Naminės degtinės legalizavimo šalininkai viliasi, kad Seimas savo nuomonę šiuo klausimu pareikš dar rudens sesijoje. Tiesa, nesitikima, kad naminukės legalizavimui pritars parlamento Sveikatos reikalų komitetas, nors to jau seniai laukia ir šalies kaimo turizmo verslas.
Palankaus sprendimo nesitiki
Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma leisti ūkininkams Lietuvoje legaliai gaminti naminę degtinę ir kitus svaigiuosius gėrimus, Seimas po pateikimo pritarė birželį.
Pataisomis siūloma leisti gaminti naminius alkoholinius gėrimus ūkininkams, kurių ūkis būtų užregistruotas Lietuvos ūkininkų ūkių registre. Jie teiktų kaimo turizmo reikalavimus atitinkančias paslaugas ir pagal reikalavimus būtų sertifikuoti kaip tradiciniai amatininkai.
Tokiems ūkininkams būtų leidžiama gaminti ne didesnio kaip 65 laipsnių stiprumo alkoholinius gėrimus. Per metus būtų galima pagaminti ne daugiau kaip 1 tūkst. litrų alkoholinių gėrimų, kurie būtų vartojami ir parduodami tik ūkininkui priklausančioje kaimo turizmo sodyboje.
Šiuo metu minėtos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos yra nukeliavusios į Seimo Sveikatos reikalų komitetą. Šis jų kol kas nesvarstė, tačiau tai turėtų įvykti jau rugsėjį ar spalį. Tiesa, vienas pagrindinių šių pataisų iniciatorių Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis, kalbėdamas su dienraščiu, neslėpė, kad nesitiki palankaus kolegų iš Sveikatos reikalų komiteto sprendimo.
Įtaria verslo įtaką
"Na, Sveikatos reikalų komitetas jau ne kartą nepritarė naminės degtinės legalizavimui, todėl nenustebčiau, jei ir dabar būtų tas pats. Bet kokiu atveju jie rudenį turės pateikti savo nuomonę, kuriai Seimas pritars arba ne", – dėstė R.Žemaitaitis.
Paklaustas, kodėl, jo nuomone, Sveikatos reikalų komitetas priešinasi naminės degtinės legalizavimui, Tvarkos ir teisingumo frakcijos atstovas teigė, kad "Sveikatos reikalų komitete ne vadovaujamasi logika, o politikuojama ir užsiimama viešaisiais ryšiais, siekiant populiarumo".
"Aš jų ne kartą klausiau, kas yra geriau – kad Lietuvoje būtų gaminami normalūs sertifikuoti gėrimai ar kad žmonės kaime gertų surogatinius pilstukus. Galbūt kai kurie Sveikatos reikalų komiteto nariai veikiami verslininkų, kurie į Lietuvą veža tuos langų valymo skysčius ir juos pardavinėja kioskuose po kelis litus, todėl ir nėra suinteresuoti normalaus gėrimo legalizavimu. Dabar man jau kyla ir tokių minčių", – piktinosi R.Žemaitaitis.
Griežtai nepritars
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Antanas Matulas sakė, kad kol kas naminės degtinės legalizavimo klausimas neįtrauktas į komiteto posėdžių darbotvarkę, tačiau neslėpė, kad jo atstovaujamas komitetas laikysis kategoriškos pozicijos naminukės legalizavimui nepritarti.
"Būtų visiškas absurdas, jei tam pritartų Sveikatos reikalų komitetas. Žvelgiant iš sveikatos apsaugos pozicijų tai būtų visiškai nelogiškas sprendimas", – kalbėjo A.Matulas.
Paklaustas, ar legalizuoti naminę degtinę nebūtų logiškas žingsnis žvelgiant iš ekonominių pozicijų, konservatorius tikino, kad yra kaip tik priešingai.
"Europos Komisija prieš trejus metus yra paskelbusi išvadą, kad 1 euras, gaunamas iš mokesčių, susijusių su alkoholio pardavimu, atneša 8 eurus išlaidų sveikatos srityje. Tai jūs man pasakykite, kur čia ekonominė logika? Su alkoholio vartojimu susijusioms ligoms gydyti ir kitiems panašiems reikalams Lietuva per metus išleidžia apie milijardą litų", – skaičiavo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas.
Laukia trečią kadenciją
Kaimo turizmo asociacijos vadovas Linas Žabaliūnas dienraščiui teigė, kad naminės degtinės legalizavimas tikrai nepavirstų tautos girdymu. Visų pirma dėl to, kad šio gėrimo gamybos procesas būtų sudėtingas ir griežtai kontroliuojamas, o galutinis produktas tikrai nebūtų pigus.
"Galiu tik pasakyti, kad šio įstatymo kaimo turizmas laukia jau turbūt trečią Seimo kadenciją ir tikrai nenujaučiame, kaip bus šį rudenį. Nesame orakulai. Vis dėlto, jei pataisoms būtų pritarta, tai pavadinčiau tik žalios šviesos uždegimu. Paskui vis tiek reikėtų priimti kitus teisės aktus, kurie reglamentuotų naminės degtinės gamybą, nustatytų leidžiamas gamybos technologijas ir t. t. Tai ilgas procesas. Tikrai nebūtų taip, kad vos priėmus pataisas visų kaimo turizmo sodybų šeimininkai pultų gaminti naminę degtinę ir ją siūlyti savo klientams", – aiškino pašnekovas.
Pasak jo, Agrarinės ekonomikos institutas yra apskaičiavęs, kad priėmus atitinkamas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas kasmet galėtų atsirasti vos penkios šešios kaimo turizmo sodybos, kurių svečiai galėtų legaliai paragauti naminės degtinės.
Paklaustas, ar kaimo turizmo sodybų svečiai dažnai bando išsiaiškinti, kur apylinkėse būtų galima įsigyti nelegaliai gaminamos naminukės, L.Žabaliūnas teigė, kad tokios informacijos jo vadovaujama asociacija nerenka, tačiau "greičiausiai tokių atvejų būna".
Naujausi komentarai