Nors lietuviai vis dar papuola tarp mažiausiai sportuojančių Europos šalių, tačiau situacija palengva keičiasi, o žmonės atranda vis daugiau ir įvairesnių sporto šakų – tarp jų ir kovos menus. Visgi, pasak specialistų, kontaktines sporto šakas, klubus ir trenerius reikėtų rinktis ypač atsakingai, nes neteisingai formuojami įgūdžiai gali privesti prie labai sudėtingų traumų, nusivylimo treniruotėmis ir prarastu laiku.
Svarbiausias faktorius – treneris
Dažnai manoma, kad kovinės sporto šakos yra labai pavojingos ir žalojančios kūną sporto šakos. Tačiau realybė yra kitokia – sportuojant su profesionaliu treneriu ar instruktoriumi, kovos menai tampa kur kas saugesni už populiarųjį krepšinį, futbolą ar daugelį kitų komandinių sporto šakų.
Visgi, kaip pasirinkti tinkamą kovinę sporto šaką? Daugiau nei 20 metų kovines ir savigynos sporto šakas kultivuojančio Baltijos Kung Fu Wing Tsun organizacijos vadovo Lino Gudonavičiaus teigimu, svarbu bandyti, tačiau kiekvienai šakai skirti bent kelis mėnesius.
„Visi mes esame skirtingi, todėl ir kovinę sporto šaką renkamės pagal savo charakterį ir tikslus: vieni nori tiesiog išmokti apsiginti, kiti siekti profesionalo karjeros, treti - gerai praleisti laiką su bendraminčiais. Tačiau, ieškant tinkamos sporto šakos, būtina jai skirti bent kelis mėnesius. Juk ir pradedant važiuoti dviračiu pradžioje nėra labai malonu, kai nuolat nuo jo nukrenti. Tačiau, išmokus važiuoti, patiriamas vis didesnis malonumas. Taip pat yra ir su kovinėmis sporto šakomis. Pirmosiose treniruotėse tu tik pradedi pažinti tą sporto šaką, pasiruoši fiziškai, susipažįsti su judesiais, o kad juos įvaldytum reikia kur kas daugiau laiko“, – pataria L. Gudonavičius.
Suradę sporto šaką, kuri teikia malonumą, ir kurią nusprendėte kultivuoti, jūsų laukia dar vienas labai svarbus žingsnis – trenerio ir sporto klubo pasirinkimas. Pasak specialistų, treneris yra svarbiausias aspektas, renkantis kovinę sporto šaką, nes netinkamas pasirinkimas gali turėti labai skaudžių pasekmių.
„Koviniai sporto menai yra kontaktinis sportas, kuriame jūsų pasiruošimą nulems trenerio profesionalumas, į tai ypač turėtų atkreipti mažų vaikų tėveliai, kurie parenka jiems sporto klubus. Juk treneris ne tiks mokins jų vaikus apsiginti, bet ir formuos jų charakterį, diegs vertybes. Visgi, pirmaisiais mėnesiais pradedančiajam sudėtinga suprasti ar treneris yra tikras profesionalas, ar kelia savo kvalifikaciją, ar jis geras pedagogas. Tada yra tiesiog remiamasi pasitikėjimu, kas galiausiai gali labai skaudžiai nuvilti, kai po kelių metų pamatai, kad nei tu, nei tavo treneris netobulėja ir neina pirmyn, o suformuoti įgūdžiai yra nenaudingi, o dažnai net ir žalingi. Tokių dalykų Lietuvoje tikrai pasitaiko“, – sako Kung Fu meistras.
Norint rasti gerą trenerį pirmiausiai reikia skirti daug laiko išsiaiškinant jo biografiją ir kvalifikaciją. Dabar tai padaryti internete yra pakankamai nesudėtinga. Taip pat reikia žiūrėti ne tik jo pasiekimus, tačiau ir kokius sportininkus išugdė, ką jie pasiekė. Pasidomėkite, ar treneris kelia savo kvalifikaciją, važiuoja į kursus, seminarus; kaip dažnai tai daro – kas kelis mėnesius ar kartą per penkerius metus.
„Jeigu matote, kad žmogus neturi istorijos, pasiekimų, nepriklauso jokiam klubui, tada natūraliai kyla klausimas – iš kur jis to išmoko? Knygų? Interneto? Kovos menui veiksmo aprašo neužtenka, reikia judesio paaiškinimo, meistro patarimų, parodymų, kitaip tik bus švaistomas laikas ir energija“, – tikina L. Gudonavičius.
Rinktis grupines ar individualias treniruotes?
Dar vienas labai svarbus aspektas – dėmesys mokiniams. Pasak kovos menų trenerių, kiekvienas atvejis yra individualus.
„Mokytojas ar treneris visada turi sudominti savo metodais, o mokinys parodyti, kad jam įdomu ir stengtis viską įsisąmoninti. Tada atsiranda abipusė motyvacija ir mokytojas, matydamas mokinio užsidegimą, pats dega noru jam parodyti kuo daugiau. Vieniems reikia artimesnio bendravimo, o kiti priešingai – jei per daug artimai bendrausi, jie užsisklęs. Tai turi pajusti treneris, ko reikia ir kaip geriausia bendrauti su savo mokiniais“, – sako L. Gudonavičius.
Visgi, individualios treniruotės kovinėse sporto šakose yra daugiau taikomos profesionalams, kurie siekia aukštų rezultatų. Tada dirbama su vienu ar dviem mokiniais. Dažniausiai yra treniruojamos mokinių grupės, kurias turėtų sudaryti iki 8 porų, o užsiėmimas trukti bent pusantros valandos (vaikams – iki valandos). Jeigu mokinių yra daugiau, tada jau nebeliks bendravimo, ne visiems treneris suspės paaiškinti ir pasikalbėti.
„Yra nuomonių, kad grupiniai užsiėmimai yra mažiau naudingi. Tačiau jų tikrai nereikia nuvertinti, nes grupės turi ir labai didelių pliusų. Jose sportininkai visada turi kelis skirtingus partnerius, tai reiškia, kad savo techniką gali pritaikyti skirtingiems žmonėms, o ne vienam oponentui, kurį puikiai pažįsti. Treniruojantis su tuo pačiu partneriu nelieka netikėtumo faktoriaus, todėl bent kartą ar du į savaitę reikėtų nueiti ir į grupines treniruotes“, – pataria meistras.
Nesvarbu, kurias treniruotes pasirinktumėte – individualias ar grupines, svarbiausia tai, kad matytumėte, jog jūsų treneris yra tikras profesionalas, kuris dirba pagal aiškią sistemą, o sporto klube yra tvirta disciplina. Turite, būti aktyvūs, domėtis, pasitikėti mokytoju ir jausti malonumą dirbdami kartu, tik tada jūsų treniruotės bus visavertės ir naudingos.
Naujausi komentarai