Svarbiausio pasimatymo vakarą, išleistuvių ar vestuvių išvakarėse pačioje matomiausioje veido vietoje išdygęs pūlingas spuogas – tik prašalaičiui tai gali atrodyti nereikšminga problema. Tiems, kuriems yra tekę susidurti su paprastaisiais spuogais – acne vulgaris, žino, kad jie – anaiptol nėra lengva bręstančio vaiko ar net paaugliškus marškinėlius išaugusio jaunuolio kasdienybės detalė.
Vyrai ignoruoja problemą
Kaip teigia medikai ir statistika, aknė yra viena labiausiai paplitusių odos ligų: ja serga iki 95 proc. paauglių, kas penktam iš jų ji lieka ir perkopus 20-ies ribą. Dešimtadalis su akne turi gyventi net ir sulaukęs 25-erių.
Kaip pastebi gydytoja dermatologė Jolanta Žilienė, vaikinai dažniau serga sunkių formų akne, tačiau į gydytojus dažniau kreipiasi merginos ir jaunos moterys.
„Pagrindinė priežastis, dėl kurios atsiranda aknė – odos riebalinių liaukų aktyvumas ir padidėjusi riebalų gamyba. Riebalų liaukas “pažadina„ brendimo metu organizme sparčiai didėjantis lytinių hormonų kiekis“, – aiškino grožio terapijos ir chirurgijos klinikos „Sugihara“ specialistė.
Pakitus odos ragėjimui, porose iš sulipusių negyvų odos ląstelių formuojasi kamščiai, kurie užkemša riebalų liaukas ir sutrikdo jų drenažą. Susikaupus riebalams, susidaro puikios sąlygos daugintis bakterijoms, prasideda uždegimas. Odą nusėja balti ar juodi inkštirai, uždegiminiai mazgeliai, pūlinėliai.
Iš nevilties ar nežinojimo daugelis aknę bando gydytis patys, nesitardami su gydytojais, pasikliaudami draugų patarimais, dažnai tik nutolindami problemos sprendimą ir apsunkindami gijimą.
Ignoruojama komplikuojasi
Gydytojai dermatologai primena: aknė – lėtinė, pasikartojanti, lartais net medikamentais sunkiai gydoma liga, kurios gydymo metodai labai individualūs.
Įprastai aknė gydoma įvairiais vietiniais ar/ir geriamaisiais vaistais. Daugeliui pacientų šis gydymas yra efektyvus, tačiau jis turi ir trūkumų: nepageidaujamas vaistų poveikis, bakterijų atsparumas vaistams, ilga gydymo trukmė ir pan.
„Aknė pasireiškia ne tik visiems pastebimais spuogais, bet ir gerokai pablogina nuotaiką. Daugybę metų besitęsianti liga, neretai lydima psichologinių išgyvenimų, gali lemti depresiją ir pabloginti gyvenimo kokybę“, – sakė J.Žilienė ir pastebėjo: negydoma, savarankiškai ar nemokšiškai gydoma aknė gali pereiti į sunkesnę formą, komplikuotis išplitusiais giluminiais mazgais ir neišvengiamai palikti randų.
Lazeris gydo greičiau
XXI a. visiems prieinamos medicinos technologijos leidžia gydyti aknę ne tik daug greičiau, nevartojant antibiotikų, bet ir įveikia ligą aktyviuoju jos etapu – esant uždegimui, kai kankina cistiniai ar pūliuojantys spuogai.
„Kai labai beriama, svarbu kuo skubiau suvaldyti ligą: kad kuo mažiau atsirastų naujų spuogų, greičiau gytų jau esantys“, – pastebėjo gydytoja dermatologė ir išskyrė aknės gydymo lazeriu privalumus.
Lazerio spindulių sukelta šiluma suardo riebalų liaukose susikaupusių bakterijų sienelių baltymus (veikia bakterijas), pakeičia mikrocirkuliaciją uždegimo židinyje, todėl mažėja paraudimas, spartėja gijimas ir sumažėja naujų spuogų atsiradimo tikimybė.
„Procedūra neskausminga, o rezultatas greitas ir akivaizdus. Jau po 12 valandų raudonas, skaudus, didelis ir kietas spuogas pradeda slūgti, blykšta ir mažėja. Po 1–2 procedūrų akivaizdžiai pagerėja. Atliekamos 3–4 procedūros kasdien, vėliau daroma 2–4 savaičių pertrauka“, – anot J.Žilienės, gydant aknę vaistais rezultato sulaukiame daug vėliau – tik po 4–6 savaičių. Tiesa, net ir po lazerio procedūrų odos būklei pagerėjus būtina toliau gydytis vaistais.
Nuolat skubančiam šiuolaikiniam žmogui svarbu ir tai, kad ši procedūra trunka iki 30 min., – ją galima atlikti tiesiog per pietų pertrauką.
Kad neliktų randų
Gydymas lazeriu negarantuoja, kad nebus paprastai aknės paliekamų randų. „Randėjimo procesą lemia individualios organizmo savybės, ligos forma, sunkumo laipsnis, bėrimų tipas, gydymo taktika ir efektyvumas. Lazeris padeda sparčiai pagerinti odos būklę, sušvelninti ligos eigą, o pagreitėjus gijimui, silpnėja ir randėjimo procesas“, – pastebėjo gydytoja.
Nemaloniausių aknės padarinių galima išvengti, jei neužsiimama savigyda ir į medikus kreipiamasi laiku.
Kiekvienam sergančiajam akne gydytoja patarė daugiau rūpintis odos priežiūra – svarbu, kad ji būtų tinkama. Be to, reikia vengti veiksnių, galinčių išprovokuoti ligos paūmėjimą ir pabloginti odos būklę: streso, rūkymo, darbo drėgnoje aplinkoje, su tepalais, alyva ir cheminėmis medžiagomis.
„Vertėtų riboti pieno produktus ir lengvai įsisavinamus angliavandenius, atsisakyti maisto papildų su B grupės vitaminais. Reikėtų sveikai maitintis, gerti daug vandens, gerai išsimiegoti, sportuoti“, – sakė gydytoja ir pabrėžė, kad aknė nėra liga, kuri trunka visą gyvenimą. Tinkamai gydoma, per kelerius metus ji praeina ir gali nebepasikartoti.
Naujausi komentarai