Pereiti į pagrindinį turinį

Būsto mainai grįžta

2008-10-29 09:00
Būsto mainai grįžta
Būsto mainai grįžta / "Shutterstock" nuotr. Nelengva: nekilnojamojo turto mainai yra gana sudėtinga ir paini procedūra.

"Keičiu trijų kambarių butą į sodybą ir garažą" arba "keičiu namą mieste į namą užmiestyje" – skelbimai, nuo kurių akys jau buvo atpratusios. Specialistai pastebi, kad prieš gerą dešimtmetį klestėję nekilnojamojo turto mainai vėl populiarėja.

Atgyja turto mainai

Bendrovės "Ober-Haus" ekspertų teigimu, šiandien beveik kas penktas būsto ieškantis gyventojas labiau linkęs turimas gyvenamąsias patalpas keisti į kitas, daugiau jo poreikius atitinkančias, nei rinktis dabar itin ilgai trunkantį "parduok pirk" variantą.

"Reaguodami į globalius ekonominius įvykius ir stipriai sugriežtinę toną paskolų išdavimo atžvilgiu, bankai nekilnojamojo turto tiek pardavimo, tiek įsigijimo procesą padarė praktiškai neįgyvendinamu", – sakė bendrovės "Ober-Haus" Būsto departamento vadovas Remigijus Pleteras. Jo teigimu, dabartinė rinka yra tokia, kad parduoti ar įsigyti būstą yra pernelyg sudėtinga, ilgai trunkanti procedūra.

Ilgai nesugebėdami parduoti turimo nekilnojamojo turto ir įsigyti naujo, kai kurie gyventojai prisiminė primirštą būdą – būsto mainus. Tokie mainai buvo ypač populiarūs praėjusį dešimtmetį. Kaip ir dabar, tuo metu nekilnojamojo turto rinkoje vyravo štilis. Anuomet sąstingį lėmė didžioji Rusijos krizė.

Paklausūs maži butai

Šiuo metu, anot R.Pletero, dažniausiai stangiamasi didesnį (3–4 kambarių) pakeisti į mažesnį (1–2 kambarių) butą. Pagrindinė tokių sandorių paskata – padidėję nekilnojamojo turto išlaikymo mokesčiai. Mažesnes gyvenamąsias patalpas keisti į erdvesnes pageidauja mažiau gyventojų. Paprastai tokiems sandoriams ryžtasi jaunos poros, planuojančios šeimos pagausėjimą.

Bendrovės "Orem" Kauno filialo vadovas Gytis Valatka sakė, kad nekilnojamojo turto mainai – krizės ženklas. Tokių sandorių daugėja, kai bankai sugriežtina paskolų suteikimo sąlygas. Nekilnojamasis turtas mainomas ir kai būsto pasirinkimą riboja kukli pasiūla.

"Tokie sandoriai populiarūs tarp specifinės klientų grupės. Mainams pasiryžę klientai supaprastina savo poreikius, tampa lankstesni", – pridūrė bendrovės "Inreal" Nekilnojamojo turto vertinimo skyriaus vadovas Edvardas Žilikas.

Popierių tvarkymo – tiek pat

"Ober-Haus" Būsto departamento vadovo teigimu, nekilnojamojo turto mainai – gana sudėtinga ir paini procedūra.

"Tokiuose sandoriuose itin svarbu objektyviai įvertinti nekilnojamojo turto vertę. Mainai gali komplikuotis, jei nepakankamai įsigilinama į teisinius ir bankų procedūrų aspektus", – teigė R.Pleteras.

Lietuvos notarų rūmų atstovas viešiesiems ryšiams Aleksandras Matonis pastebėjo, kad nekilnojamojo turto mainai – primirštas dalykas. Lietuvos notarų rūmai nekaupia statistikos, kiek notarai patvirtina mainų sandorių, jie fiksuojami kaip eiliniai nekilnojamojo turto sandoriai.

"Įforminti mainus tikrai nebus nei greičiau, nei pigiau negu pardavimo ir pirkimo sutartį, nes tokiems sandoriams taikomi vienodi reikalavimai, be to, teks atlikti ir formalumus Registrų centre", – sakė A.Matonis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų