Pereiti į pagrindinį turinį

Startuoja interneto svetainė apie sėklidžių vėžį

2009-05-05 16:37
Startuoja interneto svetainė apie sėklidžių vėžį
Startuoja interneto svetainė apie sėklidžių vėžį / "Shutterstock" nuotr.

Naujoje interneto svetainėje www.vyraineverkia.lt galima rasti informacijos apie sėklidžių vėžį, perskaityti jį nugalėjusių vyrų pasakojimus, sužinoti pirmuosius ligos simptomus.

Sėklidžių vėžys yra piktybinis auglys, kuris dažniausiai atsiranda sėklidėje, kitose vietose jis gali prasidėti rečiau (pvz., krūtinėje, pilve). Negydomas plinta limfa ir krauju į limfmazgius, plaučius, kepenis, smegenis bei kitus organus.

Vis dar tiksliai nėra žinomas šios ligos sukėlėjas, tačiau išskiriama keletas rizikos veiksnių: nenusileidusi sėklidė, nenormalus sėklidės išsivystymas, nustatytas sėklidžių vėžio atvejis šeimoje, jaunas amžius bei baltųjų rasė.

Sėklidžių vėžys gali turėti ne vieną požymį ar simptomą. Paprastai jis prasideda tiktai vienoje sėklidėje.

Dažniausiai būdingi šie simptomai: guzelis ar padidėjimas vienoje iš sėklidžių, sunkumo jausmas kapšelyje, slogus skausmas pilve, kirkšnyje ar juosmenyje, staigus skysčio rinkimasis kapšelyje, skausmas ar nepatogumas sėklidėje ar kapšelyje, nepaaiškinamas nuovargis ar prasta bendra savijauta.

Išvengti sėklidžių vėžio jokio patikimo būdo nėra. Naviką ankstyvoje stadijoje galima aptikti tik reguliariai tikrinantis. Sėklides tikrinti reikėtų pradėti paauglystėje ir nenustoti to daryti vėliau, bent kartą per mėnesį.

Kilus sėklidžių vėžio įtarimui diagnozės patvirtimimui naudojamas ultragarsas, nustatomas vėžio žymenų kiekis kraujyje, atliekamas sėklidės audinio tyrimas mikroskopu arba siekiant nustatyti ligos išplitimą - kompiuterinė tomografija.

Sėklidžių vėžys skirstomas į du tipus - seminomas ir neseminomas. Seminoma nėra tokia agresyvi kaip neseminoma ir yra ypač jauti spinduliniam gydymui bei chemoterapijai.

Sėklidžių vėžį galima išgydyti, tačiau gydymas yra sudėtingas ir gana sunkus. Jis priklauso nuo paciento pasiryžimo bei gydančių gydytojų patirties: onkologo, kuris skiria chemoterapiją, bei urologo, kuris operuoja. Labai svarbu, kad sėklidę šalintų tik didelę sėklidžių navikų gydymo patirtį turintys chirurgai. Ankstyvos stadijos atvejais sėklidės pašalinimas gali būti vienintelis gydymo būdas. Po operacijos pacientas turi reguliariai pasirodyti gydytojui: pirmus kelis metus kas keletą mėnesių, o po to - rečiau. Jei sėklidžių vėžys yra išplitęs, tuomet skiriamas papildomas gydymas - chemoterapija.

Prieš sėklidžių vėžio gydymą vyrams dažnai kyla klausimas - ar jų seksualinis gyvenimas ir vaisingumas nenukentės? Deja, tam tikras sėklidžių vėžio gydymas gali sukelti nevaisingumą, kuris gali tapti ir nuolatiniu. Pacientai, kurie planuoja turėti vaikų, prieš gydymą gali užsišaldyti spermą. Jeigu pašalinta tik viena sėklidė, nėra jokios priežasties nerimauti, kad dėl to nebus galima susilaukti vaikų ar nukentės vyro lytinis pajėgumas. Sveika sėklidė pagamina daugiau testosterono (vyriško lytinio hormono) ir spermos, kad kompensuotų pašalintos sėklidės funkciją. Jei pašalinamos abi sėklidės, papildomai skiriamas pakaitinis gydymas testosteronu. Tai būtina norint išsaugoti vyriškumą ir erekciją. Svarbu atsiminti, kad net ir pašalinus abi sėklides, tačiau vartojant testosteroną, erekcija nesutrinka.

Didelė sėklidžių vėžio gydymo patirtis sukaupta Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose. Čia yra visos sąlygos ne tik diagnostikai, bet ir moderniam chirurginiam gydymui bei chemoterapijai, o prireikus ir kaulų čiulpų transplantacijai.

Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 30 naujų sėklidžių vėžio atvejų. Dažniausiai šia liga serga jauni 15-34 metų vyrai. Sėklidžių vėžį galima išgydyti, tačiau gydymas turi būti pradėtas laiku ir patikėtas šios srities profesionalams. Tik tuomet pagydoma daugiau kaip 90 proc. ankstyvųjų ir daugiau kaip 50 proc. vėlyvųjų (t.y. išplitusių) stadijų vėžių, todėl kiekvieno vyro pareiga - žinoti sėklidžių vėžio požymius ir pasirūpinti savimi laiku, nes vyrai neverkia.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų