Pereiti į pagrindinį turinį

Buitiniams vartotojams – daugiau galimybių rinktis elektros tiekėją

2019-12-18 12:43

Vyriausybė pritarė Elektros energetikos įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo siūloma laipsniškai iki 2023 m. atsisakyti mažmeninių elektros kainų reguliavimo buitiniams vartotojams, pranešė Energetikos ministerija.

Buitiniams vartotojams – daugiau galimybių rinktis elektros tiekėją
Buitiniams vartotojams – daugiau galimybių rinktis elektros tiekėją / Pixabay nuotr.

Bus atsisakoma reguliuojamų elektros kainų namų vartotojams ir pereinama nuo reguliuojamos prie konkurencija grįstos mažmeninės elektros tiekimo rinkos.

Šiuo metu beveik visi buitiniai vartotojai elektrą perka naudodamiesi visuomeninio tiekėjo paslaugomis, o jos kainą ne dažniau kaip kas pusę metų nustato Valstybinė energetikos reguliavimo taryba.

Kaip jau rašė ELTA, perėjimas nuo reguliuojamos prie konkurencinės elektros tiekimo būtų įgyvendintas etapais.  Pirmuoju etapu – nuo 2021 m. sausio 1 d. būtų atsisakyta galutinės elektros energijos kainos reguliavimo daugiausiai elektros suvartojantiems vartotojams, t. y. tiems, kurie per metus suvartoja daugiau nei 5 000 kWh, taip pat visiems buitiniams vartotojams, kurių objektai prijungti prie vidutinės įtampos elektros tinklų ir atitinkamoms bendrijoms bei bendruomeninėms organizacijoms ir asociacijoms. Tokių vartotojų Lietuvoje yra 8,4 proc., tai yra apie 140 tūkst.

Antruoju etapu – nuo 2022 m. sausio 1 d. būtų atsisakyta galutinių elektros energijos kainų reguliavimo visiems buitiniams vartotojams, kurių faktinis elektros energijos suvartojimas per metus bus daugiau nei 1 000 kWh. Tokių vartotojų yra apie 46 proc., tai yra apie 760 tūkst.

Trečiuoju etapu – nuo 2023 m. sausio 1 d. galutinės elektros energijos kainos būtų nebereguliuojamos ir tiems vartotojams, kurie per metus suvartoja mažiau 1 000 kWh. Tokių vartotojų taip pat yra 46 proc., tai yra 760 tūkst.

Siekiant apsaugoti pažeidžiamus vartotojus yra numatoma, kad visuomeninis elektros energijos tiekimas jiems pasibaigtų paskutiniuoju etapu, nepriklausomai nuo elektros suvartojimo kiekio, teigiama pranešime.

Atsisakant elektros energijos kainos reguliavimo buitiniams vartotojams kartu vyks ir išmaniųjų elektros energijos skaitiklių diegimas.

Pasak pranešimo, įgyvendinus mažmeninės elektros tiekimo rinkos liberalizavimą, elektros energijos įsigijimo ir tiekimo kaina, kuri sudaro apie 48 proc. galutinėje elektros kainoje, nebebus reguliuojama. Kita kainos dalis – elektros energijos perdavimas, skirstymas bei viešuosius interesus atitinkančios paslaugos – toliau liks reguliuojama.

Elektros energijos rinkos liberalizavimas yra vienas iš Lietuvos įsipareigojimų ES. Dauguma šalių ES ir regione yra liberalizavusios elektros rinką buitiniams vartotojams. Estija šiuos įsipareigojimus jau įvykdė 2013 m., Latvija – 2015 m.

ELTA rašė, kad Lietuvoje verslo vartotojai nepriklausomą elektros tiekėją gali pasirinkti nuo 2010-ųjų. Tačiau nuo rinkos liberalizavimo pradžios tūkstančiai verslo vartotojų iki šiol naudojasi vadinamuoju garantiniu elektros tiekimu, kurį užtikrina elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).

Kaip Eltai pranešė ESO, šiuo metu garantiniu elektros tiekimu naudojasi iš viso beveik 40 tūkst. vartotojų visoje Lietuvoje.

Iš šio skaičiaus – apie 14 tūkst. akcinių ir uždarųjų akcinių bendrovių, valstybinių ir individualių įmonių bei viešųjų įstaigų.

Taip pat garantiniu elektros tiekimu naudojasi dar apie 12 tūkst. fizinių asmenų, vykdančių komercinę veiklą, apie 6 tūkst. – ambasadų, asociacijų, bendrijų, apie 3 tūkst. – bendruomenių, garažų bendrijų, savivaldybių įstaigų, ūkininkų fizinių asmenų. Likusieji iš beveik 40 tūkst. garantinio elektros tiekimo vartotojų – įvairūs fondai, pagal jungtinės veiklos sutartis veikiantys asmenys ir pan.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų