Žinia, kad šiais laikais suaugusiam žmogui galima nemokamai išsigydyti, užplombuoti dantis prilygsta perkūnui iš giedro dangaus. Tačiau tokia galimybė yra, tiksliau, gali būti.
Sunkios studentų paieškos
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Dantų ir burnos ligų klinikos registratorė, paklausta, ar galima šioje klinikoje užsiregistruoti ir nemokamai gydytis dantis, akivaizdžiai suirzo. Patikslinus, kad ji yra prašoma užregistruoti pas odontologijos studentus, teikiančius dantų gydymo paslaugas, atsakė, kad neturi nė vieno tokio talonėlio ir neaišku, kada jų bus.
"Gali atsirasti, jei kada nors ateis kuris nors studentas ir paliks savo telefono numerį", – atsakė registratūros telefonu atsiliepusi moteris.
Toliau klausinėjama, ar dažnai studentai palieka telefono numerius ir kada patartų vėl skambinti, registratorė nusistebėjo, kad renkuosi studentą vietoj prityrusio gydytojo, ir patarė kreiptis į studentų salę. Pasiekiau, ko norėjau: galimybės nemokamai išsigydyti dantis nepaneigė.
Jau daugybė metų tik vaikams dantys gydomi nemokamai. Sveikatos draudimo mokesčius mokantiems suaugusiesiems net ir savo poliklinikoje, kurioje dirba jų šeimos gydytojas, atėjus pas odontologą tenka nemažai sumokėti.
"Mokama ne už gydytojo darbą, o už dantims gydyti naudojamas medžiagas", – patikslino Kauno Centro poliklinikos Odontologijos skyriaus vyresnioji gydytoja odontologė Silva Markuckienė.
Ji patvirtino, kad mokėti reikia ne tik už, tarkim, skausmo malšinamuosius vaistus, plombas, dabar vadinamas dantų užpildais, bet ir už priemones dantims gręžti, jų kanalams valyti, kurių dauguma yra vienkartinės. Net dantų apžiūra kainuoja, nes gydytojai tam naudoja kai kurias priemones.
Nemokamai ir švelniai
Dideliame Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Dantų ir burnos ligų klinikos kabinete – penkios odontologų darbo vietos. Kiekvienoje kėdėje sėdi po pacientą. Prie kiekvieno jų – po du medikus.
"Mano kaimynė čia nemokamai dantis gydėsi, tai ir aš atėjau", – į klausimą, kaip čia pateko, pakilęs nuo odontologo kėdės atsakė kaunietis Stanislovas Rutkauskas.
Jis sakė esąs labai patenkintas jaunos gydytojos Ramintos Nikšaitės darbu. "Ji labai maloni, dirba labai švelniai", – gyrė S.Rutkauskas.
Tačiau jis klydo, vadindamas merginą gydytoja. R.Nikšaitė ir dar visas būrys odontologijos kabinete triūsiančių jaunų žmonių baltais chalatais yra Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Odontologijos fakulteto ketvirto kurso studentai. Tačiau S.Rutkausko ir kitų pacientų tai negąsdina.
"Iš pradžių studentai mokosi dirbdami su muliažais arba išrautais dantimis ir tik išlaikę priešklinikinio kurso egzaminą. Trečiame kurse jau pradeda dirbti su tikrais pacientais", – odontologijos studijų procesą pakomentavo Dantų ir burnos ligų klinikos administratorė gydytoja odontologė Snieguolė Leonavičienė.
Ji įdėmiai stebi studentų darbą. Vis prieina prie kiekvieno paciento, įvertina, pataria, į būsimųjų odontologų klausimus atsako. Gydytoja atsakinga už kiekvieną visų studentų veiksmą gydant pacientų dantis.
Padeda vieni kitiems
Atsakomybė yra didžiausias garantas, leidžiantis studentams gydyti. Jie gręžia dantis ir jų kanalus, juos plombuoja.
"Kai pirmą kartą prieš metus tai dariau, rankos išties virpėjo, tačiau dėstytojai padedant viskas buvo gerai, pacientas tikrai nenukentėjo", – dabar jau šypsosi ketvirtakursė Sima Pociūtė.
Studentai gydo lengvesnes dantų ligas, parengia juos protezuoti. Pacientams nereikia mokėti nė cento, nepaisant, kad odontologijos priemonių ir medžiagų studentai perka patys už savo pinigus. Jie mokosi dirbdami, o tam reikia priemonių, kurių universitetas nesuteikia užtektinai. Ligonių kasos tokio gydymo nefinansuoja. Pasitaiko pacientų, kurie siūlo studentams atlygį už jų darbą, bet, tvirtina jaunimas, pinigų imti jie negali.
"Studentų darbas yra nemokamas. Šis kabinetas yra ne poliklinika, svarbiausia čia – mokymo procesas, o ne paslaugų teikimas", – tvirtina Dantų ir burnos ligų klinikos vadovė profesorė Vita Mačiulskienė.
Tačiau neturtingi žmonės mielai sutinka būti manekenais šiame mokymo procese. Juolab kad rezultatais lieka patenkinti, nusiskundimų nebūna. Antra vertus, neretai studentai į odontologo kėdę sodinasi draugus, pažįstamus. Taip vyksta bendradarbiavimas, kai padeda vieni kitiems.
Ar neturėtų būti sumokama pacientams, kad jie sutinka būti mokymo baze studentams? Profesorė V.Mačiulskienė sako, kad įvairių pasaulio šalių universitetuose taikoma įvairi praktika, bet ji nėra girdėjusi, kad pacientams būtų sumokama už jiems suteiktą paslaugą.
"Dažniau yra atvirkščiai, daugumoje šalių studentų darbas yra mokamas, tik mažesnėmis kainomis. Kai kur studentai visas priemones perka patys, kai kur už papildomą mokestį jomis aprūpina universitetai, kai kur perkama už studentų uždirbtas lėšas", – pasakojo V.Mačiulskienė.
Pas mus odontologijos medžiagų medicinos studentai turi įsigyti kaip ir sąsiuvinių ar rašiklių.
Protezavimas: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Dantų ir žandikaulių ortopedijos klinikoje odontologijos studentai, prižiūrimi dėstytojų, protezuoja dantis. Darbų kaina 55 proc. mažesnė, nei nustatyta, pirminės apžiūros kaina – 6,72 lito. Dėl didelio pacientų antplūdžio protezavimo darbų pradžios tenka laukti daugiau nei pusę metų. |
---|
Naujausi komentarai