Profesionalūs virtuvių šefai, ruošiantys išskirtinius patiekalus prestižiniuose restoranuose visame pasaulyje, neapsieinama be garinės orkaitės. Pasak sveikos mitybos specialistės Vaidos Kurpienės, kepimas garuose sukels revoliuciją ne tik virtuvėse, bet ir lietuvių mitybos racione. Kas yra kepimas garuose ir kodėl verta tokiu būdu ruošti maistą?
1. Neatsiejama sveikos gyvensenos dalis
Sveikos gyvensenos ekspertai yra įsitikinę, kad sveikos mitybos šalininkų gyvenime pokyčiai turėtų prasidėti būtent lėkštėje.
„Norint valgyti visavertį maistą, reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į pirkinių maišelį, bet ir į gaminimo procesą. Pavyzdžiui, jei nusipirkote liesą žuvį, tačiau ją kepsite dideliame aliejaus kiekyje ir pagardinsite riebiu grietinėlės padažu – vargu, ar tokį patiekalą bus galima laikyti sveiku. Dėl netinkamo maisto paruošimo, net ir pats sveikiausias produktas gali prarasti didžiąją dalį maistingųjų savybių ir tapti kancerogeninių medžiagų, skatinančių vėžinių ląstelių vystymąsi, šaltiniu, – perspėjo sveikos mitybos specialistė V. Kurpienė. – Tuo tarpu ruošiant maistą garuose nereikia papildomai naudoti augalinės arba gyvūninės kilmės riebalų, todėl toks patiekalas turi mažiau kalorijų.“
Dabar namų sąlygomis kepti maistą garuose itin paprasta. Tereikia įpilti vandens į garinės orkaitės vandens stalčių, pasirinkti programą ir mėgautis skaniais patiekalais. Garų funkciją turinti orkaitė automatiškai parenka tikslų garų ir karščio santykį, reikalingą norimam rezultatui išgauti. Drėgmės jutiklis orkaitės viduje tiksliai kontroliuoja įleidžiamų garų kiekį ir užtikrina tinkamą jų lygį viso gaminimo proceso metu.
2. Gausus vitaminų ir mineralų
Sveikos mitybos ekspertė teigė, kad maistas, paruoštas garų orkaitėje, išsaugo maistines medžiagas, kurios reikalingos organizmui ypač esant miego trūkumui, patiriant stresą, padidėjus darbo krūviui arba nėštumo metu. Reguliariai valgant garuose gamintą maistą gerėja odos, plaukų ir nagų būklė, stiprėja imunitetas ir didėja organizmo tonusas. Toks maistas ypač rekomenduojamas širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai.
Gaminant maistą žemoje temperatūroje išlieka gerokai daugiau vitaminų, mikroelementų ir kitų vertingų produkto sudėtinių dalių.
„Pavyzdžiui, garų orkaitėje maistas netenka mažiau nei trečdalio vitamino C, kadangi temperatūrą galima sumažinti iki 50, 65, ar 85 °C, o garų puode virtos daržovės apdorojamos 96 °C ir netenka 40 proc. vitamino C, verdant paprastame puode – net iki 70 proc.”, – teigė V. Kurpienė.
Taip pat gaminant garų orkaitėje nenaudojami jokie papildomi riebalai, kas leidžia koreguoti viršsvorio, kraujagyslių ligų problemas.
3. Turtingas skonių ir kvapų
Akivaizdu, kad Lietuvoje maisto kultūra auga – klientai tampa išrankesni ir labiau rūpinasi tuo, ką deda į burną.
Kepimą garų orkaitėse restoranų virtuvių šefai renkasi dėl garų drėgmės, kuri padeda išsaugoti patiekalo sultingumą ir neleidžia jam prikepti, išsaugoma natūrali produkto spalva ir forma, atsiskleidžia skonis ir intensyvus aromatas.
Įprasta manyti, kad garų puoduose ruoštas maistas – beskonis, tačiau garų orkaitėje vienu metu maistą galima ne tik garinti, bet ir skrudinti. Garuose galima gaminti beveik visus produktus, išskyrus makaronus, kruopas, grybus bei pupeles, kurių apdorojimui reikalinga aukštesnė temperatūra ir intensyvesnis gamybos procesas.
Naujausi komentarai