Paukščius galima vakcinuoti nuo paukščių gripo, tai sustabdo viruso dauginimąsi ir plitimą, tačiau vakcina neapsaugo nuo užsikrėtimo skirtingais paukščių gripo viruso potipiais. Mokslininkai yra sukūrę vakciną nuo H5N1 viruso.
Rizika – prie vandens
„Lietuvoje paukščių gripo atvejų šiemet nenustatyta, tačiau visada išlieka rizika jam patekti ir į mūsų šalies teritoriją, juolab kad pernai ši liga jau pasiekė Skandinavijos valstybes. Todėl labai svarbu, kad naminių paukščių laikytojai įvertintų galimą ligos grėsmę ir laikytųsi visų biologinio saugumo reikalavimų. Didžiausia rizika pavasarį kyla šalia atvirų vandens telkinių laikomiems naminiams paukščiams“, – teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad naminius vandens paukščius pavasarinės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu privaloma laikyti pastatuose ir neišleisti jų į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais (pvz., lauko aikštelė iš visų pusių aptverta, o iš viršaus uždengta tinklu arba stogu).
Gali tekti sunaikinti
VMVT laukinius paukščius stebi migracijos laikotarpiu. Didžiausia grėsmė paukščių gripo virusui plisti kyla pavasarinės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu (kovo–balandžio mėn.). Specialistų ilgamečiai stebėjimai rodo, kad ligą dažniausiai perneša šiuo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie užkrečia aplinką. Naminiai paukščiai užsikrečia per užterštą lesalą ar vandenį, nors virusas gali būti perduodamas ir per inventorių, drabužius ar avalynę.
Požymiai, leidžiantys įtarti paukščių gripą: sparnuočiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta jų skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvų odoje ir gleivinėse, sutrinka koordinacija. Paukščiai gaišta. Nuo ligos gali nugaišti iki 100 proc. visų ūkyje laikomų paukščių.
Lietuvoje paukščių gripo atvejų šiemet nenustatyta, tačiau visada išlieka rizika jam patekti ir į mūsų šalies teritoriją.
Nustačius šios ligos židinį ūkyje, visi sparnuočiai, jų produkcija, kiaušiniai, lesalai, pakratai ir menkavertis inventorius turi būti sunaikinti. Aplinkui židinius nustatomos apsaugos ir priežiūros zonos, apsaugos zonose 3 km spinduliu, esant nepalankiai paukščių gripo situacijai arba greitam plitimui, gali būti išnaikinami visi auginami naminiai paukščiai. Išskirtiniais atvejais šis reikalavimas gali būti taikomas ir 10 km spinduliu priežiūros teritorijose.
Kitur gripuojama dažniau
2018 m. paukščių gripo protrūkiai nustatyti Bulgarijoje – 28 (sunaikinti 615 424 naminiai paukščiai), Italijoje – 3 (sunaikinti 279 563 paukščiai), Nyderlanduose – 2 (sunaikinti 66 752 paukščiai), Vokietijoje – 1 (73 paukščiai).
Didelio patogeniškumo paukščių gripo atvejai laukiniams vandens paukščiams pernai buvo nustatyti Vokietijoje (3), Nyderlanduose (5), Jungtinėje Karalystėje (21), Airijoje (3), Danijoje (35), Suomijoje (3), Švedijoje (10), Slovakijoje (1).
Pirmasis paukščių gripo atvejis Europoje buvo nustatytas 1984 m. Airijoje. Nuo to laiko daugelis Europos valstybių patyrė didelių ekonominių nuostolių tiek dėl daugybės sunaikintų naminių paukščių, tiek ir dėl prekybos paukštiena apribojimų. Vien 2018 m. paukštynuose Europoje buvo užregistruoti 34 šio gripo židiniai. Dėl viruso buvo sunaikinta beveik 1 mln. naminių paukščių.
Nustatyta apribojimų
Aktyvios sparnuočių migracijos sezonais dėl paukščių gripo grėsmės yra įvedamas sustiprintas budėjimo režimas ir atsakingi asmenys yra įpareigojami stebėti paskirtas teritorijas. Sukauptos būtinos įrangos ir dezinfekcinių medžiagų atsargos, apsaugos priemonės, kurių prireiktų pasireiškus paukščių gripo protrūkiui. Įvesta griežtesnė pasienio, paukščių laikymo ir pardavimo vietų veterinarinė kontrolė.
Neleidžiama importuoti ES ir prekiauti gyvais egzotiniais ir naminiais paukščiais turgavietėse, išskyrus prekybą specializuotose zooparduotuvėse. Į Lietuvą taip pat uždrausta importuoti paukščius iš tų šalių, kuriose patvirtintas paukščių gripas.
Leidžiama organizuoti paukščių parodas, muges ir pasirodymus, kuriuose demonstruojami sparnuočiai, tik turint teritorinių VMVT leidimus.
Ar tai pavojinga žmogui?
Kai kurie paukščių gripo potipiai gali būti pavojingi ir žmogui, tačiau šiuo metu Europoje plintantis H5N8 paukščių gripo potipis nėra grėsmingas žmonėms. Todėl patartina nelesinti laukinių paukščių iš rankų, vengti kitokio tiesioginio kontakto su laukiniais sparnuočiais. Jeigu tenka liesti ar laikyti rankose laukinius paukščius, privalu griežtai laikytis asmeninės higienos.
Skirtingai nuo įprasto gripo viruso, paukščių gripo virusas neplinta oru, todėl kitų potipių paukščių gripo virusu žmonės gali užsikrėsti tik tiesiogiai kontaktuodami su gyvais ar kritusiais sergančiais paukščiais. Virusas išlieka ir užsikrėtusių paukščių išmatose, užkrėstame vandenyje, gali būti įkvėptas su dulkėmis. Įrodymų, kad šio gripo virusą gali perduoti žmogus žmogui, nėra.
Pasirodžius grėsmingai informacijai dažnai apie klausiama, ar žmonės gali užsikrėsti paukščių gripu valgydami paukštieną, kiaušinius ir kt. produktus. Pasak VMVT specialistų, ne, nes, nustačius paukščių gripą, paukščiai ligos židinyje apsvaiginami ir nugaišinami. Gaišenos ir ūkio produkcija (pvz., kiaušiniai), pašarai saugiai sunaikinami. Griežtos apsaugos priemonės taikomos ir ūkiuose, kuriuose yra įtariamas ligos protrūkis. Be to, reikėtų žinoti, kad, apdorojant termiškai, paukščių gripo virusas žūsta.
Naujausi komentarai