Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį paskelbė nuo jo vardo neatsiejamos Sočio žiemos olimpiados pradžią – po įspūdingos atidarymo ceremonijos, kuria Rusija stengėsi įtikinti pasaulį, kad yra verta žaidynių šeimininkė.
Ceremonija 40 tūkst. vietų Fišto stadione Juodosios jūros pakrantėje prasidėjo ne visai sklandžiai – neišsiskleidė viena iš penkių iliuminuotų snaigių, kurios turėjo transformuotis į penkis olimpinius žiedus, tad nesmagiai liko šviesti tik keturi žiedai.
Tačiau vėliau šou žavėjo ir pribloškė – pakvietęs šimtus milijonų žiūrovų visame pasaulyje į kelionę per Rusijos istorijos ir kultūros puslapius, vedant mažai mergaitei vardu Liubov (Meilė).
Pagerbiant šlovingą Rusijos sporto praeitį, olimpinį aukurą danguje sproginėjant fejerverkams uždegė dvi sovietinių laikų žiemos sporto legendos, turinčios po tris olimpinius aukso medalius, - porinio čiuožimo žvaigždė Irina Rodnina ir žymusis ledo ritulininkas Vladislavas Tretjakas.
Olimpinį deglą į stadioną įnešė JAV gyvenanti rusų teniso žvaigždė Marija Šarapova, o tarp sportininkų, nunešusių deglą prie aukuro, buvo olimpinė gimnastikos čempionė Alina Kabajeva, kuri, kaip teigia kai kurie gandonešiai, yra V.Putino mylimoji.
„MŪSŲ NEPAVYS“
Rusija patiria didžiulį spaudimą suorganizuoti sklandžias žaidynes po pasirengimo periodo, kurį temdė prieštaringi vertinimai dėl gėjų teisių, statybų vėlavimų ir susirūpinimo saugumu.
Sočio žaidynes temdžiusį susirūpinimą penktadienį akcentavo Turkijos žiniasklaidos pranešimai, kad vienas ukrainietis bandė užgrobti ir į Sočį nukreipti iš Ukrainos į Turkiją skridusį lėktuvą.
Tačiau turkų kariškių naikintuvas privertė lėktuvą nutūpti Stambule.
Tokios įtampos ženklų nesimatė Sočyje, kai šalių delegacijos – Graikijos delegacija tradiciškai pirmoji - žengė į stadioną aidint šokių muzikai, kuri buvo parinkta, kad procesija būtų dinamiškesnė.
Rusijos delegacija sulaukė didžiulių ovacijų, kai pasirodė skambant popdueto „Tatu“ dainai „Nas ne dogoniat“ („Mūsų nepavys“).
Nors abi dueto dainininkės yra heteroseksualės, jų dalyvavimą atidarymo ceremonijoje galima vertinti kaip užkoduotą atsikirtimas į Vakarų kaltinimus, kad Rusija yra nepakanti homoseksualumui.
Laikydamasis olimpinio protokolo V.Putinas, kuriam Sočio olimpiada tapo neatsiejama jo politinės strategijos dalimi nuo pat 2007 metų, kai Maskva laimėjo galimybę ją surengti, nesakė jokios kalbos, tik paskelbė žaidynes atidarytomis.
„Skelbiu žiemos olimpines žaidynes Sočyje atidarytas“, - miniai paskelbė V.Putinas.
V.Putinas pasveikino daugiau kaip 40 kitų dignitorių, valstybių vadovų ir lyderių, atvykusių į ceremoniją, tarp jų Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas), Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas), Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) ir problemų dėl protestų namuose į kampą spaudžiamas Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius.
Tačiau iškilmėse nedalyvavo JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir virtinė svarbių Europos Sąjungos (ES) lyderių, kurie, kaip manoma, taip pademonstravo nepasitenkinimą Rusija, priėmusia daugelio smerkiamą gėjų propagandos nepilnamečiams draudimo įstatymą.
Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Thomas Bachas (Tomas Bachas) savo kalboje perspėjo politikus palikti savo rietenas už žaidynių durų.
„Olimpiada kalba apie tiltų statymą siekiant sujungti žmones. Jos nekalba apie sienų statymą siekiant atskirti žmones. Priimkite žmonių įvairovę ir vienybę“, - sakė jis.
„Politiniams pasaulio lyderiams sakau „ačiū“ už jūsų paramą savo sportininkams, jie yra geriausi jūsų šalies ambasadoriai. Bet prašau gerbti jų olimpinę geros valios, meistriškumo ir taikos žinią“, - sakė T.Bachas.
„Turėkite drąsos savo nesutarimus spręsti per politinį dialogą, o ne ant savo sportininkų nugarų“, - sakė jis.
GANA NUTILDYTI KRITIKUS?
Atidarymo ceremonija buvo tikra Rusijos muzikos puota ir per kurią pasirodė tūkstančiai dalyvių, tarp jų – baleto žvaigždės, akrobatai, kosmonautai ir net buvęs boksininkas.
Ceremoniją, kurioje dalyvavo maždaug 3 tūkst. atlikėjų ir 2 tūkst. savanorių, nušvietė maždaug 3 500 fejerverkų, iš viso sveriančių 22,5 tonas.
Sklaidantis įspūdingo įžanginio šou „Rusijos svajonės“
numerio migloms, V.Putinas stebėjo, kaip Sretenskio vienuolyno choras sugiedojo Rusijos himną ir kaip rusų kosmonautų grupė iškėlė vėliavą.
Iš viso 240 atletų, švytinčių raudona, balta ar mėlyna spalvomis, susirinko stadiono centre ir suformavo didžiulę Rusijos vėliavą.
Po sportininkų parado stadioną užpildė didžiulės pripučiamos helio figūros, kurios galiausiai virto Šv.Bazilijaus cerkvės Maskvoje kupolais, stogais ir frontonais. Aplinkui šokinėjo ir kūliais vartėsi akrobatai.
Tada stadioną užplūdo dešimtys šokėjų – baleto žvaigždės, tarp jų Didžiojo teatro primabalerina Svetlana Zacharova ir rusų superžvaigždė Ivanas Vasiljevas, atgaivino epinį Levo Tolstojaus romaną „Karas ir taika“, pavaizduodamos rafinuotą imperijos laikų puotą tarp didžiulių kolonų.
Pasakojimo gijai pasiekus 1917-ųjų revoliucijos įvykius, į stadioną oru įskriejo ant lynų pakabintas didžiulis pukšintis, švilpiantis ir dūmus spjaudantis garvežys.
Buvęs profesionalus boksininkas, čempionas Nikolajus Valujevas atliko sovietinių laikų vaikų literatūros herojaus – draugiško milicininko Stiopos – vaidmenį per epizodą, kuris septintojo dešimtmečio SSRS vaizdavo kaip džiazuojantį rojų įsimylėjėliams.
Tarp kitų pagrindinių ceremonijos programos atlikėjų buvo ir pasaulinio garso operos dainininkė Ana Netrebko.
Daugeliui vyresnio amžiaus rusų ši atidarymo ceremonija galėjo sukelti nostalgiją dėl 1980 metų Maskvos vasaros olimpiados, kuri vis dar mielai prisimenama, ypač – dėl simpatiško talismano meškiuko Mišos.
Tačiau kol kas dar neaišku, ar Sočio olimpiados atidarymo ceremonija išsklaidys prieštaringų vertinimų debesį, tebekabantį virš šių žaidynių.
Rodydamas simbolinį gestą, „Google“ olimpiados proga penktadienį savo logotipą nuspalvino LGBT vėliavos spalvomis, o po ja pateikė ištrauką iš Olimpinės chartijos, kurioje pasisakoma prieš bet kokią diskriminaciją.
„Pagrindinis klausimas, kurį uždavinėjo žmonės, buvo: ar mes susidorosime? - sakė Rusijos vicepremjeras Dmitrijus Kozakas. - Atsakymas yra aiškus: mes įgyvendinome didžiausią investicijų projektą per pastarojo meto olimpiadų istoriją“.
Naujausi komentarai