Pereiti į pagrindinį turinį

Energetikos ministras: SGD terminalas atsvertų ir nesėkmingas derybas su „Gazprom“

2014-10-10 12:41
BNS inf.
Rokas Masiulis
Rokas Masiulis / T.Lukšio/BFL nuotr.

Energetikos ministras teigia, kad nesėkmingų derybų dėl dujų tiekimo nuo 2016-ųjų metų su Rusijos koncernu „Gazprom“ atveju suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas Klaipėdoje taptų išeitimi Lietuvai.

„Derybos jau vyko dar man nesant ministrui, tas procesas, tikiuosi tęsis, bet iš kitos pusės, reikia pažymėti, kad nuo šių metų pabaigos mes turėsime savo terminalą ir tas terminalas yra pajėgus nuo 2016 metų pilnai aprūpinti Lietuvos poreikius. Tą saugumo dedamąją, užtikrintumą, kad dujas turėsime, mes jau turime. (...) Net jei derybos (su „Gazprom“ - BNS) nebus pačios sėkmingiausios, mes tą išeitį jau turime“, - penktadienį po susitikimo su prezidente žurnalistams sakė Rokas Masiulis.

Tačiau jis nekomentavo, kokios derybos su „Gazprom“ būtų laikomos nesėkmingomis. Tikėtina, kad kalbama apie naują dujų tiekimo sutartį, nes dabartinė „Lietuvos dujų“ sutartis su koncernu baigiasi 2015-ųjų pabaigoje.

Ministras teigė, kad bet kuriuo atveju reikia siekti geriausios dujų kainos: „Mes privalome siekti optimaliausios kainos vartotojams, ir jeigu tai apims derybos su „Gazprom“, be abejo, tas bus daroma“.

Anot R.Masiulio, pirmiausia reikia baigti derybas su „Gazprom“ ir tuomet bus aišku, kokią dalį dujų Lietuva pirks iš Rusijos, o kokią atsigabens per terminalą: „Dar anksti. Reikia pasižiūrėti, kokie bus derybų rezultatai ir sudaryti tokį kontraktų mišinį“.

Tuo tarpu prezidentė paragino, kad būtų tinkamai įvertinta, koks bus Lietuvos dujų poreikis.

„2015 metais baigsis sutartis su „Gazprom“ ir yra būtina įvertinti Lietuvos dujų poreikį ir tinkamai įvertinti šį procesą“, - po susitikimo teigė prezidentės Vyriausioji patarėja Giedrė Kaminskaitė-Salters.

Šiuo metu Lietuva dujas gauna iš vienintelio tiekėjo „Gazprom“. Tačiau nuo kitų metų pradėsiantis veikti SGD terminalas galės patenkinti apie trečdalį šalies poreikio - apie 1 mlrd. kubų iš maždaug 3 mlrd., o nuo 2016 metų jį viršys ir sieks apie 4 mlrd. kubų.

„Gazprom“ dujas „Lietuvos dujoms“ dabar parduoda po maždaug 370 JAV dolerių - 20 proc. mažiau nei iki šių metų gegužės, - ši kaina priklauso nuo pasaulinių naftos kainų, tuo metu SGD dujų kaina bus indeksuojama pagal Didžiosios Britanijos dujų biržos BNP indeksą.

Teigiama, kad vasarą SGD dujos yra pigesnės nei rusiškų dujų, tačiau žiemą jų kaina gali būti didesnė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų