Vedybos ne visada teigiamai veikia sveikatą. Tyrimai rodo, jog gyvenant su netinkamu partneriu galima ir susirgti.
Tyrime dalyvavo 1049 vedusių porų, visi respondentai buvo apklausti tris kartus, o tyrimas truko aštuonerius metus. Dalyviai vertino savo sveikatos ir santuokos kokybę. Žinoma, laikui bėgant visų respondentų sveikata kiek suprastėjo, tačiau staigesni sveikatos pokyčiai pastebėti tų žmonių gyvenime, kurie skundėsi prastai nusisekusia santuoka, ypač vyresniame amžiuje.
„Nelaimingai vedę žmonės dabar turi dar vieną priežastį atkreipti dėmesį į vedybinius sunkumus ir stengtis pagerinti santuokos kokybę – pasirodo, nuo to gali priklausyti jų sveikata“,- teigė tyrėjas.
Mokslininkų teigimu, yra stiprus ryšys tarp socialinių ryšių ir sveikatos. Santuoka – pats svarbiausias socialinis ryšys sveikatai, tačiau vestuvinis žiedas dar negarantuoja geresnės savijautos.
„Nors vedusių žmonių sveikatos būklė dažniausiai geresnė nei vienišių, tai dar nereiškia, kad bet kokia santuoka geriau nei jokios, sveikatai svarbiausia santykių kokybė“,- teigia tyrėjai. Beje, žmonės, gyvenantys nenusisekusiose santuokose, turi didesnį pavojų sveikatai nei išsiskyrusieji.
Žinoma, tyrimai neatskleidžia, kas „atėjo“ pirma – prasta sveikata ar nevykusi santuoka. Ne visos dviejų žmonių sąjungos būna „geros“ ar „blogos“ amžinai, juk galima pasistengti pagerinti santuokos kokybę.
Vedybinė įtampa sveikatai turėjo net daugiau įtakos nei amžius. Tyrėjai pristato keletą priežasčių, kodėl įtampa santykiuose galėjo stipriau paveikti vyresnių žmonių sveikatą:
1. Įtampa gali sveikatą žaloti po truputį, tad rezultatai pastebimi jau vyresniame amžiuje;
2. Taip pat amžius silpnina žmogaus imuninę sistemą, todėl stresas labiau kenkia vyresniems žmonėms;
3. Vyresniame amžiuje dažniau sergama chroniškomis ligomis, o stresas tik pasunkina būklę;
4. Vyresni žmonės dažnai būna praradę daugelį kitų socialinių ryšių, todėl santuoka jiems svarbiausia.
Štai keletas klausimų, į kurios atsakinėjo tyrimo dalyviai: 1. Kaip patenkinti esate savo santuoka? 2. Kaip stipriai jūsų antroji pusė priverčia jaustis mylimu, svarbiu jam žmogumi? 3. Kaip sutuoktinis klauso jūsų, kai norite pasikalbėti apie savo problemas ar rūpesčius? 4. Kaip dažnai jaučiatės pavargęs nuo santuokos, galvojate, jog atsibodo partneris? 5. Kaip dažnai konfliktuojate, ginčijatės? Klausimyno tikslas – išsiaiškinti teigiamus bei neigiamus dalyvių santuokų aspektus. Beje, visi respondentai savo sveikatos būklę priskyrė vienai iš kategorijų: puiki, gera, pakenčiama, prasta. Taip pat buvo fiksuojamos dalyvių (24-96 metų amžiaus) pajamos bei vaikų skaičius. |
---|
Naujausi komentarai