Šilumos gamybos bendrovės, gavusios paramą iš valstybės, privalės pirkti biokurą biržoje, teigia premjeras Algirdas Butkevičius. Jis žada, kad jau netrukus Vyriausybė parengs atitinkamą nutarimą.
„Šilumos ūkio gamintojai, gavę valstybės finansinę paramą šilumos ūkio gamybai ar pertvarkai, privalomai turės pirkti biokurą per biokuro biržą“, - ketvirtadienį Žinių radijui sakė A. Butkevičius, komentuodamas biokuro verslo monopolį.
Pasak jo, Vyriausybės nutarimo projektas dėl privalomo biokuro pirkimo biržoje tikriausiai bus paruoštas kitą savaitę.
A.Butkevičius pritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės nuomonei, kad biokuro rinka yra neefektyvi ir neskaidri, todėl biokuro kainos yra labai aukštos. Anot premjero, problema ta, kad kuras įsigyjamas pagal ilgalaikes sutartis, o ne biržoje.
„Pasakysiu, kad mes jau turėjom pasitarimą tikriausiai prieš tris savaites su Kainų komisijos vadovybe ir išanalizavom, kodėl neveikia biokuro birža. Atsakymas buvo vienintelis, kad tie, kurie perka biokurą šilumos ūkio gamybai, jie pasirašo vos ne ilgalaikes sutartis ir nedalyvauja pirkimuose, naudojant biokuro biržą“, - aiškino premjeras.
Kainų komisija pernai siūlė, kad nuo rugsėjo 1 dienos energetikos įmonės pusę reikalingo biokuro įsigytų „Baltpool“ biokuro biržoje - tai esą skatintų šilumos kainų mažėjimą.
Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį pareiškė, jog biokuro rinkoje trūksta konkurencijos ir priežiūros. Pasak jos, netvarka šioje rinkoje naudojasi verslininkai, todėl vartotojų sąskaitos už šildymą nemažėja.
Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius teigė, kad Vyriausybei per kelis mėnesius bus pateikti pasiūlymai, kaip taisyti padėtį.
Šiuo metu didžiausią biokuro rinkos dalį užima koncerno „Icor“ valdoma biokuro tiekimo įmonė „Bionovus“. Teisėsaugininkai šiuo metu tiria, ar Prancūzijos bendrovės „Dalkia“ antrinės įmonės Lietuvoje „Vilniaus energijos“ vadovai galėjo sukčiauti, leisdami su ja susijusiai įmonei „Bionovus“ pelnytis iš biokuro pardavimų.
Naujausi komentarai