Bekontaktį atsiskaitymą Lietuva ignoravo Pereiti į pagrindinį turinį

Bekontaktį atsiskaitymą Lietuva ignoravo

2012-03-15 23:59
Bekontaktį atsiskaitymą Lietuva ignoravo
Bekontaktį atsiskaitymą Lietuva ignoravo / Gedimino Bartuškos nuotr.

Pasaulyje sparčiai plintant bekontakčiam atsiskaitymo būdui, Lietuvoje galimybės atsiskaityti bekontakte mokėjimo kortele dar ilgai nebus.

Patogus atsiskaitymas

Pasaulyje kasdien išleidžiami tūkstančiai naujų bekontakčių mokėjimo kortelių, o jomis įvairiose pasaulio šalyse iki nustatytos 15 eurų (per 50 litų) sumos neidentifikuojami atsiskaito milijonai gyventojų.

Bekontaktes mokėjimo korteles turi ir nemažai lietuvių, ypač Didžiojoje Britanijoje, kur ši atsiskaitymo priemonė plinta žaibiškai. Tačiau Lietuvoje tokia moderni mokėjimo kortelė yra tik paprastas plastiko gabaliukas.

Finansus Londone studijuojantis Mantas Petruškevičius sako, kad bekontakte mokėjimo kortele naudojasi jau keletą metų nuo tada, kai šios atsiskaitymo priemonės populiarumas Didžiojoje Britanijoje pradėjo sparčiai augti ir paslauga tapo itin naudinga vartotojui.

"Šiuo metu prekybos vietų, kuriose galima atsiskaityti bekontaktėmis kortelėmis, skaičius didėja kasdien ir šiandien Didžiojoje Britanijoje siekia apie 100 tūkst. Tai parduotuvės, kavinės, restoranai ir kitos prekybos vietos, kuriose už prekes gali atsiskaityti 5 mln. kortelių savininkų. Ypač patogu bekontakte kortele naudotis per piką, kai neretai net norint nusipirkti laikraštį arba sumuštinį tenka laukti nemažoje eilėje. Būtent tokiose prekybos vietose, kaip metro stotyse, mažose būtiniausių prekių parduotuvėlėse arba perkant kavą išsinešti, t. y. ten, kur dažnai perkama prabėgomis, už keletą svarų ir prekės ilgai nesirenkant, bekontaktėmis kortelėmis atsiskaityti yra patogiausia", – pasakojo M.Petruškevičius.

Pasak jo, pametus bekontaktę mokėjimo kortelę žala nebūtų labai didelė. "Sukčiai, net ir turėdami blogiausių kėslų, negalėtų išleisti visos sąskaitoje esančios sumos, nes penkis kartus atsiskaičius reikia įvesti unikalų PIN kodą, tad vagystės atveju maksimalios gresiančios išlaidos, bent jau Didžiojoje Britanijoje, nesiekia 50 svarų sterlingų", – sakė M.Petruškevičius.

Laikas jau praėjo

Didžiojoje Britanijoje gyvenančio lietuvio nuomone, Lietuvoje bekontaktės mokėjimo kortelės taip pat sėkmingai prigytų ir būtų puikus būdas atsiskaityti, ypač tokiose vietose, kaip spaudos kioskai.

"Neabejoju, kad dėl jų sumažėtų eilių degalinėse ar Lietuvoje vis labiau populiarėjančiose kavos išsinešti prekybos vietose rytais. Tačiau tam, kad paslauga pasiteisintų ir būtų efektyvi Lietuvoje, reikėtų nustatyti protingą maksimalią sumą, kurią klientas turėtų galimybę sumokėti, pavyzdžiui, iki 30 litų. Ar turėsime bekontaktes mokėjimo korteles ir Lietuvoje, net neabejoju, yra tik laiko klausimas", – svarstė M.Petruškevičius.

Bekontaktės mokėjimo kortelės Lietuvoje galėjo atsirasti daugiau nei prieš metus, kai Lietuvos prekybos vietose buvo diegiami mokėjimo kortelių įrenginiai, reikalaujantys įvesti PIN kodą. Tačiau nė viena prekybos vieta neužsisakė bekontakčio atsiskaitymo terminalo.

"Šiai situacijai apibūdinti tinka pasakymas: kas pirmiau – višta ar kiaušinis? Kai prekybos vietose nėra bekontakčių atsiskaitymo terminalų, nėra galimybės atsiskaityti tokiomis kortelėmis. O kai nėra bekontakčių atsiskaitymo kortelių, nėra ir terminalų. Technologiškai Lietuvoje tokie terminalai galėtų atsirasti, bet prieš tai bekontaktes mokėjimo korteles savo klientams turėtų pasiūlyti bankai", – sakė e. atsiskaitymų sprendimų bendrovės "Point Transaction Systems" filialo Lietuvoje vadovas Daivaras Naujokaitis.

Pasak e. atsiskaitymų eksperto, Mykolo Romerio universiteto lektoriaus Mariaus Laurinaičio, bekontaktes mokėjimo korteles Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai jau galėjo pradėti leisti nuo 2008 m., bet to nė vienas bankas nepadarė iki šiol.

"Bankai turi savo argumentų, jie sako, kad jau yra pagaminę ir klientams išdaliję apie 5 mln. mokėjimo kortelių, todėl naujų kortelių klientams neva neįsiūlys. Kai prieš kelerius metus bankai pasakė, kad bekontakčių kortelių neužsakys, prekybos vietos neužsakė ir joms skirtų terminalų", – teigė M.Laurinaitis.

Neišnaudoti tradiciniai būdai

M.Laurinaičio manymu, tikėtina, kad Lietuvoje bekontaktis atsiskaitymo būdas nediegiamas dėl apsaugos trūkumų. "Atsiskaitant bekontakčiu būdu, leidžiama neidentifikuoti asmens, perkančio už ne daugiau nei 15 eurų (per 50 litų) sumą. Todėl Lietuvoje bankai vėl vengia rizikuoti ir aukoja savo klientų komfortą", – mano pašnekovas.

Banko "Swedbank" Kasdieninės bankininkystės ir investavimo departamento direktorius Ramūnas Strauka sutiko, kad tokių naujovių plėtra kainuoja daug ir dažnai pasirenkama išlaikyti tradicinius elektroninius atsiskaitymo būdus. "Be to, kiekviena technologija turi pranašumų ir trūkumų vartotojo duomenų apsaugos srityje. Todėl šios priežastys ir lemia, kad naujovės kelią skinasi gana lėtai", – sakė R.Strauka.

Pasak SEB banko prezidento patarėjo ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktoriaus Virginijaus Doveikos, bekontakčių mokėjimo kortelių pavyzdžiai Europoje yra labiau bandomieji ir vykdomi siekiant įvertinti vartotojų elgseną ir jų palankumą tokiems atsiskaitymams.

"Tikėtina, kad Lietuvoje per artimiausius metus, be tradicinių atsiskaitymo mokėjimo kortelėmis būdų, atsiras ir daugiau alternatyviųjų, tačiau tradicinių mokėjimo kortelių ir grynųjų pinigų artimoje ateityje šie tikrai nepakeis. Pirmiausia dėl to, kad Lietuvoje žmonės dar neišnaudojo viso mokėjimo kortelių potencialo ir dažnai dar renkasi grynuosius pinigus. Kita vertus, svarbus gyventojų pasitikėjimas nauja technologija, kuris priklauso nuo paslaugos patogumo, atsiskaitymo vietų skaičiaus, galimybės naudotis ja kitose šalyse ir pan.", – sakė jis.


Bekontaktės mokėjimo technologijos

Viena populiariausių atsiskaitymo priemonių nenaudojant grynųjų pinigų Europoje šiuo metu yra vadinamosios bekontaktės atsiskaitymo technologijos. Jomis naudojantis atsiskaitymas vyksta labai paprastai – prie atsiskaitymo aparato tereikia pridėti kortelę, nereikia vesti PIN kodo.

Bekontaktės mokėjimo technologijos – visiškai naujos. Svarbiausias jų pranašumas – klientų aptarnavimo greitis.

Teigiama, kad bekontakčiai mokėjimai atliekami paprastai, greitai, yra idealiai pritaikyti nedideliems kasdieniams pirkiniams įsigyti. Šie sprendimai skirti sandoriams, neviršijantiems tam tikros sumos, – šiuo metu Didžiojoje Britanijoje tokia suma yra 15 svarų sterlingų.

Klientui tereikia prie terminalo pridėti kortelę, turinčią bekontaktę funkciją, arba piniginę, kurioje yra ši kortelė, ir mokėjimas bus atliktas iš karto, neįvedant PIN kodo. Jeigu pirkinio suma didesnė, atsiskaitoma standartine lustine kortele įvedant PIN kodą.

Rinkos tyrimų bendrovės "ABI Research" duomenimis, 2016 m. prognozuojama pateikti milijardą bekontakčių mokėjimo kortelių. Šie skaičiai rodo, kad bekontakčių kortelių skaičius išaugs beveik šešis kartus, palyginti su 170 mln. kortelių, išleistų 2010 m.

Teigiama, jog išmaniosios kortelės aplenks magnetines korteles jau 2015 m., nors "ABI Research" prognozuoja, kad pastarosios mokėjimo kortelių rinkoje vis dėlto išliks iki 2016-ųjų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų