Pereiti į pagrindinį turinį

Baltijos šalių vartotojus netrukus pasieks pirmosios dujos iš JAV

2017-08-21 09:02
DMN inf.

JAV išgautos gamtinės dujos jau šią savaitę pasieks Lietuvos ir Baltijos šalių gyventojų namus, verslą ir pramonę, elektrines bei ūkininkus.

Šiandien ryte į Klaipėdos uostą atplaukęs dujovežis „Clean Ocean“ atplukdė pirmąjį Baltijos šalyse bei vieną pirmųjų Rytų ir Vidurio Europoje suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) krovinį iš JAV, kurį iš šios šalies kompanijos „Cheniere Marketing International“, pagal birželio mėnesį pasirašytą sutartį, įsigijo gamtinių dujų prekybos bendrovė „Lietuvos dujų tiekimas“.

Perkrovus suskystintąsias gamtines dujas į „Klaipėdos nafta“ eksploatuojamą SGD laivą-saugyklą „Independence“, jos jau savaitės viduryje bus pradėtos tiekti į Lietuvos gamtinių dujų sistemą. Dalį dujų, „Lietuvos dujų tiekimas“ saugos Inčiukalnio gamtinių dujų saugykloje ir tieks klientams Latvijoje.

Energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno teigimu, šis krovinys dar labiau sustiprins ne tik Lietuvos, bet ir viso regiono energetinę nepriklausomybę.

„Tokie įvykiai verti atskiro įrašo energetikos istorijos puslapiuose. Būdamos svarbiausia Lietuvos strategine partnere JAV šiandien tampa ir patikimu SGD tiekėju visam regionui. Taip stiprinama ne tik partnerystė, energetinė nepriklausomybė, bet ir intensyvinama konkurencija tarp dujų tiekėjų, kuri garantuos dar geresnes dujų kainas Lietuvos ir viso regiono vartotojams”, – sako energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.  

Pasak finansų ministro  Viliaus Šapokos, gerų rezultatų pasiekti pavyko dėl nuoseklaus darbo ir strateginio požiūrio.

„Šiandien Lietuvą pasiekęs pirmasis SGD krovinys iš JAV yra „Lietuvos energijos“ grupės vykdomos dujų tiekimo diversifikavimo strategijos rezultatas. Nuosekliai optimizuojant tiekimą, „Lietuvos energijai“ jau pavyko sumažinti dujų kainą Lietuvos gyventojams, o šis sandoris neabejotinai prisidės prie dar didesnės vertės kūrimo šalies ekonomikai, stiprins JAV ir Lietuvos strateginę partnerystę bei bendradarbiavimą”, – teigia finansų ministras V. Šapoka.

Krovinį įsigijusios „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius dr. Dalius Misiūnas sako, jog tai ženklas, kad Lietuva ir „Lietuvos energijos“ grupė  pasaulinėje SGD rinkoje yra vertinama kaip patikima partnerė ir patraukli rinka.

„Didelį SGD potencialą turinčios JAV situaciją stebime jau nuo 2014 metų. Džiaugiamės, kad vienas pirmųjų JAV SGD krovinių Rytų ir Centrinėje Europoje atvyko į Lietuvą. Šis pripažinimas padeda mums diversifikuoti tiekimą ir pasiūlyti geriausias kainas savo klientams Lietuvoje bei kitose Baltijos šalyse“, – sako „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius dr. D. Misiūnas.

„Cheniere Energy“ prezidentas ir generalinis direktorius Jack Fusco prognozuoja, kad pirmųjų dujų iš JAV atvykimas į Lietuvą galėtų būti abipusiai naudingo bendradarbiavimo pradžia.

„Džiaugiamės galėdami atgabenti pirmąjį JAV SGD krovinį į Lietuvą, užtikrinantį patikimą, konkurencingą ir lankstų gamtinių dujų tiekimą iš Jungtinių Amerikos Valstijų. „Lietuvos dujų tiekimas“ buvo puikus partneris siekiant šio tikslo, todėl norime toliau bendradarbiauti ir atnešti naudos jų klientams“, – sako „Cheniere Energy“ prezidentas ir generalinis direktorius Jack Fusco.

AB „Klaipėdos nafta“ generalinis direktorius Mindaugas Jusius teigia, jog negrįžtami SGD rinkos pokyčiai įvyko greičiau nei galima tikėtis.

„Jei prieš šešis, penkis ar du metus mąstėme, jog netolimoje ateityje JAV gali tapti SGD, kurios gali būti tiekiamos ir į Lietuvą, eksportuotoju, taip padedant užtikrinti Lietuvos energetinį saugumą bei konkurencingas Lietuvos dujų rinkos kainas, tai šiandien galime konstatuoti faktą, jog kompanijos „Cheniere“ dėka pasaulinė SGD rinka pasikeitė negrįžtamai. Lygiai taip pat Klaipėdos SGD terminalas negrįžtamai pakeitė Baltijos gamtinių dujų rinką: sukurta energetinė nepriklausomybė, atverta atvira Baltijos dujų rinka, užtikrintas alternatyvus energetinio šaltinio pasirinkimas konkurencingomis rinkos kainomis“, – įvykio svarbą pabrėžia AB „Klaipėdos nafta“ generalinis direktorius M. Jusius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra