„Daugiausiai klausimų kyla iš karto po gimdymo, todėl reikia pasikviesti akušerę ar žindymo konsultantę, kuri padėtų ir patartų tomis sunkiomis akimirkomis“, – sako L. Jonaitienė.
Akušerė dalijasi patarimais, ką daryti, susidūrus su sunkumais, susijusiais su žindymu.
– Ką daryti, kad moteris turėtų pakankamai pieno?
– Kuo moteris daugiau žindys, tuo daugiau pieno turės. Žindymo metu gaminasi hormonas, kuris atsakingas už pieno gamybą. Žinoma, svarbu ir moters geros emocijos. Kai moteris atsipalaiduoja, kai nori žindyti, patiria geras emocijas, tada pieno tekėjimas būna lengvesnis. Taip pat svarbu naujagimį žindyti ne nustatytomis valandomis, o pagal poreikį, tiek, kiek jis nori ir kada nori. Tokiu būdu pieno pasigamins tiek, kiek reikia.
– Ką daryti, jeigu naujagimis nežindo krūties?
– Reikėtų išsiaiškinti, kodėl naujagimis nežindo krūties. Dažniausiai taip atsitinka dėl blogos žindymo technikos. Svarbu naujagimį taisyklingai laikyti prie krūties, ją tinkamai paduoti ir taip koreguoti žindymo techniką. Jeigu vis tiek nutinka taip, kad naujagimis nežindo ar jam nepavyksta, tokiu atveju galima priešpienį ar pieną nutraukti ir sugirdyti specialia taurele.
– Kaip gydyti pažeistus spenelius?
– Svarbiausia, kad naujagimis taisyklingai žįstų nuo pat pradžių, todėl reikėtų atrasti tinkamą žindymo poziciją ir paprašyti pagalbos akušerės, kad ji pažiūrėtų, ar taisyklingas krūties apžiojimas. Būna taip, kai skausmo nebegalima kentėti, nes spenelis labai pažeistas. Tuomet moteris gali pieną nutraukinėti ir taip leisti speneliams sugyti, taip pat juos galima patepti įvairiais tepalais ir taikyti „oro vonias“.
– Kaip palengvinti žindymą, jeigu speneliai įdubę?
– Kartais taip nutinka, kad speneliai įdumba arba būna šiek tiek plokštesni, tačiau moterims nereikėtų dėl to jaudintis, nes dažniausiai prieš žindymą užtenka juos suformuoti pačioms pasukiojant tarp pirštų. Galima spenelius paformuoti ir pagalbiniu būdu – tam skirti specialūs spenelių formuokliai.
– Ar „prisegtas“ naujagimio liežuvis gali trukdyti žindymui?
– Prisegtas liežuvis gali ir trukdyti, ir netrukdyti. Pirmosiomis dienomis stebime, ar pavyks kūdikį su „prisegtu“ liežuviu tinkamai žindyti. Jeigu matome, kad nesusidaro vakuumas ir naujagimis krūtį žindo neefektyviai arba pažeidžia spenelius, tada kviečiame į pagalbą veido ir žandikaulio chirurgą, kuris liežuvėlį pakerpa. Dažniausiai po šios procedūros problema išsisprendžia ir moteris gali glausti prie krūties kūdikį.
– Kaip moteris gali sau padėti, jeigu jaučia pieno sąstovį ar atsiranda guzeliai?
– Šiuo atveju taip pat svarbu pasirinkti tinkamą žindymo poziciją. Pavyzdžiui, kai vaikutis žindomas kamuolio padėtyje, jis pieną geriau ištraukia iš pažastinės pusės. Prieš maitinimą galima šiek tiek pašildyti krūtį, po maitinimo – atvėsinti. Dažniausiai naujagimis ištraukia pieno sąstovius, todėl ir reikia jį žindyti pagal poreikį, kad pieno sąstovis nesusidarytų. Kartais per daug intensyviai masažuojama krūtis ir guzelis tik padidėja. Masažuoti reiktų švelniai nesukeliant papildomo skausmo.
– Ką moteris turėtų pasiimti į ligoninę, jeigu neplanuoja žindyti savo naujagimio?
– Su mamomis nuolat kalbame apie žindymo naudą jai, jos kūdikiui ir rekomenduojame jas bent jau pabandyti žindyti. Tačiau jeigu moteris tvirtai apsisprendusi nežindyti, tuomet su savimi reikėtų turėti buteliuką. Mišinuko vežtis nebūtina, nebent moteris nori, kad naujagimis būtų maitinamas jos parinktu mišinuku.
– Ar yra būdų išvengti žindymo sunkumų?
– Ruošiantis kūdikio atėjimui į pasaulį, reikėtų pasidomėti ne tik naujagimio priežiūra, bet ir žindymu. Kuo moteris turi daugiau žinių, tuo lengviau jas pritaiko praktikoje ir sėkmingai maitina. Žinios palengvina žindymo kelionę, tačiau mamos turėtų nebijoti kreiptis pagalbos ir į akušeres, kurios gali parodyti, kaip reikia taisyklingai žindyti.
– Kiek laiko iš vienos krūties reikėtų žindyti naujagimį vieno maitinimo metu?
Nustatyto laiko nėra. Pirmosiomis paromis, kol pienas dar tik gaminasi, moteris turi žindyti tiek iš vienos, tiek iš kitos krūties. Žindyti iš vienos krūties reikėtų tol, kol naujagimis paleidžia krūtį. Iš pradžių žindymai būna ilgesni, nes dar vyksta pieno gamyba. Vėliau, kai priešpienis pasikeičia į pieną, moterys įprastai vienam maitinimui žindo iš vienos krūties.
– Ką reikėtų žinoti moterims apie žindymą, jei sergama COVID-19 liga? Ar tai saugu? Kaip reikėtų saugiai žindyti?
– Sergant COVID-19 liga, žindyti yra saugu ir rekomenduotina. Žinoma, reikia laikytis visų saugumo reikalavimų: prieš kiekvieną žindymą nusiplauti rankamas, dėvėti veido kaukę. Jeigu moters būklė sunki, tada galima pieną nutraukinėti.
Naujausi komentarai