Pereiti į pagrindinį turinį

Dilema: 54 proc. tėvų nežino, ką veikti su savo vaiku

2015-05-12 13:26
DMN inf.
Dilema: 54 proc. tėvų nežino, ką veikti su savo vaiku
Dilema: 54 proc. tėvų nežino, ką veikti su savo vaiku / Shutterstock nuotr.

Lietuvos tėvai savo mažamečiams vaikams dažniausiai skiria po 1–2 valandas per dieną, rodo balandį atliktas tyrimas. Tačiau, nors laiko ir skiria, dauguma tėvų pripažįsta neturintys pakankamai žinių bei idėjų, ką tuo metu galėtų veikti su savo vaikais. Šią problemą padės spręsti gegužę startavusi socialinė iniciatyva „Mažųjų ekspertų mokykla“, kuri pasiūlys nemokamą medžiagą ir idėjas kokybiškam tėvų laikui su vaikais.

Laikas su vaikais – tik antrasis prioritetas

Tėvų, auginančių ikimokyklinio amžiaus vaikus, nuomonės tyrimas parodė, kad pusė tėvų didžiausią savo laisvo laiko dalį skiria buities darbams, ir tik 21% įvardija, kad savo laisvą nuo darbo laiką pirmiausia skiria vaikams. Kita vertus, absoliuti tėvų dauguma (iki 90%) pripažįsta, kad būtent tėvų pavyzdys, auklėjimas ir ugdymas šeimoje lemia vaiko pasiekimus, jo asmenybės formavimąsi.

„Didžioji dauguma tėvų (65%) teigia jaučiantys, kad praleidžia per mažai laiko su savo ikimokyklinukais. Pusei visų respondentų trūksta idėjų, ką galima kartu su vaikais nuveikti, o sunkiausia veiklų susigalvoti namie“, – tyrimo rezultatus komentuoja Renata Dantė, viena iš idėjos autorių.

Iki šiol populiariausi užsiėmimai su vaikais yra pasivaikščiojimai lauke (71%), piešimas, spalvinimas ar edukacinės užduotėlės (53%), knygų skaitymas (50%). Tiesa, jeigu mamos daugiau dėmesio skiria edukacijai, tai tėčiai įsitraukia į žaidimus su žaislais ar fiziškai aktyvią veiklą.

„Ikimokyklinis amžius yra labai svarbus ir esminis laikotarpis, tuo metu formuojasi vaikų ir tėvų tarpusavio ryšis, supratimas, bendravimo būdai. Laikas su šeima vaikui yra jausenos apie pasaulį, žmones, jų santykius, veiklas pirmoji ir pagrindinė mokykla. Siūlyčiau tėveliams tiek labai nesikrimsti dėl mažai su vaikais praleidžiamo laiko, o pasirūpinti, kad laikas, kurį kartu pagal aplinkybes galite kartu praleisti, būtų kuo smagesnis, turiningesnis, gražesnis. Vaikai labai skirtingi, todėl tėveliams reikia nuolat ieškoti tinkamų raktų į vaiko širdelę. Juk tik jaučiant abipusį ryšį galima toliau ieškoti ir vaikams, ir tėvams tinkamų ir patrauklių bendravimo būdų, veiklų“, – apie laiko praleisto su šeima svarbą pasakojo gydytoja, vaikų ir paauglių psichoterapeutė, VU Medicinos fakulteto docentė dr. Sigita Lesinskienė.

Platforma siūlys sprendimus tėvams

Pernai Latvijoje prasidėjusi ir šiemet Lietuvoje startavusi socialinė edukacinė platforma „Mažųjų ekspertų mokykla“  siūlys unikalius sprendimus tėvams, kuriems trūksta laiko ir idėjų laikui kartu su vaikais. Internetiniame portale šiuo metu pateikiama daugiau nei 120 užduočių 80 užsiėmimų valandų. Nemokamai prieinama, pedagogų ir ekspertų rengta medžiaga varijuoja nuo „sujunk taškus“ tipo užduotėlių iki idėjų šeimos išvykoms. Visos užduotys, skirstomos pagal temas priklausomai nuo to, kokius vaiko įgūdžius ir sugebėjimus jos lavina, pvz., kalbos mokymasis ir raidžių pažinimas, sveika mityba, laikas su šeima ir kt. Tinklalapis bus nuolat papildomas naujomis užduotimis ir idėjomis.

Be užduočių vaikams bus galima rasti pediatrės, logopedės, psichoterapeutės, mitybos specialisto bei žymių Lietuvos tėvelių patarimus ir nuomones įvairiais vaikų auginimo klausimais.

Vienas iš projektų rėmėjų, du sūnus auginantis televizijos laidų vedėjas Žygimantas Stakėnas pastebi, kad vaikai vertina paprastumą, todėl kuo žaismingesnis ir paprastesnis bus tėtis – tuo labiau jis patiks savo mažamečiui.

„Vaikams nereikia ilgai ir rimtai aiškinti, kas yra sveika ar nesveika gyvensena. O ir tie aiškinimai neduos didesnės naudos, jei kiti šeimos nariai nedarys to, ko moko vaikus. Reikėtų tiesiog valandą ar dvi per dieną savyje įjungti žaidimo mygtuką, pasijusti vaiku ir lygiavertiškai bendrauti – tai, manau, yra raktas į kiekvieno širdį“, – savąja tėčio patirtimi dalijosi „Mažųjų ekspertų mokyklos“ dalyvis, žinomas televizijos laidų vedėjas Žygis Stakėnas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų