Pereiti į pagrindinį turinį

Dolce vita ir sunkmečiu

2009-06-20 08:17
Atlygis: daugiausia uždirbantys tautiečiai šįmet susižėrė dar daugiau nei pernai.
Atlygis: daugiausia uždirbantys tautiečiai šįmet susižėrė dar daugiau nei pernai. / T.Urbelionio (BFL) nuotr.

750 tūkst. litų – tokią algą galima gauti Lietuvoje, kuri patenka į skaudžiausiai nuo krizės nukentėjusių šalių sąrašą. Per patį sunkmečio įkarštį mūsų šalyje fiksuojami nauji atlygio rekordai.

Algos mažėja ne visiems

Šių metų pradžia buvo nepalanki tūkstančiams dirbančių žmonių. Nors 2008-aisiais daug kas džiaugėsi gerokai padidėjusiu atlyginimu, metų pabaigoje viskas apsivertė aukštyn kojomis. Šiandien didesnis atlygis likęs praeities šešėliu, o realybė ta, kad reikia taikytis su smarkiai pasikeitusiomis darbo sąlygomis ar net kovoti dėl išlikimo.

Vis dėlto daugiausia uždirbantys tautiečiai šįmet susižėrė dar daugiau. Ir tai ne miražas. Remiantis Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pateiktais duomenimis, didžiausias per 2009 m. pirmą ketvirtį išmokėtas atlyginimas siekė daugiau kaip 750 tūkst. litų. Tai dukart daugiau nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį, kai apie krizę Lietuvoje nebuvo nė kalbos.

Be to, ūgtelėjo ir didžiausias algas išmokėjusių įmonių užmokesčio biudžetai. Šių metų pradžioje viena įmonė, kurioje dirbo 5 žmonės, jų algoms skyrė per 181 tūkst. litų – per mėnesį po 36 tūkst. litų kiekvienam darbuotojui. Praėjusių metų pradžioje bendrovė, kurioje buvo keturi darbuotojai, jų atlyginimams buvo skyrusi apie 112 tūkst. litų – po 28 tūkst. litų kiekvienam.

Sunku ne visiems

Tiesa, vargu ar pagal šiuo rekordus galima spręsti apie tikrąją padėtį darbo rinkoje. Ekspertai nurodo, kad išimčių iš taisyklių visuomet pasitaiko. Nepaisant ekonomikos recesijos, visada atsiras įmonių, galinčių mokėti darbuotojams didelius atlyginimus.

"Jeigu įmonė sugeba uždirbti pelno, jos perspektyvos nėra blogos, tai ji ir toliau gali mokėti panašaus lygio atlyginimus, kaip ir pernai", – svarstė personalo atrankos bendrovės "Talentor Lietuva" direktoriaus pareigas laikinai einanti Vilija Savickienė.

Jos nuomone, fiksuotą užmokestį gaunančių aukšto lygio specialistų ar vadovų pajamos per daug nesikeitė. Labiausiai nukentėjo tie, kurių atlygio dalį sudarė priedai už veiklos rezultatus. Kita vertus, jeigu sunkmečiui atsparesnėse įmonėse veiklos rezultatai nepablogėjo ar net pagerėjo, atlygis galėjo ir išaugti.

Tokių, ekonomikos recesijai atsparesnių ir atlyginimus didinti galinčių įmonių patariama ieškoti finansų, energetikos, farmacijos ar telekomunikacijų sektoriuose. Tarp jų patenka ir įmonės, teikiančios specifines paslaugas ir užimančios monopolininkės pozicijas toje srityje.

Uždarbį skaičiuoja milijonais

Per praėjusius metus didžiausią atlyginimą gavusio darbuotojo uždarbis siekė 2,1 mln. litų. Per mėnesį vienoje uždarojoje akcinėje bendrovėje dirbantis žmogus gaudavo vidutiniškai apie 178 tūkst. litų.

VMI duomenimis, iš viso Lietuvoje per praėjusius metus daugiau kaip milijoną litų pajamų iš santykių, susijusių su darbine veikla, gavo 32 šalies gyventojai. Įvertinus šių metų pradžios duomenis, uždirbusių daugiau kaip milijoną litų per metus turėtų atsirasti ir 2009-aisiais.

Didžiausios vidutinės algos šių metų pradžioje siekė 200–273 tūkst. litų. Tiesa, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, jos šiek tiek sumažėjo: didžiausios vidutinės algos 2008 m. pirmą ketvirtį siekė nuo 215 iki 377 tūkst. litų.

Reikia pridurti, kad tokio dydžio algą gavę žmonės dirbo dviejose ar daugiau darboviečių.

Karpymas visų nepalietė

Bendrovės "OVC Consulting" vyresnysis konsultantas Žilvinas Akelis teigė, kad nors ir kalbama, jog atlyginimai krinta visose įmonėse, to kol kas nėra.

"Aukščiausi įmonių vadovai tikrai nėra tarp pirmųjų, kuriems sumažinami atlyginimai. Kai įmonė susiduria su sunkumais, pirmiausia žiūrima į vidurinę grandį. Jeigu įmonės padėtis itin sunki, tuomet gali būti peržiūrimi visų darbuotojų atlyginimai", – kalbėjo Ž.Akelis.

Jo žiniomis, daugiausia uždirba didžiųjų, stabiliai net ir per ekonomikos sunkmetį veikiančių bendrovių vadovai, kurių atlyginimai kol kas liko nepaliesti. Beje, specialistas pabrėžė, kad tokios bendrovės šiuo metu masiškai nekarpo ir kitų darbuotojų atlyginimų.

"Hay Group" atlyginimų rinkos tyrimų konsultantas Robertas Sukackas pridūrė, kad šiuo metu daugelis įmonių yra "įšaldžiusios" atlyginimus ir šiais metais jų keisti neplanuoja. Labiausiai nuo krizės nukentėjusiuose statybos ar transporto sektoriuose sumažinti visų darbuotojų atlyginimai, neišskiriant ir vadovų, o kai kuriuose krizei atspariuose sektoriuose netgi planuojama užmokestį šiek tiek padidinti.

Daugiau uždirba jaunesni

Praėjusiais metais "OVC Consulting" ir tarptautinės tyrimų bendrovės "Mercer" atliktas atlyginimų tyrimas parodė, kad sparčiausiai pastaruoju metu augo paprastų darbuotojų, o lėčiausiai – aukščiausių vadovų atlyginimai. Pasak Ž.Akelio, vadovų atlygis stabiliai augo visą laiką, kitų darbuotojų – staigiai šoktelėjo, o dabar grįžta į buvusį lygį, todėl ir padariniai skaudesni.

Vis dėlto skirtumas tarp to, kiek uždirba aukščiausi vadovai ir kiti darbuotojai, Lietuvoje gana didelis. Ž.Akelio žiniomis, jis didesnis negu Vakarų Europoje, kitose Baltijos šalyse, o pagal jį Lietuvą lenkia tokios šalys kaip Rusija ar Ukraina.

Be to, skirtingai negu Vakarų šalyse, Lietuvoje didžiausią atlygį gauna palyginti jauni – 30–39 metų – žmonės. 50–59 metų amžiaus grupės žmonės, Vakaruose uždirbantys daugiausia, Lietuvoje gauna mažiau nei 20–29 metų darbuotojai.


Turtuoliai irgi verkia, bet ne visi

Skaičiuojama, kad dėl pasaulinės ekonomikos krizės milijardierių visame pasaulyje turtas per praėjusius metus neteko ketvirtadalio vertės. Žurnalo "Forbes" sudarome milijardierių sąraše 2008 m. buvo 793 pavardės, nors dar 2007 m. į šį sąrašą pateko net 1125 turtuoliai. Be to, milijonierių šalimi vadinamoje JAV tokių žmonių skaičius per pastaruosius metus sumažėjo nuo 9,2 mln. iki 6,7 mln.

Gerokai krito įvairų prabangos prekių pardavimas, pavyzdžiui, prabangaus prancūziško šampano pardavimas smuko 5 proc., o brangiausių pasaulio vynų kainos sumažėjo 18 proc. Vis dėlto patys turtingiausi pasaulio gyventojai krizės veikiausiai nepajuto.

Per praėjusius metus buvo parduotas rekordinis milijonus dolerių kainuojančių automobilių "Rolls-Royce" skaičius (iš viso – 1212 tokių automobilių), nors ne tokių brangių BMW ar "Aston Martini" pardavimas gerokai sumažėjo. Smarkiai krito ir iki 35 m ilgio jachtų užsakymų, tačiau didesnių negu 100 m ilgio jachtų užsakymų skaičius nepakito.


Didžiausias vidutinis darbo užmokestis per mėnesį Lietuvoje (tūkst. litų)

2008* 2009*

377

273

221

207

215

200

*I ketv. duomenys

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų