Pereiti į pagrindinį turinį

Įgyta valdžia pakeičia tai, kaip funkcionuoja smegenys

9 akimirkos, kurių nė viena moteris nenorėtų išgyventi iš naujo
9 akimirkos, kurių nė viena moteris nenorėtų išgyventi iš naujo / Shutterstock nuotr.

Valdžia žmogų gali sugadinti, gali ir nesugadinti, tačiau tikrai pakeičia. Mokslininkai pažvelgė, kokie pokyčiai įvyksta žmonių, pajutusių valdžią, smegenyse.
Neuromokslininkai ištyrė, kodėl valdžią turintys žmonės mažiau linkę suprasti kitų padėtį. Buvo atrasta, jog valdžios jausmas sumažina smegenų tinklo, atsakingo už kitų žmonių patirčių suvokimą, veiklą. „Motorinio rezonanso sistema“ [angl. motor resonance system] veikia taip, jog, pavyzdžiui, pamatę kitą žmogų metantį kamuolį, mes šį įvykį susiejame su savo patirtimi mėtant kamuolį.

Kognityviniai pokyčiai, valdžią turinčių smegenyse, trukdo pastariesiems pažvelgti iš kitų žmonių „vizualines, kognityvines ir emocinės perspektyvos“, – rašo mokslininkai, savo tyrimą paskelbę žurnale „Experimental Psychology“

Gali būti diskutuotina, ar tokie pokyčiai valdžios žmonėms sumažina empatijos jausmą, tačiau tyrimo rezultatai teigia, jog valdingai besijaučiantys žmonės linkę mažiau klausyti, griežčiau bausti, daugiau veidmainiauti ir stereotipizuoti kitus.

Motorinio rezonanso sistema taip vadinasi, nes jos dėka mūsų smegenų veikla „rezonuoja“ su kitais žmonėmis. Už tai atsakingas priekinis parietalinis smegenų regionas, esantis smegenų viršuje.

Kanados Wilfrid Laurier universiteto neuromokslininkas Jeremy Hogeveenas kartu su kolegomis atliko tyrimą su 45 savanoriais. Pastarųjų buvo paprašyta parašyti rašinius apie prisimenamą laikotarpį, kuomet jie jautėsi bejėgiais ir kuomet jautėsi turintys valdžią. Taip pat, vieną kontrolinį rašinį apie tai, kas jiems nutiko vakar.

Šios užduoties tikslas buvo savanoriams sukelti bejėgiškumo, neutralumo arba valdingumo emocijas. Tuomet savanoriams buvo duota pažiūrėti videoįrašus, kuriuose buvo matoma dešinė ranka, spaudžianti kamuolį. Žiūrint šiuos vaizdus jiems buvo atliekama procedūra, vadinamoji transkranijinė magnetinė stimuliacija. Šis metodas parodo smegenų regionų, atsakingų už konkrečius raumenis, aktyvumą. Šiuo atveju, procedūra atskleidė ir savanorių motorinio rezonanso sistemos veikimą.

„Tyrimo rezultatai atskleidžia tiesioginį ryšį tarp valdžios jausmo ir motorinio rezonanso aktyvumo. Esant stipresniam valdžios jausmui, susilpnėja motorinio rezonanso atsakas“, – rašo tyrimo autoriai.

Paprastai sakant, žmonės, besijaučiantys valdingai, jautė mažesnė motyvaciją suprasti tai, ką išgyvena kiti žmonės. Taip pat, mažiau linkę vertinti kitus pagal individualius kriterijus. „Mūsų tyrimas taip pat parėmė požiūrį, jog turintieji valdžią linkę stereotipizuoti kitus žmones, o ne vertinti pagal individualiai gaunamą informaciją“, – teigia tyrimo autoriai.
 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų