Elektroninės prekybos interneto svetainėse siūloma drausti naudoti iš anksto pažymėtus langelius dėl papildomų prekių ar paslaugų užsakymo, taip pat numatoma ilgintis terminus, per kiek vartotojai gali atsisakyti kai kurių sutarčių.
Vyriausybės posėdyje antradienį pritarta tai numatantiems Teisingumo ministerijos (TM) parengtiems Civilinio kodekso (CK) ir Vartotojų teisių apsaugos įstatymo pakeitimams. Toliau pataisas svarstys Seimas.
"Priėmus šiuos įstatymus, bus dar labiau ginamos vartotojo, kuris yra silpnesnė sutarties šalis, teisės. Be to, palengvės tarptautinė e. prekyba, didės vartojimo prekių ir paslaugų rinkų konkurencingumas", – pranešime spaudai teigė teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Siūloma įtvirtinti, kad elektroninės prekybos interneto svetainėse negalima naudoti iš anksto pažymėtų langelių dėl papildomų prekių ar paslaugų užsakymo, taip pat numatoma drausti "paslėptus" prekybos internetu mokesčius ir išlaidas vartotojams.
Tarp siūlymų - ilgesnis (14 dienų vietoj dabar įtvirtinto septynių dienų) terminas, per kurį vartotojas gali nenurodydamas priežasties ir iš esmės nepatirdamas išlaidų atsisakyti nuotolinės (sudarytos naudojant ryšio priemones) sutarties ir ne prekybos vietose sudarytos sutarties.
"Vartotojams atsisakyti sutarties bus lengviau ir paprasčiau, apie tai jie galės pranešti verslininkui pateikdami užpildytą pavyzdinę sutarties nutraukimo formą. Verslininkas sumokėtus pinigus privalės grąžinti vartotojui ne vėliau kaip per 14 dienų nuo sutarties atsisakymo dienos", - aiškina ministerija.
Jeigu informacija apie teisę atsisakyti sutarties vartotojui nepateikiama, laikotarpis, per kurį galima atsisakyti sutarties, ilginamas iki 12 mėnesių.
Be to, projekte numatoma, kad pardavėjas privalo pristatyti prekes vartotojui ne vėliau kaip per 30 dienų nuo sutarties sudarymo, jeigu nesusitariama kitaip. Jeigu prekės per šį terminą nepristatytos, vartotojas gali nustatyti papildomą terminą prekių pristatymui. Jei prekės nepristatomos ir per tą laikotarpį, vartotojas įgyja teisę susigrąžinti sumokėtus pinigus.
Įstatymų projektais suvienodinamos pagrindinės taisyklės, taikytinos nuotolinių sutarčių (prekyba internetu, telefonu ar paštu) ir ne prekybos patalpose sudaromų sutarčių sudarymui visose Europos Sąjungos valstybėse narėse.
Naujausi komentarai