Kai Lietuvoje nedarbas dar nemažėja tiek, kiek auga ekonomika, daugiausia naujų darbo vietų sukūrę darbdaviai – plėtros sunkmečiu nestabdžiusios didžiosios įmonės ir verslo naujokai.
Pagarba verslumui
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija su Lietuvos darbo birža jau ketvirtus metus iš eilės nominavo darbdavius, kurie savo aktyvia veikla prisidėjo prie užimtumo skatinimo Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Alytuje, Panevėžyje, Marijampolėje, Utenoje, Ukmergėje, Plungėje, Šalčininkuose, Kaišiadoryse, Šilalėje, Širvintose, Pabradėje, Rietave, Šakiuose. Net penki nominantai – iš Kauno regiono. Įmonių specializacija pati įvairiausia – nuo gamybos, prekybos ir statybos iki pramoninio alpinizmo, metalo apdirbimo, krovinių vežimo ir kitų paslaugų teikimo.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas džiaugėsi, kad Lietuvoje gyva verslumo dvasia, noras savo verslą plėsti, kurti naujas darbo vietas. Todėl, Lietuvos darbo biržos direktoriaus Vido Šlekaičio teigimu, svarbu pagerbti tuos darbdavius, kurie sukūrė daugiausia naujų darbo vietų.
Apdovanojimų rengėjus džiugina tai, kad kelios įmonės nominuojamos jau antrą ar net trečią kartą. Tai rodo, kad vyksta sėkmingos veiklos tęstinumas, nestovima vietoje – sukuriama vis naujų darbo vietų.
Šimtai naujų darbo vietų
Geidžiamiausių darbdavių sąrašuose daugiausia darbo vietų pastaraisiais metais sukūrusių darbdavių nėra. Nes tai bendrovės, kurios naujas darbo vietas kuria didžiausio nedarbo teritorijose, į darbo rinką integruoja jaunimą ir socialiai pažeidžiamus žmones bei patys sukuria darbo vietą sau ir kitiems.
Daugiausia naujų darbo vietų didžiausio nedarbo teritorijose 2011 m. sukūrė UAB "Palink" (didžiųjų įmonių kategorijoje) bei UAB "Dominari" (mažųjų ir vidutinių įmonių kategorijoje). Bendrovė "Palink" Panevėžio rajone daugiausia žmonių įdarbino naujame logistikos centre, o čiužinius gaminanti bendrovė "Dominari" sukūrė 77 naujas darbo vietas Panevėžio rajono Šilagalio kaime.
Iš didžiųjų įmonių pernai daugiausia darbo vietų taip pat sukūrė Ukmergėje veikianti viena didžiausių metalo apdirbimo bendrovių Lietuvoje "Umega" ir Kaišiadorių rajone įsikūrusi žemės ūkio bendrovė "Nematekas". Mažojo ir vidutinio verslo įmonių kategorijoje pernai po kelias dešimtis naujų darbo vietų Šalčininkų rajone sukūrė bendrovė "Šalčininkų statyba", o Alytaus rajone – "Stamita".
Mažina socialinę atskirtį
Pirmąsias vietas socialiai pažeidžiamų žmonių integracijos į darbo rinką nominacijoje atitinkamose kategorijose užėmė UAB "Mantinga" ir UAB "Key elements". Įmonės, kurios varžėsi šioje kategorijose, buvo vertintos pagal įdarbintų socialiai pažeidžiamų žmonių skaičių, ypatingas dėmesys skirtas neįgaliųjų ar sugrįžusių iš įkalinimo įstaigų asmenų įdarbinimui.
Atsiimdamas apdovanojimą Marijampolėje veikiančios bendrovės "Mantinga" generalinis direktorius Kęstutis Svitojus sakė, kad bendrovei augti padėjo sėkmė užsienio rinkose. Į 38 pasaulio valstybes savo produkciją eksportuojanti bendrovė praėjusiais metais augo 14 proc., o tai jai leido į nuolatinį darbą priimti 137 darbuotojus. Bendrovėje taip pat dirba du neįgalieji ir du iš laisvės atėmimo vietos grįžę asmenys.
Už socialiai pažeidžiamų asmenų integraciją į darbo rinką taip pat apdovanota praėjusiais metais 72 asmenims nuolatinį darbą Visagine suteikusi bendrovė "Vėtrūna", Kaune įsikūrusi ir pernai 59 darbuotojais pasipildžiusi baldų gamybos bendrovė "Theca furniture".
Iš mažų ir vidutinio verslo įmonių taip pat įvertinta Šilalės rajone veikianti statybų bendrovė "Kvėdarsta" ir Širvintų rajone įsikūrusi natūralios medienos gaminių gamybos įmonė "MGC Baltic".
Jaunimo darbdaviai nesikrato
Lietuvoje ypač aktuali jaunimo nedarbo problema jaudina ir darbdavius. Jaunimo integracijos į darbo rinką kategorijoje apdovanotos bendrovės "Kauno baldai" vadovas Žydrūnas Gudelis neslėpė, kad įdarbindamas jaunimą jis siekia ne tik didinti verslo produktyvumą. "Siekiame, kad jaunimas neišvažiuotų, kad liktų Lietuvoje", – kalbėjo Ž.Gudelis. Praėjusiais metais jo vadovaujamoje bendrovėje pagal neterminuotą darbo sutartį įsidarbino 81 asmuo iki 29 metų. Aktyviam jaunimui sudarytos geros sąlygos dirbti ir siekti karjeros: jaunuoliai įtraukiami į naują gamybos efektyvinimo sistemą, o studijuojantiems sudarytos lanksčios darbo sąlygos.
Mažojo ir vidutinio verslo kategorijoje už jaunimo įdarbinimą apdovanota taip pat Kaune veikianti bendrovė "Impex house". Baldų gamybos įmonės savininkas Linas Biržaitis neslėpė, kad smagu dirbti jauname kolektyve. Pasak vadovo, įmonėje sudarytos visos sąlygos kilti karjeros laiptais.
Už jaunų žmonių įdarbinimą taip pat apdovanotos Pabradėje įsikūrusi aukštųjų technologijų bendrovė "Intersurgical", Šakiuose – "Gulbelė", Rietave – "Plungės lagūna", Klaipėdoje – "Gridins Enterprise LT".
Bedarbiai, tapę verslininkais
Kategorijoje už iniciatyvą pradėti bei plėtoti verslą apdovanota Vilniuje įsikūrusi bendrovė "Gevalda". Jos vadovas Valdemaras Karlonas, buvęs bedarbis, 2011 m. pradžioje įsteigė savo įmonę, kurioje šiandien dirba jau 22 darbuotojai, iš jų 11 – buvusių registruotų darbo biržoje bedarbių.
Jonas Budvytis, taip pat buvęs bedarbis, 2010 m. pabaigoje nusprendė pradėti savo verslą ir Plungės rajone įkūrė medienos ruošos bendrovę "Jono miškas". Per 2011 m. įmonės darbuotojų skaičius nuo dviejų išaugo iki devynių. Įmonės savininkas ir toliau aktyviai bendradarbiauja su darbo birža: praeitais metais darbo biržoje jis įregistravo dvylika laisvų darbo vietų.
Taip pat už iniciatyvą pradėti ir vystyti verslą apdovanota bendrovė "Stasko". Ją Kaune 2010 m. pabaigoje įkūrė buvęs bedarbis Vygandas Staskonis. Naujasis darbdavys, aktyviai naudodamasis darbo biržos paslaugomis, išsirinko darbo biržoje registruotus asmenis ir sėkmingai įdarbino penkis plataus profilio statybininkus.
Registruotos laisvos darbo vietos didžiuosiuose miestuose per 2011 m.
Vietovė Skaičius (tūkst.)
Šalyje 169
Vilniuje 26,4
Vilniaus rajone 1,5
Kaune 15,9
Kauno rajone 1,7
Klaipėdoje 12
Klaipėdos rajone 1,5
Šaltinis: Lietuvos darbo birža
Naujausi komentarai