Kaip skelbia ministerija, nepriklausomybės gynėjams ir kitiems asmenims, nukentėjusiesiems nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, yra užtikrinama visapusiška nemokama reabilitacija dėl neurozinių, stresinių ir somatoforminių sutrikimų ar ilgalaikių asmenybės pakitimų po katastrofos išgyvenimo. PSDF lėšomis apmokamas tiek ambulatorinis, tiek stacionarinis šių psichikos ir elgesio sutrikimų gydymas, įskaitant pragyvenimo ir maitinimo išlaidas.
Medicininės reabilitacijos paslaugas stacionare pacientai gali gauti asmens sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose licenciją teikti stacionarines nervų sistemos ligų paslaugas. Jos gali būti skiriamos tiek po gydymo stacionare, tiek po gydymo ambulatoriškai, be pradinės medicininės reabilitacijos paslaugų.
Dėl šių paslaugų poreikio pacientai kviečiami kreiptis į šeimos gydytoją arba gydantį gydytoją, kuris nukreips konsultacijai pas fizinės medicinos ir reabilitacijos (FMR) gydytoją. Įvertinęs paciento sveikatos būklę, ligos sunkumo laipsnį bei biopsichosocialinių funkcijų sutrikimus, FMR gydytojas nuspręs dėl medicininės reabilitacijos tikslingumo.
Pastebima, kad kasmet artėjant Sausio 13-ajai, laisvės gynėjų ir jų artimųjų emocinė savijauta pablogėja. Tokiais atvejais galima kreiptis psichologinės pagalbos ir emocinės paramos, kuri yra nemokamai prieinama visiems gyventojams:
• Konsultacijos, pagrįstos trumpalaike eklektine potrauminio streso terapija (BEPP) psichikos sveikatos centruose ir kitose asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Lietuvoje apmokyti 86 psichikos sveikatos specialistai, kurie išmoko konsultuoti esant trauminių įvykių psichologiniams padariniams asmeniui, grupei, visuomenei bei susipažino su specializuoto psichotraumatologinio įvertinimo pagrindais. Įstaigų, kurių specialistai dalyvavo mokymuose, sąrašą galima rasti čia.
• Psichologinės gerovės paslaugos savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose. Teikiama iki 6 individualių anoniminių psichologo konsultacijų, gali būti pasirenkami skirtingi grupiniai užsiėmimai streso įveikos, emocijų atpažinimo ir išraiškos ir kitomis temomis, savitarpio pagalbos grupės. Visuomenės sveikatos biurų adresus rasite čia.
• Emocinės paramos linijos. Sidabrinė linija, Vilties linija gali padėti, kai emocinės pagalbos reikia čia ir dabar. Emocinės paramos linijos veikia visą parą, jų veikla grįsta savanorystės pagrindu.
SAM primena, kad oficialioje psichikos sveikatos interneto svetainėje www.pagalbasau.lt galima rasti informacijos apie potrauminio streso sutrikimo simptomus ir pagalbos būdus.
Naujausi komentarai