Pereiti į pagrindinį turinį

Bus ieškoma būdų grąžinti 280 mln. litų permoką už dujas

2014-12-05 11:28
BNS inf.
Bus ieškoma būdų grąžinti 280 mln. litų permoką už dujas
Bus ieškoma būdų grąžinti 280 mln. litų permoką už dujas / Reuters nuotr.

Kainų komisijai penktadienį nepatvirtinus 280 mln. litų vertės „Gazprom“ dujų kainos permokos grąžinimo tvarkos šilumos gamintojams ir kitiems didiesiems vartotojams, tai neturėtų sukliudyti nuo sausio dar 20 proc. sumažinti dujų kainą, teigia energetikos ministras. Energetikos grupės „Lietuvos energija“ vadovas teigia, kad bus ieškoma būdų, kaip įteisinti permokos grąžinimą.

„Tai, kad Kainų komisija nesuderino „Lietuvos dujų tiekimo“ pateiktos kainodaros, jokiu būdu nereiškia, kad iš vartotojų atimama galimybė atgauti 281 mln. litų už „Gazprom“ dujas. Tai tik teisiniai niuansai, kuriuos galima nesunkiai išspręsti.Išnagrinėsime komisijos argumentus ir priimsime atitinkamus sprendimus. Jeigu prireiks – gali būti keičiamas ir Vyriausybės nutarimas, kad vartotojams dujų kaina kitąmet būtų mažesnė“, - pranešime teigė energetikos ministras Rokas Masiulis.

Pasak Daliaus Misiūno, bendrovė po komisijos sprendimo netenka teisinio pagrindo grąžinti permoką, nes Vyriausybė buvo nurodžiusi suderinti tvarką su Kainų komisija.

Tačiau, anot jo, bus ieškoma būdų, kaip ją suderinti, kad būtų galima didiesiems vartotojams nuo kitų metų dujas parduoti pigiau.

„Tai apsunkina situaciją, nes mes jau buvome pasiruošę siūlyti tas dujas rinkai, turiu omenyje, išdėstyti tuos 280 mln. litų per dvejus metus, kas leistų sumažinti kainą 20 proc. Be abejo, mes ir toliau ieškosime būdų tą padaryti, neatsisakome tikslo ir būdo, kuris jau išdėstytas tvarkoje. Ieškosime, kaip gauti visus suderinimus - labai svarbu, kad tokie sprendimai būtų suderinti, kas leistų vėliau išvengti nesusipratimų ir ginčų“, - BNS aiškino „Lietuvos energijos“ vadovas.

Jis apgailestavo, kad „Lietuvos dujų tiekimui“ nepavyko suderinti tvarkos su Kainų komisija, kuri mano, kad bendrovė nėra dominuojantis rinkos dalyvis ir todėl neprivalo derinti šios tvarkos su komisija. 

Anot D.Misiūno, yra dvi išeitys: ieškoti būdų, kaip pripažinti „Lietuvos dujų tiekimą“ didele įtaka turinčiu rinkos dalyviu arba keisti Vyriausybės nutarimą. D.Misiūnas tikino, kad bus bandoma sprendimą rasti dar šiemet.

„Laiko mažai. Aš manau, kad iš mūsų pusės įmonė dės tikrai visas pastangas, kad būtų galima susitvarkyti kiek galima greičiau ir ne vėliau nei iki Naujų metų, nes prasidės konkursai, taip pat ir šilumininkų, kuriuose mes norime dalyvauti ir siūlyti papildomą nuolaidą, kas leis atpiginti šilumą“, - aiškino „Lietuvos energijos“ vadovas.

Tuo metu „Lietuvos dujų tiekimo“ vadovas perspėjo, kad esama rizikos, jog permokos kitąmet gali nepavykti grąžinti.

„Daugiau kaip 6500 šalies įmonių tai turėtų būti liūdna žinia, nes atsirado rizika, kad jos nuo kitų metų sausio gali negauti papildomos nuolaidos, o nežinodamos būsimų gamtinių dujų kainų, kol kas tiksliai negalės planuoti savo kitų metų veiklos sąnaudų“, - pranešime sakė bendrovės generalinis direktorius Mantas Mikalajūnas.

Kainų komisija penktadienį pritarė permokos grąžinimo tikslui, bet pačios tvarkos nesuderino. Komisija rėmėsi tuo, kad „Lietuvos dujų tiekimas“ nėra pripažintas didelę įtaką turinčiu rinkos dalyviu, todėl negalima derinti tvarkos, o lėšas įmonė gali grąžinti be formalaus komisijos patvirtinimo.

Vyriausybė spalio pabaigoje pritarė tvarkai, numatančiai, kad 281,1 mln. litų permoka nebuitiniams vartotojams, nuo 2013-ųjų sausio iki šių metų gegužės permokėjusiems už „Gazprom“ dujas, turi būti grąžinama per dvejus metus. Jeigu per 2015-2016 metus vis pinigai nebūtų grąžinti, jie būtų perkelti į 2017 metų dujų kainas.

D.Misiūnas anksčiau teigė, kad dėl permokos grąžinimo dujos didiesiems vartotojams nuo sausio atpigs dar 20 proc.

Nuo gegužės, kai „Gazprom“ sumažino dujų kainą „ Lietuvos dujoms“ 21 proc. už 2013-2015 metus, komerciniams vartotojams jau pritaikyta 20 proc. nuolaida, o nuo liepos ji pritaikyta ir visiems buitiniams vartotojams. Pastariesiems tokios pat kainos galios ir 2015 metais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų