Remiantis LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymu, paciento būklę stabilizuojantis ir ligos progresavimą lėtinantis vaistas pirfenidonas yra kompensuojamas 100 proc.
Idiopatinė plaučių fibrozė – tai negrįžtamus pakitimus plaučiuose sukelianti liga. Šie pakitimai lemia tai, kad ligos pradžioje sergančiajam tampa sunku kvėpuoti įprasto fizinio krūvio metu, o ligai progresuojant dusulys pradeda kankinti netgi ramybės būsenos. Idiopatinė plaučių fibrozė dažniausiai pasireiškia vyresniems kaip 45 metų žmonėms ir dažniau vyrams.
Liga sunkiai atpažįstama
Nesibaigiantis kosulys, oro trūkumas lengvo fizinio aktyvumo metu, išklausant plaučius girdimas tarsi atsegamos lipnios juostelės garsas – tai ankstyvi idiopatinės plaučių fibrozės simptomai. Ligai progresuojant simptomai sunkėja – oro trūkumas arba kosulys juntami netgi būnant ramybės būsenos.
Deja, dėl ankstyvų ligos simptomų panašumo į kitų plaučių bei širdies ligų simptomus, idiopatinės plaučių fibrozės diagnozė dažnai nustatoma jau ligai įsisenėjus / pažengus. Todėl labai svarbu, kad ankstyvuosius simptomus pajutę žmonės vizito pas gydytoją metu informuotų mediką, jeigu šeimoje yra buvę šios ligos atvejų.
Šią mirtiną plaučių ligą taip pat gali sukelti rūkymas, darbas užterštoje aplinkoje, virusinės infekcijos, gastroezofaginio refliukso liga. Todėl gydytojo informavimas apie visus galimus rizikos veiksnius gali padėti nustatant tikslią ligos diagnozę.
Spendimą dėl gydymo priima tik multidisciplininė gydytojų komanda
Diagnozuojant ligą atliekami tokie tyrimai kaip krūtinės ląstos rentgenograma, kvėpavimo funkcijos tyrimas, kompiuterinė tamografija, plaučių biopsija ar bronchoskopija. Įtarus ligą gydytojas gali paskirti vieną arba kelis iš šių tyrimų.
Tai labai sudėtinga liga, todėl ją nustato ir gydymą naujai kompensuojamu vaistu pirfenidonu paskiria ne vienas gydytojas, o multidisciplininis gydytojų konsiliumas specializuotuose gydymo centruose: Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose arba Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose.
Kaip ir daugelio kitų ligų, taip ir idiopatinės plaučių fibrozės atveju vėlyva jos diagnozė lemia prastesnes ligos gydymo prognozes. Todėl labai svarbu, kad, pajutus pirmuosius simptomus, pirmiausia būtų kreipiamasi į šeimos gydytoją. Ankstyva ligos diagnozė ir kuo anksčiau pradėtas jos gydymas sulėtina ligos progresavimą ir grąžina į įprastą gyvenimo ritmą.
Naujausi komentarai