Quantcast

Gimdyti namuose: ar pavojus atsveria komfortą?

Tikrąją riziką gimdymo metu galima įvertinti tik jam pasibaigus

Ankstesnėms vyriausybėms ir Seimui kategoriškai neigus galimybę įteisinti gimdymą namuose, gydytojas akušeris ginekologas, Kauno klinikų Gimdymo skyriaus vadovas profesorius Mindaugas Kliučinskas džiaugiasi pastaraisiais kardinaliai priešingais politikų sprendimais. Kas atsitiko?

– Kaip vertinate Vyriausybės pritarimą įteisinti gimdymą namuose?

– Vertinu tai kaip labai būtiną žingsnį, kurį reikėjo žengti seniai. Ir tai visiškai nereiškia, kad palaikau sprendimą gimdyti namuose. Visada sakiau, sakau ir sakysiu, kad, prieš moteriai, šeimai priimant sprendimą gimdyti ne ligoninėje, būtina aplankyti visas įmanomas gydymo įstaigas ir stengtis atrasti saugiausią, priimtiniausią, didžiausią pasitikėjimą suteikusią gydymo įstaigą, kurioje dirbantis personalas girdės gimdančios moters pageidavimus ir kartu atras geriausią sprendimą, užtikrins kokybę bei saugumą.

Dėl kraujavimo po gimdymo moteris per kelias minutes gali netekti gyvybei pavojingo kraujo kiekio.

Toms šeimoms, moterims, kurios, kad ir kaip būtų gaila, norės gimdyti ne ligoninėje, šis Vyriausybės sprendimas pritarti ir teikti Seimui įstatymu reglamentuoti medicinos personalo pagalbą, gimdant moteriai namuose, yra labai svarbus. Iki šiol joks teisės aktas nedraudė gimdyti namuose, tačiau medikams teikti pagalbą gimdant ne ligoninėje nebuvo leista. Tam besiryžtantieji nusižengdavo teisės aktams ir galėjo būti baudžiami. Klausant namuose gimdžiusių moterų, galbūt slapta pagalbą teikdavo net medicininio išsilavinimo neturinčios pribuvėjos. Siūlomos sveikatos sistemos įstatymo pataisos turėtų leisti aiškiai reglamentuoti, kada bus saugu pasirinkti gimdymą namuose, kokie medicinos specialistai turės teisę teikti pagalbą, kokiais atvejais bus būtina tęsti gimdymą ligoninėje. Svarbiausia, kad bus galima apibrėžti ne tik teises, bet ir pareigas bei atsakomybę ne tik gimdyme dalyvaujančiam medikui, bet ir šeimai.

– Ar pritariate tiems, kurie mano, kad geriau gimdyti namuose?

– Gyvenime daug kas vyksta spirale, kartojasi, tik jau būna geresnės kokybės ar išraiškos. Buvo metas, kai moterys gimdė namuose dėl skurdo, negalint visoms užtikrinti kokybiškos sveikatos priežiūros gydymo įstaigose. Dabar, esant visoms galimybėms kiekvienai gimdančiai moteriai gauti maksimaliai kokybišką medicininę pagalbą gimdymo priežiūrą vykdančiose ligoninėse, vėl grįžtame prie gimdymo namuose, taip ieškodami išskirtinumo aplinkoje, bendravime.

Mindaugas Kliučinskas/ Vilmanto Raupelio nuotr.

Europos žmogaus teisių konvencijos 8 str. gina asmens teisę į privatumą ir ragina gerbti šeimos sprendimą. Taigi, kiekviena moteris turi teisę pasirinkti saugią gimdymo vietą. Tuo vadovaujantis, turime ir Lietuvoje suteikti moterims tokią teisę, užtikrindami maksimalų galimą saugumą. Sprendimas įteisinti gimdymus namuose turėtų būti didžiulis stimulas visoms Lietuvos akušerėms ir gydytojams akušeriams ginekologams dar labiau stengtis ligoninėse gimdymo palatas priartinti prie namų aplinkos, daugiau ir jautriau bendrauti su gimdančiomis moterimis bei jų artimaisiais, kompetencijos ir kvalifikacijos apsuptyje sukurti pasitikėjimą ir dvasinį komfortą.

– Ar galima garantuoti gimdymo sėkmę, kai gimdyvė sveika, nėštumas buvo normalus?

– Įvairių autorių duomenimis, apie 80 proc. nėščiųjų rizika nėštumo ir gimdymo komplikacijoms maža. Bet apie tikrąją riziką gimdymo metu galime pasakyti tik jam pasibaigus. Net ir tuomet, kai moteris visiškai sveika ir nustatyta maža komplikacijų rizika gimdymo metu, niekada negalime garantuoti, kad taip ir bus. Mažos rizikos nėštumai gali baigtis komplikuotu gimdymu. Atlikti tyrimai leidžia manyti, kad planuotas su maža komplikacijų rizika  gimdymas namuose yra saugus, jei jį prižiūri turinti tinkamą kvalifikaciją akušerė ir jei, atsiradus būtinybei, užtikrinama galimybė greitai ir saugiai perkelti gimdančią moterį į ligoninę.  Taip pat svarbu žinoti, kad, planuotai gimdant namuose, naujagimių mirtingumas yra du tris kartus didesnis, nei gimdant ligoninėje.

Planuotai gimdant namuose, naujagimių mirtingumas yra du tris kartus didesnis, nei gimdant ligoninėje.

– Kokios komplikacijos gali ištikti gimdymo metu?

– Kad ir kaip būtų apmaudu, dalis komplikacijų gimdymo metu įvyksta staiga ir netikėtai. Dėl placentos priešlaikinio atsidalijimo, virkštelės perspaudimo ar kitų priežasčių sustojus vaisiaus kraujotakai jis žūsta per 4 min. Dėl kraujavimo po gimdymo moteris per kelias minutes gali netekti gyvybei pavojingo kraujo kiekio. Tai kelios iš daugelio situacijų, kai ir ligoninėje maksimaliai kokybiškai teikiama pagalba ne visada duoda siekiamą rezultatą.

Tarp sveikatos priežiūros kokybę šalyje nusakančių rodiklių yra perinatalinis, kūdikių bei nėščiųjų ir gimdyvių mirtingumo rodikliai. Dėl Lietuvoje puikiai organizuotos ir veikiančios nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros sistemos esame tarp geriausius rezultatus turinčių ekonomiškai išsivysčiusių senųjų Europos valstybių. Prie puikių rezultatų prisidėjo Šveicarijos visuomenės ir vyriausybės skirta finansinė parama. 2012–2017 m. nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūrai gerinti ligoninėse ir mažinti atskirtį tarp regionų skirta 27 mln. eurų. Už šias lėšas Lietuvoje visose gimdymo paslaugas teikiančiose ligoninėse atnaujinta medicinos įranga, suremontuotos patalpos, užtikrintas saugus sergančių naujagimių transportavimas, apmokyta didžioji dalis personalo, parengtos nacionalinės diagnostikos ir gydymo rekomendacijos bei sukurta informacinė sistema. Visa tai sakau siekdamas dar kartą paraginti moteris prieš priimant sprendimą gimdyti namuose aplankyti kuo daugiau Lietuvos ligoninių, kuriose yra gimdymo skyriai.

– Ar pusvalandis, numatytas kelionei į gydymo įstaigą,  yra pakankamas laikas išsaugoti motinos ir naujagimio gyvybę, gimdymo komplikacijai prasidėjus?

– Įvairių autorių nuomone ir tarptautinėse rekomendacijose sakoma, kad, nustačius vaisiaus ar gimdyvės gyvybei pavojingą situaciją, gimdymas privalo būti užbaigtas per 30 min. Tačiau, kaip anksčiau minėjau, ir 5 min. gali būti per ilgas laikas. Esu gerai susipažinęs su Lietuvos ligoninėse teikiama pagalba nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams, todėl tikrai galiu užtikrinti, kad kiekvienoje ligoninėje yra galimybė nuo sprendimo priėmimo gimdymą užbaigti per 30 min. Gimdymo namuose komplikacijos turėtų būti labai anksti įvertinamos ir ryžtingai priimami sprendimai, kad nebūtų prarastas saugus laikas.

– Gal žinote jūsų vadovaujamo skyriaus akušerių nuomonę, ar jos linkusios priimti gimdymus namuose?

– Mano žiniomis, Kauno klinikose Gimdymo skyriuje dirbančios akušerės nėra išreiškusios noro siekti gimdymus prižiūrėti namuose. Tačiau mane labiausiai džiugina tai, kad jau nuo 2012 m. mažos rizikos gimdymus jos prižiūri savarankiškai ir maksimaliai saugiai. Per šį laikotarpį mūsų akušerės ne tik prisipildė didelį žinių ir įgūdžių bagažą, bet ir suprato bendravimo, emocinės aplinkos svarbą. Taip pat labai džiaugiuosi, kad vis daugiau norėjusių gimdyti namuose šeimų atvyksta į mūsų ligoninę ne tik prieš gimdymą apsižiūrėti, bet čia ir gimdo. Dar labai svarbu visoms Lietuvos moterims žinoti, kad, priklausomai nuo komplikacijų rizikos nėštumo ir gimdymo metu, jos gali pasirinkti, kurioje ligoninėje gimdyti. Esant mažai rizikai, moteris gali gimdyti bet kurioje gimdyves priimančioje Lietuvos ligoninėje. Esant didelei rizikai, saugiausia gimdyti perinataliniuose centruose – Kauno klinikose ar Santaros ligoninėje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Nuomone

Nuomone portretas
Tegul gimdo, bet pacios samdo medikus ir uz tai uzmoka. Nematau jokio komforto gimdyti namuose, ir staugti visa laika, gasdinti seimos narius ir kaimynus, nes be to nei viena moteris nepagimdo, o esant komplikacijoms, pacios bus kaltos, jei nespes laiku nuvezti i ligionine. Manau, kad bus keli gimdymai, kelios mirtys ir pasibaigs sitas durnizmas. Tegul gydosi galvas.

O

O portretas
Gimdymui namuose šeima turi subręsti. Labai dažnai jau po valandos sąrėmių nori epidūrinio nuskausminimo...

NU JO

NU JO portretas
Tai gal grizkime i akmens amziu,isikurkime zeminese,urvuose,devekime tik tai ka gamtoje randame,ismeskime visa kas siuolaikiska,gal ir cezario pjuvi ar operacija patys pasidarykim,gydykimes nuleisdami krauja ir t.t.Kiek ivairiu komplikaciju kyla gimdant,ypac dabar,kai mazai judama,raumenys silpni,kas gelbes abu-motina ir vaika.Manau tai savotiskas mados vaikymasis nepagalvojant apie pasekmes.Buvo mada gimdyti vandenyje-vonioje,upeje,juroja,ta mada jau praejo,praeis ir si,tik nezinia kiek tevu verks.Net ligonineje,turint visa iranga ne visada pavyksta,o namie...Zinoma,rinktis jums.
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių