Pereiti į pagrindinį turinį

Europoje moterys uždirba 9 proc. mažiau nei tokias pat pareigas užimantys vyrai

2019-03-07 14:46
DMN inf.

Tarptautinio darbo užmokesčio portalo „Paylab“ (Lietuvoje www.manoalga.lt), ilgą laiką stebėjusio darbuotojų atlyginimų tendencijas, duomenimis, vyrai vidutiniškai uždirba 9 proc. daugiau nei toje pačioje pozicijoje dirbančios moterys. Nagrinėjant tas pačias pareigas užimančių vyrų ir moterų atlyginimų skirtumus, atotrūkis tarp skirtingų lyčių darbo užmokesčio atsiskleidžia aiškiau, nes lyginama, kiek uždirba vienodą darbo krūvį ir panašią patirtį, išsilavinimą ir įgūdžius turintys darbuotojai.

Europoje moterys uždirba 9 proc. mažiau nei tokias pat pareigas užimantys vyrai
Europoje moterys uždirba 9 proc. mažiau nei tokias pat pareigas užimantys vyrai / Pixabay nuotr.

Dažniausiai vyrai uždirba daugiau, nes vaikų susilaukusios moterys linkusios vėlesniam laikui atidėti savo profesinės veiklos siekius. Dėl poreikio suderinti įsipareigojimus šeimai ir darbui moterims dažnai tenka rinktis mažesnių laiko sąnaudų reikalaujančias pozicijas. Be to, jos mažiau nei vyrai linkusios siekti vadovaujančių pareigų.

Šiuo metu įmonės stengiasi palaikyti personalo įvairovę ir sukurti palankias darbo sąlygas moterims, kad užtikrintų joms lygias galimybes ir labiau motyvuotų kuo greičiau grįžti į darbą po motinystės atostogų.

Dar vienas veiksnys, lemiantis vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumą, yra moterų polinkis orientuotis į mažiau apmokamas pozicijas. Profesijos pasirinkimas turi didelę įtaką bendram moterų uždarbiui. Pavyzdžiui, moterų daugiausia tokiose pramonės šakose kaip administravimas, apskaita, sveikatos priežiūra ir socialinė rūpyba, žmogiškieji ištekliai, švietimas ir farmacija. O geriausiai apmokomose pramonės šakose, įskaitant IT, vadybą, transportą ir logistiką, statybą, energetiką, telekomunikacijas, pramonę ir technologijas, daugiausia dirba vyrai.

Pramonės šakos, kuriose vyrų ir moterų santykis labiau suderintas, yra prekyba, menas ir kultūra, bankininkystė, rinkodara, turizmas ir paslaugos.

Moterys turi daugiau galimybių nei anksčiau

Darbas moterims suteikia galimybę būti mažiau finansiškai priklausomoms nuo vyrų. Palaipsniui pasikeitė visuomenės požiūris į profesinius moterų siekius ir apskritai į jų pasirinkimo laisvę asmeniniame gyvenime. Y kartos atstovai turi gerokai daugiau darbo galimybių ir karjeros perspektyvų nei ankstesnės kartos. Dėl darbinės patirties jie taip pat labiau savimi pasitiki ir yra ambicingesni. Prie to prisideda ir didesnis darbdavių palaikymas įvairovei darbo vietoje. Mišrūs darbo kolektyvai yra brandžios verslo kultūros išraiška, o didžiausia to nauda – nuomonių ir požiūrių įvairovė, padedanti išspręsti darbines užduotis.

Mišrūs darbo kolektyvai yra brandžios verslo kultūros išraiška, o didžiausia to nauda – nuomonių ir požiūrių įvairovė, padedanti išspręsti darbines užduotis.

Vaikus auginančios moterys darbo vietoje priimamos palankiai

Moterys, grįžtančios į darbą po pertraukos, dažnai susiduria su dideliais sunkumais. 37 proc. darbuotojų darbo vietoje susiduria su jaunesnius nei 10 metų vaikus auginančiomis kolegėmis. Darbuotojai su jomis dažniausiai dirba klientų aptarnavimo, tekstilės pramonės, valstybės valdymo ir bankininkystės srityse. Tai nustatyta atlikus tarptautinį „Paylab“ įvairovės tyrimą 2019 m. Vaikus auginančios moterys darbuotojų vertinamos palankiausiai iš visų stebėtų grupių. Iki 32 proc. respondentų atsakė esą patenkinti turėdami tokią kolegę. Ir tik 2 proc. apklaustųjų mano, kad jų buvimas darbo vietoje trukdo.  Suomijoje ir Kroatijoje į motinas darbovietėse žvelgiama atviriausiai. O Slovakijoje, iš visų tirtų šalių, palankumo vaikus auginančioms moterims darbo vietoje lygis mažiausias. Rečiausiai su vaikus auginančiomis moterimis darbo vietoje susiduria darbuotojai Slovakijoje ir Čekijoje. 

Uždirba maždaug 6 iš 10 moterų

Moterų užimtumas Europos Sąjungoje (EU 28) siekia 66,5 proc. Uždirbančių moterų skaičius kiekvienais metais auga. Moterų užimtumas Europos Sąjungoje, remiantis „Eurostato“ duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį išaugo 6 proc. Moterų užimtumo srityje labiausiai pažengė Malta, Vokietija ir naujosios valstybės narės, įskaitant Lenkiją, Bulgariją ir Vengriją, kur moterų užimtumas per pastaruosius dešimt metų išaugo 10 proc.

Moterų užimtumas įvairiose šalyse skiriasi

Apskritai, visoje ES vyrų užimtumas yra 11,5 proc. didesnis nei moterų. Moterų užimtumas įvairiose Europos šalyse skiriasi ir priklauso nuo daugybės veiksnių. Abiejų lyčių užimtumas yra labiausiai suderintas pirmiausia Šiaurės šalyse, tokiose kaip Lietuva, Suomija, Norvegija, Švedija ir Latvija, kuriose vyrų ir moterų užimtumo lygis skiriasi mažiau nei 5 proc.

Šalys, kuriose moterų ir vyrų užimtumo lygis skiriasi labiausiai, yra Malta, Italija, Graikija, Rumunija ir Vidurio Europos šalys, įskaitant Čekiją, Vengriją, Lenkiją ir Slovakiją.

Moterims patrauklus lankstus darbo grafikas

Galimybė dirbti ne visą darbo dieną taip pat padidina moterų dalyvavimą darbo rinkoje. Tokių darbo vietų daugiausia Nyderlanduose, Austrijoje ir Vokietijoje. Be to, dirbant tokiose pozicijose lengviau išlaikyti darbo ir laisvalaikio suderinamumą. Portalo „Paylab.com“ duomenis, moterims patraukliausias nefinansinis darbo privalumas – lankstus darbo grafikas. Vis daugiau įmonių darbuotojams siūlo lankstų darbo laiką, galimybę dirbti iš namų ir daugiau laisvų dienų. Tokie nefinansiniai privalumai moteris taip pat skatina įsilieti į darbo rinką.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų