Pakeista ir įsigaliojusi tvarka, kai pasirašyti donoro kortelę galima ir elektroniniu būdu, džiugina teigiamais rezultatais. Patogesnė ir greitesnė procedūra padidino žmonių, norinčių tapti organų donorais, skaičių.
Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad per vieną mėnesį sutikimą donoro kortelei gauti elektroniniu būdu pasirašė net 452 žmonės. Ši galimybė Sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo įteisinta kovo 27 dieną. Iki tos dienos sutikimų per mėnesį būdavo registruojama iki 100.
„Per trumpą laiką pasiektas rezultatas – rekordinis“, – faktą konstatavo specialistai.
Sutikimą donoro kortelei gauti galima užpildyti apsilankius interneto svetainėje www.transplantacija.lt, radus nuorodą „Pasirašyk internetu“ ir patvirtinus savo tapatybę per elektroninę bankininkystę ar elektroniniu parašu. Tai užtrunka vos keletą minučių.
Šiuo metu donoro korteles turi 17 tūkst. 870 žmonių. Nacionalinio transplantacijos biuro specialistai informuoja, kad iš šių asmenų tik 690 sutiko dovanoti ne visus audinius ir organus.
Statistika rodo, kad donorystės idėją labiau palaiko moterys. Iš visų žmonių, kurie sutiko, kad jų audiniai ar organai po jų mirties būtų panaudoti transplantacijai, 65 proc. sudaro dailiosios lyties atstovės.
Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, donorystė populiaresnė tarp jauno amžiaus žmonių: net 10 tūkst. 363 asmenys, davę sutikimą, yra 18–30 metų.
Mitai
Jei gydytojai žinos, kad noriu būti donoru, jie nesistengs išsaugoti mano gyvybės.
Faktas: gydytojai nėra suinteresuoti didinti mirtingumą savo skyriuose. Į reanimacijos skyrių patekusį pacientą visų pirma bus siekiama išgelbėti ir tik pacientui mirus bus kalbama apie donorystę.
Jei aš turėsiu donoro kortelę, mane gali nužudyti dėl organų.
Faktas: informacija apie donoro kortelės savininkus saugoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytais asmens duomenų apsaugos reikalavimais. Informacija apie donoro kortelės savininką gali būti suteikiama tik jam pačiam arba gydytojui po donoro kortelės savininko mirties.
Žmogus gali atsigauti po smegenų mirties.
Faktas: žmonės gali atsigauti po komos, bet ne po smegenų mirties. Koma ir smegenų mirtis nėra tas pats. Koma – sunki būklė, kai pacientas netenka sąmonės, jam išnyksta refleksai, sutrinka kitos gyvybinės funkcijos, tačiau jis nėra miręs. Smegenų mirtis – negrįžtama visų žmogaus galvos smegenų struktūrų veiklos baigtis, nors kai kurie žmogaus organai bei organų sistemos veikia. Smegenų mirtis yra galutinė mirtis.
Aš per senas būti donoru.
Faktas: donorais gali tapti įvairaus amžiaus žmonės. Ne amžius, o fizinė būklė yra svarbiausia. Ar žmogaus organai tinkami transplantuoti, gydytojai nuspręs tik po jo mirties.
Dėl persirgtų ligų aš negaliu būti donoru.
Faktas: su kiekviena diena medicina tobulėja ir donorais gali tapti vis daugiau žmonių, nepaisant kadaise persirgtų ligų. Tačiau apie organų tinkamumą transplantacijai gydytojai galės spręsti tik po donoro mirties.
Paimant organus transplantacijai, bus sudarkytas kūnas.
Faktas: tikrai ne. Organai yra paimami tokiu pačiu būdu, kaip ir atliekama paprasta operacija. Lieka tik pooperacinis randas, o imant ragenas, dedamas implantantas, vizualiai nesiskiriantis nuo tikrosios ragenos.
Naujausi komentarai