Veiksminga paskaita
Kai kuriems sporto asams, kaip Londono olimpiados ir Europos bokso čempionato bronzos medalių laimėtojui šilutiškiui Evaldui Petrauskui ar JAV teniso legendai Jimmy Connorsui, pakako vieno vizito į policijos komisariatą ar tiesiog vyriško pokalbio su treneriu, ir tuo viskas pasibaigė.
Prieš trejus metus E.Petrauskas buvo įsivėlęs į nemalonią istoriją Palangoje, kai kavinėje "Kaukazietiški patiekalai", įkaušęs (2,51 promilės) ir pusę trijų nakties, apsižodžiavo su kitais lankytojais, susikibo su apsaugos darbuotojais, o nusiramino tik atvykus policijos pareigūnams.
"Negražiai išėjo", – pripažino E.Petrauskas, o jo treneris Lietuvos rinktinėje Vladimiras Bajevas pridūrė: "Surengiau jam rimtą paskaitą. Padarėme išvadas. Viskas su Evaldu bus gerai."
Tebejaučia gėdą
Net aštuonių "Didžiojo kirčio" serijos turnyrų vienetų varžybų laimėtojas J.Connorsas vienintelį kartą su policininkais buvo susidūręs 2008-aisiais, kai mėgino apsiginti nuo įžūlaus sporto sirgaliaus.
Teniso superžvaigždė su sūnumi ėjo į studentų krepšinio varžybas. Prie jų prikibo kažkoks tipas ir mėgino išprovokuoti muštynes. J.Connorsas pasiraitojo rankoves, tačiau incidentą nutraukė policininkai. Įsikarščiavęs tenisininkas jiems pareiškė pretenzijų ir taip pat buvo sulaikytas.
"Tai buvo labai nemalonus įvykis. Stengiuosi, bet negaliu jį pamiršti", – viename interviu sakė J.Connorsas.
Alkoholis ir demonai
Bušido kovotojui Remigijui Morkevičiui, kaip ir buvusiam Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) klubų "Philadelphia 76ers", "Denver Nuggets", "Detroit Pistons", "Memphis Grizzlies" žaidėjui Allenui Iversonui vienos viešnagės areštinėje – per mažai.
"Maivydamasis koja aš ją užkabinau. Tada jau išsigandau ir pabėgau", – po teismo šypsojosi R.Morkevičius, 2013-ųjų pavasarį Kauno senamiestyje neblaivus (1,22 promilės) nokautavęs ir sužalojęs dvidešimtmetę merginą.
Tąsyk policininkams pasipriešinęs kovotojas buvo sutramdytas elektrošoku. Teismas R.Morkevičiui aštuoniems mėnesiams apribojo laisvę, skyrė 520 litų baudą, o nukentėjusiajai priteisė 5 tūkst. litų neturtinės žalos.
Šansą reabilituotis kovotojui suteikė Lietuvos bušido federacija (LBF).
"Praeitis užversta. Jeigu žmogus suklupo, bet atsistojo ir eina tolyn, tai reikia skatinti. Kai parklumpi ir lieki purve, tada būna labai blogai", – svarstė LBF prezidentas Donatas Simanaitis.
Tačiau R.Morkevičius vėl drėbėsi į purvą – šiemet balandį Kaune, Rotušės aikštėje, neblaivus, sumušė turistą iš Didžiosios Britanijos.
"Išgeriu, ir atsirakina demonai", – LNK laidoje KK2 paaiškino sportininkas. Jam šį kartą gresia didesnė bausmė.
Įklampino pistoletas
Naudingiausias 2000–2001 m. NBA čempionato žaidėjas A.Iversonas dažniau nei R.Morkevičius pakluso demonams, tačiau buvo du kartus įkliuvęs už tą patį pažeidimą – neregistruoto šaunamojo ginklo laikymą ir grasinimus juo.
1997-aisiais krepšininką kelyje už greičio viršijimą sustabdę policininkai jo automobilyje aptiko pistoletą. A.Iversono advokatai padarė viską, kad jų klientas neatsidurtų už grotų.
Atrodė, kad žaidėjas "atsistojo ir eis tolyn" – per NBA rungtynes rinko po 30–40 ir daugiau taškų, maudėsi šlovėje.
Vis dėlto 2002-ųjų birželį A.Iversonas, ieškodamas pabėgusios savo žmonos Tawannos, naktį įsiveržė į giminaičių namus ir baugino juos pistoletu, kuriam, kaip paaiškėjo, neturėjo leidimo.
Krepšininkui grėsė daugybė metų kalėjimo, tačiau Filadelfijos teismas, pripažinęs, kad liudytojų paaiškinimai – labai prieštaringi, išteisino A.Iversoną ir skyrė tik baudą, kuri neviršijo jo per savaitę uždirbamos sumos.
Bokalai – su gira?
Trijų olimpinių medalių laimėtojo krepšininko Gintaro Einikio, daugkartinio pasaulio čempiono baidarininko Alvydo Duonėlos ir buvusio Anglijos futbolininko Paul Gascoigne'o didesnės ar mažesnės nuodėmės sudaro nemenką pluoštelį protokolų.
G.Einikis yra baustas už viešosios tvarkos ir Kelių eismo taisyklių pažeidimus, ne kartą buvo pakėlęs ranką prieš moterį.
2009-ųjų rudenį Lietuvą sudrebino žinia, kad žinomas olimpietis visiškai atsisakė alkoholinių gėrimų – švenčia gurkšnodamas girą, numetė svorio ir rengiasi grįžti į didįjį krepšinį.
"Prisipirkau vitaminų, bandau sportuoti. Pasiilgau krepšinio", – kalbėjo G.Einikis.
Tačiau 2010-aisiais prieš Kalėdas jis vėl susiriejo su gyvenimo drauge, iškoneveikė atvykusius patrulius ir už tai užsidirbo 20 parų arešto.
Pernai spalį G.Einikis vėl atsidūrė belangėje – nuskriaudė žmoną Jurgitą.
Pasaulio, Europos baidarių ir kanojų irklavimo čempionatuose A.Duonėlos iškovotų medalių skaičius (14) jau viršijo jam surašytų policijos protokolų statistiką.
Pastarąjį kartą trijų olimpiadų dalyvis teismo duris varstė šiemet balandį – už tai, jog vairavo automobilį neturėdamas teisių, kurios buvo atimtos už tai, kad pernai gruodį prie vairo buvo neblaivus.
Atšaukė festivalį
Anglas P.Gascoigne'as (arba Gaza) ne vien savo, bet ir kai kurių kitų šalių policininkams įkyrėjęs iki gyvo kaulo, tačiau kai kurie jo jaunystės metų išsišokimai pranoksta bet kurį Lietuvos sportininkų pažeidimą.
1992–1995 m. sezoną jis atstovavo Romos "Lazio" klubui ir prabangiai gyveno vienoje iš šio regiono pilių, kurią, prieš išvykdamas, nusiaubė per triukšmingą atsisveikinimo vakarėlį.
1998–2000 m. P.Gascoigne'as buvo "Middlesbrough" ekipos žaidėjas. Kartą kvailiodamas užgrobė komandos autobusą ir juo pasisukinėjo po treniruočių aikštę. Nuostolis – 310 tūkst. svarų sterlingų.
2003-iaisiais Gaza, baigdamas karjerą Kinijos klube "Gansu Tianma", neblaivus motociklu taranavo prabangią rūbų parduotuvę. Sveikas iššokęs per vitriną jis jau buvo pasipuošęs efektinga skrybėle.
"Kas atsitiko? Festivalis neįvyks!" – riktelėjo P.Gascoigne'as nustėrusiems praeiviams.
Įsijautė: R.Morkevičiui ir A.Iversonui vienos viešnagės areštinėje buvo per mažai.
Tomo Raginos ir washingtonpost.com nuotr.
Komentaras
Saulius Šukys
Lietuvos sporto universiteto profesorius
Sportininkų elgesio klausimai senokai domina ir sporto mokslo atstovus, kurie taip pat bando paaiškinti pastebimus neprideramo elgesio tiek sportinėje veikloje, tiek ir kasdieniame gyvenime atvejus. Kodėl sportinė veikla, kuri neretai siejama su moralinių vertybių ugdymu (pavyzdžiui, tai akcentuoja olimpizmo filosofija, propaguojanti kilnios sportinės kovos – fair play – idėją) kartais atskleidžia visai priešingą savo pusę – sukčiavimą, agresiją, smurtą?
Ypač tokie veiksmai susilaukia dėmesio, kai juos stebime ne sportinės veiklos kontekste, nes sporte kartais tai vertinama tarsi sportinės kovos dalis. Galima paminėti kelis veiksnius, kuriais aiškinamas toks elgesys.
Sportinės kovos metu jos dalyviai neretai tikslo siekia pasinaudodami savo fizine jėga. Taip išmokstama tikslo siekti panaudojant fizinę jėgą. Tokiu būdu jiems gali pasirodyti, kad ir kasdieniame gyvenime tikslas pasiekiama jėga. Sportininkams aikštėje ar ringe nesvetimas ir pyktis, kuris gali padėti nugalėti. Tačiau ir sportinėje veikloje svarbu mokėti tą pyktį valdyti, o tai sugeba anaiptol ne visi. Šis nemokėjimas valdyti pykčio lengviau sukelia agresyvius veiksmus.
Paminėtinas dar vienas veiksnys – sportinė veikla tarsi sukuria sąlygas atsipalaiduoti nuo moralinių suvaržymų, t.y. sportuodami atsakomybę galime lengviau perkelti kitiems, tarkim, treneriui. Čia galima sakyti: "Aš nesu atsakingas už tam tikrus veiksmus, nes treneris juos skatino arba liepė taip daryti." Asmeninę atsakomybę galima perkelti ir kitiems sportininkams, ypač varžovams – aš naudoju neleistinus veiksmus, nes kiti taip elgiasi.
Dar vienas veiksnys – kiek sportininkui suteikiama autonomijos prisiimant atsakomybę už savo veiksmus. Štai su šiuo atsakomybės klausimu susijęs įdomus aspektas – baigę sportinę karjerą atletai neretai nemoka arba jiems būna itin sunku pritapti prie kasdienio gyvenimo.
Naujausi komentarai