Pereiti į pagrindinį turinį

Kirpėjams - nauja vertinimo sistema

2009-05-26 19:06
Kirpėjams - nauja vertinimo sistema
Kirpėjams - nauja vertinimo sistema / Tomo Raginos nuotr.

Darbą pradėjo Grožio specialistų profesinės raidos centras. Jis įvertins kiekvieno šalies kirpėjo kvalifikaciją. Be jo išduodamo sertifikato kirpėjai negalės dirbti. Iki šiol grožio specialistų kvalifikacijos niekas nekontroliavo. Todėl net savamokslis kirpėjas iškaboje prie salono durų galėjo prisistatyti skambiu „Meistro“ ar „Stilisto“ vardu.

Sovietmečiu kontroliavo „Pirmūnas“

„Kvalifikacijos tobulinimo programa ir vertinimo sistema skatins kirpėjus mokytis, formuos aiškesnę paslaugų kainų politiką, padės informuoti klientus ir suteiks daugiau saugumo jų sveikatai. Juk kirpykloje yra daugybė cheminių medžiagų, kurias neteisingai panaudojus galima pakenkti žmogui. Pavyzdžiui, neteisingai atlikus cheminį sušukavimą klientas gali likti be plaukų arba gali būti smarkiai sudirginta jo oda“, - aiškino Grožio specialistų profesinės raidos centro vadovas Igoris Opriško. Kasmetinio kirpėjų konkurso „Auksinės žirklės“ organizatorius I.Opriško apgailestavo, kad Lietuvos grožio specialistų rinkoje vyrauja chaosas, nes niekas, išskyrus higienistus,  jų veiklos nekontroliuoja.

Sovietmečiu Vilniuje veikė buitinių paslaugų susivienijimas „Pirmūnas”, kuris valdė kirpyklas. Visi meistrai kvalifikaciją įgydavo ne tik baigę mokslus, bet ir papildomai pasitobulinę, pristatę savo darbus kirpėjų konkursuose. Nuo kirpėjo kategorijos tuomet priklausė ir paslaugų kainos. Norintys įgyti aukštesnę kvalifikaciją kirpėjai tobulintis vykdavo į Rygą, Maskvą, Lvovą. Būsimieji grožio specialistų pedagogai mokėsi Vitebske. Ši tvarka sugriuvo, o nauja per dvidešimt metų nebuvo sukurta.

Lietuvai - daniškas modelis

ES šalyse kirpėjų kvalifikacijos ir vertinimo sistema diegiama pagal danų sukurtą modelį. Jis bus naudojamas ir Lietuvoje, todėl mūsų šalies grožio specialistų kvalifikacija atitiks ES profesinės veiklos standartus.

„Pagal tarptautinę mokymo programą kirpėjams ne tik suteiksime naujų profesinių žinių, mokysime dirbti naujausiomis technologijomis, supažindinsime su profesionalia kosmetika,  bet ir vertinsime juos priskirdami B1 (kirpėjas), B  (kirpėjas-meistras) arba A (kirpėjas-stilistas) lygio kvalifikacijai“, - aiškino I.Opriško.

Centro vadovas neabejoja, kad naujoji kirpėjų kvalifikacijos vertinimo sistema paskatins juos lankyti kursus, seminarus, dalyvauti konkursuose, čempionatuose ir taip kelti savo kvalifikacijos lygį: „Būna, kad net ir moderniausiomis technikomis dirbantis kirpėjas skėsčioja rankomis, kai klientas paprašo paprasčiausio klasikinio kirpimo, o kirpėjas jo nemoka“.

Netrukus informaciją apie kirpėjus bei jų patirtį bus galima surasti internete. Tuomet net ir sėdant į nepažįstamo meistro kėdę bus drąsiau, žmogus galės pasiskaityti, kur kirpėjas mokėsi, kiek laiko dirba, kokiuose konkursuose dalyvavo.  

Subūrė mokinių komandą

Kalbinti grožio salonų vadovai naujajai kirpėjų kvalifikacijos tobulinimo ir vertinimo tvarkai pritarė. Anot jų, kiekvienas dirbantis kirpėjas privalo mokytis.

Prieš pusantrų metų komandą savo kirpyklai „R.P.“ Utenoje rinkusi Ramunė Pipirienė susidūrė su nemažais sunkumais. „Paprasčiausiai kirpėjų nebuvo iš ko rinktis. Vedžiau kursus kirpėjams, todėl pasikviečiau dirbti savo mokinius - dar jaunus ir nepatyrusius kirpėjus, kuriuos dirbdama kartu ir mokiau“, - prisiminė R.Pipirienė.   

Netrukus veiklos dešimtmetį švęsiančios Klaipėdos „Aidos studijos“ bendrasavininkiai Viktoras ir Aida Skrupskiai pasakojo, kad priimdami į darbą kirpėjus neretai juos nusižiūri konkursuose. Tačiau to neužtenka - jiems dar surengia egzaminą ir paprašo pademonstruoti savo sugebėjimus. Tačiau net ir toks kirpėjo išbandymas negarantuoja, kad pasikviesi dirbti profesionalą. „Tik vėliau neretai paaiškėja, kad kirpėjas vieno ar kito kirpimo nemoka“, - pasakojo V.Skrupskis. Anot jo, diplomas kirpėjo rankose - dar ne įrodymas, kad jis gali gerai dirbti. Grožio specialistui būtina nuolat tobulintis.

Svarbūs ir charakterio bruožai

Vienas žinomiausių Kauno kirpėjų, įvaizdžio kūrėjas Andrius Mašauskas pastebėjo, kad nors geriausia reklama kirpėjui - sklindanti iš lūpų į lūpas,  jo kvalifikacija klientai domisi vis labiau. Todėl salonui „Andre“ vadovaujančiam A.Mašauskui svarbu, kad kirpėjai tobulintųsi seminaruose, dalyvautų konkursuose. „Seminarus keletą kartų per metus rengia ir mūsų salono meistrai, tuomet pastebime,  kas galėtų papildyti mūsų komandą. Man svarbu ne tik kirpėjo profesionalumas, bet ir charakteris, gyvenimo siekiai“, - vardijo A.Mašauskas.

Iš tiesų kirpėjų kvalifikacijos tobulinimo programoje numatyta, kad geras kirpėjas turi būti ne tik savo srities profesionalas, bet turi sugebėti maloniai bendrauti su klientais, mokėti bent vieną užsienio  kalbą ir dirbti kompiuteriu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų