„Naikinti arba mesti link to, kad jie laipsniškai sunyktų. A. Sysas interviu įvardino, kad tai privatus verslas ir geriausiai būtų palikti stiprią „Sodra“, bet po to sako, jog niekas nesiruošia naikinti. Tai padarys taip, kad patys sunyktų“, – penktadienį „Žinių radijui“ sakė E. Gentvilas.
„Konstitucinis Teismas prieš metus pasakė, kad turi būti pertvarkyti pensijų fondai taip, kad išliktų gyvybingi, kad atitiktų 1 mln. žmonių lūkesčius“, – teigė parlamentaras.
Ketvirtadienį A. Sysas LRT televizijai įvardino, kad antroji pensijų pakopa yra verslas, o ne visuotinė sistema, todėl valdančiųjų pareiga – stiprinti socialinio draudimo sistemą.
E. Gentvilas taip pat tikino nepritariantis siūlymams leisti išsiimti dalį pinigų ne kritiniais atvejais. Anot politiko, Konstitucinio Teismo (KT) įpareigojimus peržengia idėja leisti bet kada išsiimti ketvirtadalį pensijos ar, likus 5 metams iki pensinio amžiaus, iki vieno anuiteto dydžio siekiančią pensijos dalį.
„Dabartinės ministerijos gairės numato galimybę išsiimti (visą sukauptą pensiją – ELTA) ligų atveju, ką numatys Sveikatos apsaugos ministerija, kas atitinka KT sprendimą. Bet tada pridedame tai, ką pasamprotavo prezidentas, kad reikia leisti 25 proc. (sukauptų lėšų – ELTA) išsiimti bet kada. Jau, man atrodo, peržengia nurodytas ribas“, – komentavo liberalas.
„Bet dar pridedama, kad likus 5 metams iki pensijos turi teisę išsiimti, jei mažai sukaupta“, – pridūrė jis.
Bet tada pridedame tai, ką pasamprotavo prezidentas, kad reikia leisti 25 proc. (sukauptų lėšų – ELTA) išsiimti bet kada. Jau, man atrodo, peržengia nurodytas ribas.
E. Gentvilas sukritikavo ir gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatos kaupiančiųjų įmokoms taikymą. Anot jo, tokiu sprendimu tiesiog panaikinama valstybės pagalba dirbantiesiems.
„Šiandien valstybė prideda iš „Sodros“ 1,5 proc. kiekvienam kaupiančiajam iš valstybės lėšų. Tie pinigai dalyvauja kaupime. Dabar numatyta, kad valstybė nepervedinės, bet tu deklaruosi kasmet pajamas ir turtą ir atgausi dalį tų pinigų. Bet atgausi tuos pinigus į kišenę. Tie pinigai, kurie dalyvauja kaupime, jie išimami“, – sakė E. Gentvilas.
ELTA primena, kad socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė siūlo lankstesnę kaupimo antrojoje pensijų pakopoje sistemą.
Siūlymais ketinama atsisakyti automatinio įtraukimo, jį keičiant savanorišku apsisprendimu kaupti. Numatyta galimybė prie darbuotojų pensijos savanoriškai prisidėti ir darbdaviams, tai darantiems leidžiant naudotis pelno mokesčio lengvata.
Siekiant sutaupyti, taip pat siūloma atsisakyti 1,5 proc. vidutinio darbo užmokesčio (VDU) siekiančio valstybės įnašo prie kaupimo, jį keičiant pigiau kainuosiančia gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata pačioms įmokoms. Lengvatos lubos siektų šiuo metu iš valstybės biudžeto mokamos paskatos kaupti dydį, t.y. 365 eurų per metus.
Norint lėšas atsiimti iki pensinio amžiaus, GPM būtų taikomas tik tiems gyventojams, kuriems iki šio amžiaus liko mažiau nei 5 metai ir kurie turi sukaupę iki vieno anuiteto siekiančias sumas, taip pat, pagal šalies vadovo siūlymą, norintiesiems vieną kartą bet kuriuo metu atsiimti iki 25 proc. sukaupto turto.
GPM būtų netaikomas, kai visas sukauptas lėšas nori išsiimti 70-100 proc. dalyvumo netekę gyventojai, turintieji sunkią ligą, įtrauktą į Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sudarytą sąrašą, ar nustatytą paliatyvios pagalbos poreikį.
Taip pat kaupiantiesiems siūloma nustatyti 12 mėn. langą su galimybe pasitraukti, įsigijant papildomus pensijų apskaitos vienetus.
Sulaukus senatvės, išmokos nebūtų apmokestinamos, be to, privalomo anuiteto minimali riba būtų didinama iki 10 proc., o maksimali riba nustatyta ties 50 proc. vidutinės senatvės pensijos.
Naujausi komentarai