„Šiuo metu mes turime tą vadinamą unikalią situaciją, kuri Europoje vadinama „dunkelflaute“, kuomet nei vėjas, nei saulė negamina elektros energijos. Turime absoliutų štilį šiandien Lietuvoje, ir mūsų regione saulė taip pat nešviečia. Atsinaujinančių generacija generuoja labai nedidelį elektros energijos kiekį“, – LRT radijui antradienį sakė R. Pocius.
„Turime problemų su jungtimis. Viena iš jungčių – Estijos ir Suomijos – yra pažeista, taip pat neturime galimybės importuoti pigesnę elektros energiją iš Skandinavijos“, – pridūrė VERT pirmininkas.
Anot R. Pociaus, elektros kainas taip pat didina dėl šalčių išaugęs elektros vartojimas, aukštesnės gamtinių dujų kainos.
„Kadangi atsinaujinančių generacija generuoja mažai elektros, kainą formuoja iškastinio kuro generavimo pajėgumai. Gamtinių dujų kaina paskutiniu metu gerokai ūgtelėjusi ir šiandien siekia 58 eurus už megavatvalandę“, – sakė R. Pocius.
Turime problemų su jungtimis.
Pasak VERT pirmininko, artimiausiu metu prognozuojamos 90–130 eurų už megavatvalandę (MWh) elektros kainos, kainų svyravimai labiausiai palies vartotojus, turinčius su birža susietus elektros tiekimo planus.
Jis pabrėžė, jog sekmadienį įvykusi Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacija su kontinentine Europa elektros kainų nelemia, arba ji siekia vidutiniškai vos 1 proc.
„Ne mūsų sinchronizacija lemia elektros energijos kainas, nes sinchronizacija yra grynai techninis sprendimas. Baltijos šalys jau daugiau nei du metai neperka elektros iš Rusijos ir Baltarusijos, todėl šitas atsijungimas rinkos prasme tai neturi įtakos elektros kainoms“, – teigė VERT pirmininkas.
„Nord Pool“ elektros biržoje antradienį Lietuvoje 8–11 val. kaina svyruos 240–290 eurų, 15–21 val. – 200–340 eurų už megavatvalandę (MWh, atitinkamai 0,24–0,29 ir 0,2–0,34 euro už kilovatvalandę).
Visos antradienio dienos vidutinė elektros kaina biržoje sieks 190 eurų už MWh, arba 0,19 euro už kWh – tai kol kas didžiausia vidutinė paros elektros kaina šiais metais.
(be temos)