Insultu žymiai dažniau sergama vyresniame, o migrena - atvirkščiai, jauname ir vidutiniame amžiuje. Tačiau atlikus mokslinius tyrimus pastebėtas ryšys tarp migrenos ir išeminio galvos smegenų insulto - insultą patyrusiems asmenims dažniau diagnozuojama migrena, palyginti su tais, kurie insultu nesirgo.
Dažniau kamuoja moteris
Migrena yra dažna jauno ir vidutinio amžiaus liga, kuriai būdinga pasikartojantis, įvairaus intensyvumo pulsuojantis, dažnai vienpusis galvos skausmas, neretai lydimas pykinimo ir vėmimo. Migrenos skausmo priepuolio trukmė svyruoja nuo 4 iki 72 val. Tai aktuali visuomenės problema, nes dažnai kartojantis stipriems galvos skausmams, žmogus tampa nedarbingas, nukenčia jo gyvenimo kokybė.
Migrena kamuoja nuo 9 iki 16 proc. gyventojų. Migrena dažniausiai serga 15 iki 55 metų asmenys. Moterys serga maždaug tris kartus dažniau palyginti su vyrais. Migrenos priepuolius gali provokuoti klimato pokyčiai, poilsio ritmo sutrikimas, organizmo hormoninės pusiausvyros kitimai, pavyzdžiui, moterims, mėnesinių ciklo metu, rūkymas, alkoholio ir kai kurių maisto produktų, pavyzdžiui, sūrio su pelėsiu, citrusinių vaisių, šokolado vartojimas. Tačiau tikrosios migrenos priežastys kol kas nenustatytos.
Pastaruoju metu daugiausiai reikšmės teikiama serotonino - biologiškai aktyvios medžiagos, kuri dalyvauja galvos smegenų biocheminiuose procesuose, apykaitos sutrikimui. Be to, galvojama, kad migrenai vystytis turi reikšmės genetiniai veiksniai, hormoninės pusiausvyros sutrikimai. Kai užklumpa migrena, išsiplečia kai kurios galvos smegenų kraujagyslės, padidėja kraujo pratekėjimo jomis intensyvumas. Tuo metu ligonis jaučia stiprų galvos skausmą, kuris dažnai įgauna priepuolinį charakterį. Praėjus skausmui, neretai žmogus dar kurį laiką jaučiasi išsekęs ir nedarbingas.
Kenčia smegenų kraujagyslės
Bet vis gi kas sieja migreną ir insultą, jei insultu žymiai dažniau sergama vyresniame, o migrena - atvirkščiai, jauname ir vidutiniame amžiuje? Atlikus mokslinius tyrimus pastebėtas tam tikras ryšys tarp migrenos ir išeminio galvos smegenų insulto - insultą patyrusiems asmenims dažniau diagnozuojama migrena, palyginti su tais, kurie insultu nesirgo.
Nors žinoma keletas šio galimo ryšio aiškinimo būdų, tikrosios priežastys kol kas lieka nežinomos. Neabejotina tik tai, kad sergant migrena bei insultu kenčia galvos smegenų kraujagyslės. Tai patvirtina gydytojų praktikiniai stebėjimai, kai užtrukęs migrenos priepuolis dėl ilgalaikio arterijos spazmo kartais gali komplikuotis migreniniu galvos smegenų infarktu (išeminiu insultu). Šio smegenų infarkto pasekmės neretai gali būti gana sunkios.
Insulto riziką didina rūkymas
Tyrimais nustatyta, kad sergant antra pagal dažnumą migrenos forma, pavyzdžiui, migrena su regėjimo aura (šia migrenos forma serga apie 20 proc. visų sergančiųjų migrena), moterų rizika susirgti galvos smegenų insultu (nežiūrint jauno amžiaus) yra pusantro karto didesnė, palyginti su nesergančiomis migrena.
Migrena su aura, tai kompleksas neurologinių židininių simptomų, kuriuos sergantysis pajunta prieš galvos skausmą ar jo metu. Auros simptomai dažniausiai atsiranda per 5-20 min. ir trunka ne ilgiau kaip vieną valandą. Regėjimo aurai būdingas regėjimo sutrikimas, kai asmuo mato akyse zigzago formos linijas, baltas dėmes, jaučia mirguliavimą akyse. Be to, sergantysis gali nematyti daiktų esančių kairėje ar dešinėje pusėje, regėjimo lauko viršuje ar apačioje.
Rūkymas dar labiau padidina išeminio insulto riziką jaunoms, nuo migrenos su regėjimo aura kenčiančioms moterims. Be to, insulto rizika padidėja net iki septynių kartų tuomet, kai migrena su regėjimo aura sergančios moterys rūko ir vartoja geriamuosius kontraceptikus.
Be to, sergančioms migrena ir vartojančioms kontraceptines tabletes, patartina vengti kitų insulto riziką didinančių veiksnių, tokių kaip arterinės hipertenzijos, dažno streso, antsvorio, lipidų kiekio kraujuje padidėjimo ir kt.
Sergantiems migrena bei kartojantis ligos priepuoliams, rekomenduotina atkreipti dėmesį į savo mitybą, pakeisti gyvenimo būdą ir kasdieninius įpročius, daugiau dėmesio skirti fiziniam sveikatos gerinimui ir vengti jau pastebėtų migrenos priepuolius provokuojančių veiksnių.
Naujausi komentarai