Pereiti į pagrindinį turinį

Antibiotikai gyvuliams, ligos – žmonėms

2014-06-13 04:00

Kone du trečdaliai tirtų medikamentų, esančių gyvulių pašare, galėjo sumažinti ir žmogaus organizmo imunitetą. Antibiotikams atsparios bakterijos patekusios į žmogaus organizmą sunkiai, o kartais ir visai nepasiduoda gydymui.

T.Lukšio/BFL nuotr.

JAV specialistai kritikuoja neatsakingą antibiotikų vartojimą gyvulių ūkiuose. Tyrimai rodo, kad pašaruose esantys medikamentai prisideda prie bakterijų atsparumo antibiotikams. Europos Sąjungoje pašarai reguliuojami griežčiau nei Amerikoje, tačiau baiminamasi, kad aktyvesnė tarpžemyninė ekonomika pridarys rūpesčių europiečiams.

Pasmerkė vartojimą

Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos vadovas Bernard Vallatas, kalbėdamas kasmetiniame suvažiavime Paryžiuje, pasmerkė JAV paplitusią praktiką šerti gyvulius antibiotikais. „Antibiotikus skirti privalo tik tinkamą išsilavinimą turintys specialistai“, – B.Vallatą cituoja naujienų agentūra BBC. „Kai vaistai platinami ir naudojami kaip maistas ar saldainiai – tai labai rizikinga praktika,“ – kalbėjo jis.

JAV ūkiuose antibiotikų naudojimas smarkiai paplitęs ir mažai reguliuojamas. Vaistai gyvuliams šeriami, kaip profilaktinė priemonė. Aptvaruose auginant didelį kiekį galvijų, ligos plinta greičiau, todėl antibiotikais norima sumažinti galimus nuostolius. Vaistai taip pat skatina gyvulių augimą, tačiau bakterijos tampa atsparios, todėl pavojingos ne tik gyvuliams, bet ir žmonėms.
JAV ūkininkai antibiotikus dažnai naudoja be specialistų priežiūros. Žemės ūkio departamento atlikta apklausa parodė, kad mažiau nei pusė pieno ūkio savininkų laikosi veterinarų rekomendacijų.

Skiriasi reikalavimai

Europos ūkiuose vaistų naudojimas kontroliuojamas griežčiau nei JAV. Be to, vaistai, skatinantys gyvulių augimą, ES yra draudžiami. Todėl Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos rimtai sunerimusios, kas bus įgyvendinus ES ir JAV transatlantinę prekybos bei investicijų partnerystę. Šiuo metu vyksta derybos, siekiant sumažinti arba visiškai panaikinti kai kuriuos prekybos apribojimus. Taip tikimasi paskatinti ES ir JAV ekonominius ryšius.

ES derybininkai tvirtina, kad nebus jokių derybų dėl bendrijos vartotojų, sveikatos ir aplinkos apsaugos taisyklių. Tačiau mažai tikėtina, kad tarpatlantinis susitarimas bus pasiektas be kompromisų. Baiminamasi, kad jie bus daromi ir veterinarijos srityje.

„Jie susitars dėl pramonės sistemos, bus ieškoma tokios, kuri mažiausiai ribotų prekybą. Iš tiesų, daugiausia problemų kils bandant suvienodinti maisto saugumo standartus,“ – sako Žemės ūkio ir prekybos instituto darbuotoja Shefali Sharma. Pasak jos, labiausiai dėl šių derybų pabaigos nerimauja Vokietija: „Žmonėms nepatinka, kad standartai, susiję su visuomenės interesais, yra aptariami už uždarų durų.“

Pavojinga žmonėms

Anot „The New York Times“, JAV Maisto ir vaistų administracijos atliktas tyrimas parodė, kad apie trys dešimtys antibiotikų rūšių, naudojamų gyvuliams šerti, paskatino bakterijų atsparumą. Kone du trečdaliai tirtų medikamentų, esančių gyvulių pašare, galėjo sumažinti ir žmogaus organizmo imunitetą. Antibiotikams atsparios bakterijos patekusios į žmogaus organizmą sunkiai, o kartais ir visai nepasiduoda gydymui.

JAV ligų kontrolės centras skaičiuoja, kad per metus daugiau nei dvidešimt tūkstančių amerikiečių miršta nuo antibiotikams atsparių infekcijų. Maisto pramonės atstovai dėl to kaltina gydytojus, esą netinkamai gydančius pacientus. Tačiau daugelis specialistų įsitikinę, kad prie to smarkiai prisideda neatsargus antibiotikų naudojimas gyvulininkystėje.

Praėjusiais metais JAV Maisto ir vaistų administracija jau uždraudė gyvulius šerti antibiotikais, kurie taip pat naudojami gydant žmones nuo plaučių uždegimo ir streptokokinės anginos.

Specialisto komentaras

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktorius dr. Gediminas Pridotkas:

– Europoje kaip ir JAV antibiotikų problema kelia didžiulį rūpestį, tačiau nemažai tuo klausimu ir daroma. Medikai sunerimę dėl žmonių, veterinarai – dėl gyvūnų. Taigi į problemą atsižvelgiama, yra taikomos įvairios strategijos. Tikslas bendras – mažinti pačių antibiotikų naudojimą, juos vartoti itin atsakingai, kad nesiformuotų atsparumas.

Tiek mes, kai eksportuojame į trečiąsias šalis, tiek Amerika, eksportuodama produkciją į ES, turės laikytis tos šalies reikalavimų, į kurią siunčia produkciją. Nemanau, kad kam pavyktų išvengti reikalavimų. Mums nežinant, tikrai niekas kažkur už sienos nenuspręs kitaip ir reikalavimų nepakeis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų