Neišgeriate pakankamai vandens? Galite ne tik susirgti, bet ir numirti Pereiti į pagrindinį turinį

Neišgeriate pakankamai vandens? Galite ne tik susirgti, bet ir numirti

2025-07-04 16:29

Per dieną rekomenduojama išgerti du litrus vandens, bet prisipažinkite – kuris tiek išgeria? Medikai sako, kad vis dėlto gyventojai vandenį vartoja, bet vienam gėrimui medikai sako griežtą „ne“.

Neišgeriate pakankamai vandens? Galite ne tik susirgti, bet ir numirti
Neišgeriate pakankamai vandens? Galite ne tik susirgti, bet ir numirti / Asociatyvi freepik nuotr.

Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja Justė Latauskienė pakomentavo, kurių gėrimų reikėtų vengti piktnaudžiavimo ir kaip geriausia vartoti vandenį.

– Yra rekomendacijos, bet ar žmonės tiek išgeria, pavyzdžiui, jūsų pacientai?

– Taip, išgeria.

– Ir jų nereikia įkalbinėti išgerti daugiau vandens?

– Būna kartais konkrečių situacijų, bet Lietuvoje geria. Mes turime gerą geriamą vandenį, kurį galime gerti tiesiai iš čiaupo, ir kvaila būtų tuo nesinaudoti.

– Kuo yra pavojingas vandens trūkumas žmogui?

– Iš esmės dehidratacija gali pažeisti visas organų sistemas. Vandens stokojantis žmogus gali ne tik susirgti, bet ir numirti.

– Kokie galimi susirgimai?

– Paprastai žmonėms, kuriems trūksta vandens tik truputį, jie dėl kažkokių priežasčių negali užtikrinti pakankamo skysčių suvartojimo. Pirmiausia nukenčia virškinimo sistema, kuri taupo, taip pat oda, raumenys. Pradeda skaudėti raumenis ir sąnarius, o paskui – inkstus, nervų sistemą. Po truputį organai, liaudiškai sakant, pradeda išsijunginėti.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Jeigu man neskanus vanduo, nei iš čiaupo, nei iš buteliuko, kokios alternatyvos?

– Dažniausiai, kai neskanus vanduo, tai neskanus pats vanduo, o tai reiškia, kad jame yra kažkokių ištirpusių mineralų, mikroelementų, kurių konkrečiam žmogui nereikia, jam neskanu, arba kažko kaip tik labai reikia, ir jo kūnas, pažindamas, kokios yra alternatyvos, bando surasti tą norimą dalyką. Kažkur yra skanus vanduo, tik reikia jo paieškoti.

– Sriubos, vaisvandeniai, mineralinis vanduo, arbatos – ar tai gali kompensuoti vandens trūkumą per dieną?

– Taip, visur, kur yra vandens, skaičiuojame į reikiamą skysčių kiekį. Net kava skaičiuojasi. Problema yra tik tokia, kad kai kuriuose skysčiuose yra ne tik vandens. Pavyzdžiui, geriant daug vaisvandenių, galima suvartoti per daug cukraus, alkoholis taip pat nesiskaičiuoja. Sriuba sriubai irgi nelygu. Bet taip, skaičiuojasi viskas, jeigu tame dalyke yra vandens.

– Dabar labai madingi yra energiniai gėrimai, taip pat ir gėrimai, turintys elektrolitų. Ar jie naudingi? Ar čia, kaip su vaisvandeniais, reikėtų nepiktnaudžiauti?

– Tikrai nereikia jais piktnaudžiauti. Jie yra skirti specifinėms situacijoms, specifinei publikai. Pavyzdžiui, elektrolitų gėrimai skirti žmonėms galbūt ne papildyti kažką po sporto, bet atšvęsti sporto malonumą. O energetinius gėrimus kai kurie žmonės labai mėgsta, bet reikia žiūrėti, kas yra. Jeigu žmogus jų labai daug vartoja, galbūt jam reikėtų labiau susireguliuoti miego režimą, o galbūt jam trūksta B grupės vitaminų, kurių galima gauti be kofeino.

– O per didelis vandens vartojimas – kuo tai gresia? Ir ar išvis gresia?

– Labai sunku specialiai vartoti daug vandens, nes tiesiog pasidarys per sunku tai daryti. Prasidės arba vėmimas, arba labai gausus šlapinimasis, ir organizmas nustos tai daryti. Jeigu žmogus vartoja daug vandens, pirmiausia galvojame, kad jis jau serga kažkuo, dėl ko turi tokį troškulį. Arba psichologiškai labai daug vandens vartoja – būna, kad žmonės sugalvoja, jog vartos labai daug vandens litrais per dieną, bet po poros dienų meta šį sumanymą.

– O kalbant apie vandens gėrimą, ar reiktų per visą dieną gurkšnoti, ar ryte išgerti litrą, po pietų litrą ir vakare litrą? Kas yra geriau mūsų organizmui?

– Nėra teisingo atsakymo, priklauso nuo žmogaus. Mūsų virškinimo sistema, skrandis moka talpinti dalykus. Kai kurie žmonės realiai gali porą stiklinių per dieną atsigerti, pavalgyti ir jaustis puikiai. Kiti atranda, kaip tik geriau po truputį per visą dieną valgyti ir gurkšnoti. Tada ir išgeria daugiau, ir sveikiau maitinasi.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų