilionėms Trečiojo pasaulio šalių atletams ypač sunku.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų