Pereiti į pagrindinį turinį

Akcizai – lyg virvė

2009-03-19 09:00
Akcizai – lyg virvė
Akcizai – lyg virvė / Nerijaus Jankausko nuotr. Nepaiso: uždraudus po 22 val. šalyje prekiauti alkoholiu suklestėjo nelegali prekyba – vakarais svaigalus pardavinėja net taksi vairuotojai.

Mojuodami blogėjančiais įmonių rezultatais alkoholio gamintojai vakar Seime prašė valdžios atstovų mažinti akcizų dydį ir leisti gėrimais prekiauti naktį. Politikai nuolaidų kol kas nežada.

Koziris – šešėlinė rinka

Alkoholinių gėrimų gamintojai Seimo Biudžeto ir finansų komiteto posėdyje vakar dar kartą įrodinėjo, kad nuo šių metų pradžios padidinti alkoholio akcizai nieko gero nedavė nei verslui, nei valstybei. Dėl to jie ragina Vyriausybę mažinti akcizus iki 2007 m. lygio ir naikinti draudimą naktį prekiauti alkoholiu.

Esą dėl padidinto akcizo maždaug 5 litais pabrangus degtinei, smarkiai sumažėjo produkcijos pardavimas, taip pat akcizo mokesčio surinkimas. Jis šiemet, palyginti su tuo pačiu praeitų metų laikotarpiu, smuko maždaug 37 proc. Bendrovės buvo priverstos mažinti gamybą, trumpinti darbo laiką ir atleisti dalį darbuotojų.

Verslininkai vėl ištraukė pagrindinį savo kozirį: esą smunkant legaliai gaminamo alkoholio pardavimui ima klestėti kontrabanda ir šešėlinė prekyba, o verslas tuo metu skursta.

Valstybė neteko milijonų?

Alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacijos (AGPĮA) prezidento Lauryno Vilimo skaičiavimu, per pirmus šių metų mėnesius stipriojo alkoholio pardavimas smuko 50 proc., o per šiuos metus valstybės pajamos iš alkoholio pramonės sumažės 280 mln. litų.

Gamintojų skaičiavimu, grąžinus akcizus iki 2007 m. lygio, valstybė gautų per 100 mln. papildomų pajamų. Tačiau paklausti, ar jie tai garantuoja, gamintojai negalėjo tarti kategoriško "taip".

"Mums dabar tikrai sunkus metas, bet verslas prisitaikys. Daugiau praranda valstybė: ji jau negauna mokesčių, daugėja bedarbių ir t. t. Kuriasi nusikalstamos organizacijos", – aiškino bendrovės "Alita" generalinis direktorius Vytautas Junevičius.

Jis taip pat įrodinėjo, kad jokių bėdų neišsprendė ir naktinės prekybos draudimas.

Aludariams irgi striuka

Šįkart stipriųjų alkoholinių gėrimų gamintojai ir aludariai stojo į vieną barikadų pusę. Bendrovės "Biržų alus" direktorius Juozas Narinkevičius priekaištavo, kad dideliais mokesčiais žudomi mažieji gamintojai. Mažiausiems, iki 1 mln. l alaus per metus pagaminantiems, aludariams mokesčiai šoktelėjo daugiausia – visu 100 proc.

Lietuvos aludarių asociacijos prezidentas Saulius Galadauskas taip pat ragino naikinti draudimą naktį prekiauti alkoholiu, tačiau jis nepritarė siūlymams grįžti į 2007 m. O dėl nediferencijuotų akcizų tarifų esą vyravo stipriojo alkoholio pramonė.

"Būtina panaikinti "bobulkos" monopolį. Anksčiau nelegalių pardavėjų pranašumas buvo tik kaina, o dabar valstybė, po 22 val. uždraudusi prekiauti alkoholiu, toms "bobulkoms" suteikė monopolį", – kalbėjo jis.

Policijos departamento Viešosios policijos vadovas komisaras Renatas Požėla pripažino, kad Lietuvoje daugėja naminės degtinės fabrikėlių. "Butelis kaimuose tampa savotiška atsiskaitymo forma. Stebime ir kitą tendenciją. Daugėja nelegaliai pardavinėjamo legalaus alkoholio", – teigė R.Požėla. Tačiau šis alkoholis pirktas parduotuvėse, o tai reiškia, kad ir mokesčiai už jį jau sumokėti.

Kol kas valdžios atstovai įmonėms jokių pažadų nedalija. Finansų ministras Algirdas Šemeta ne kartą yra pareiškęs, kad dabar – ne laikas mažinti mokesčius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų