Lietuvoje vykstant diskusijoms dėl automobilių su vairu dešinėje pusėje, portalas 1diena.lt siūlo prisiminti su kairiakrypte eismo sitema susijusius įdomius faktus.
Visoje Bolivijoje važiuojama dešine gatvių puse, tačiau Jungaso kelyje yra taikoma išimtis.
Šis kelias, jungiantis sostinę La Pasą ir Koroiką, yra pavojingiausias pasaulyje: nusidriekęs per skirtingas klimato zonas, trajektorija keičia aukštį, vingiuoja serpantinais.
Dėl tropinio lietaus, rūko matomumas čia dažnai prastas, nuolat gresia griūtys. Siauras kelias nėra apsaugotas borteliais.
Išimties tvarka čia nurodoma važiuoti kaire kelio puse, mat, susitikus dviem automobiliams, arčiau išorinio kelkraščio važiuojančios mašinos vairuotojui (sėdinčiam dar ir kairėje mašinos pusėje) lengviau matyti kelkraštį.
Be to, aukštyn La Paso kryptimi važiuoja daugiau sunkiai pakrautų sunkvežimių, kuriems saugiau judėti vidine kelio puse.
Viena iš teorijų, kodėl Japonijoje važiuojama kaire puse, byloja, kad tai – samurajų kultūros palikimas.
Esą samurajai dažniausiai abu savo kardus nešiodavę prisisegę prie kairiojo šono, kad galėtų juos lengvai ištraukti dešine ranka. Kad išvengtų smūgio, priešininkai vengdavo stovėti samurajams iš kairės.
Pastarasis dažniausiai leisdavo praeiti žmonėms jo dešine puse ir sveikindavosi paduodamas kairę ranką.
Esą dėl to dar prieš įvedant vieningą eismo sistemą japonai dažnai eidavo kaire kelio puse.
2009 m. rugsėjo 7 d. 6 val. ryto Samoa, nepaisant didelio gyventojų pasipriešinimo, atšaukė iki tol galiojusią dešiniakryptę eismo sistemą ir įvedė kairiakryptę.
Vyriausybės argumentas paprastas: dėl naujovės į šalį galima importuoti ne brangius amerikietiškus automobilius, bet pigesnius naudotus iš Japonijos, Australijos ar Naujosios Zelandijos.
Kad vairuotojai priprastų prie naujos sistemos, buvo paskelbtos dvi poilsio dienos.
Asmenims, pripratusiems prie dešiniakrypčio eismo, nėra lengva važiuoti kaire gatvių puse: kai kurie svarbūs senieji įgūdžiai tampa beprasmiai.
Tai ypač svarbu sukant sankryžoje, nes labai lengva patekti į priešpriešinio eismo juostą. Nelengva ir pėstiesiems – gyvybiškai pavojingas tampa dar vaikystėje išugdytas įprotis prieš einant per gatvę pirmiausia pažiūrėti į kairę.
Naujausi komentarai