Lietuvoje, preliminariais skaičiavimais, gali glūdėti nemažai gintaro. Lietuvai nebegaunant jo iš Kaliningrado, savas gintaras galėtų kurį laiką stabilizuoti rinką, kurioje kainos nuolat kyla.
Išgaudavo tik prieš šimtmetį
Dėl įtemptų santykių su Rusija nutrūkus gintaro prekybai su Kaliningradu, Aplinkos ministerija paskelbė, kad Lietuvoje bus žvalgomi gintaro ištekliai.
"Gintaro žaliava Lietuva sieks apsirūpinti pati. Iki šiol jos gaudavome importuodami iš gintaro išteklių turtingos Kaliningrado srities, bet dėl politinės padėties pablogėjus prekybiniams ryšiams su Rusija, visiškai nutrūko ir prekyba gintaru. Šią problemą, tikimės, pavyks išspręsti savo jėgomis", – pranešime cituojamas aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas. Kadangi iki šiol Lietuvoje nėra detaliai išžvalgytų ir pramoninei gavybai tinkamų gintaro telkinių, pirmas žingsnis – žvalgyba.
Aplinkos ministerijos žiniomis, gintaras šalyje buvo išgaunamas tik praėjusio šimtmečio pradžioje. Dabar į Valstybinę geologinės informacijos sistemos duomenų bazę yra įrašytas preliminariai išžvalgytas Juodkrantės gintaro telkinys ir trys perspektyvūs gintaro išplitimo plotai Kuršių marių priekrantėje. 1992–1994 m. atlikti tyrimai patvirtino, kad Kuršių mariose yra galimybių išgauti gintarą. Preliminariai išžvalgytame Juodkrantės telkinyje gintaro ištekliai sudaro 112 tonų.
Pagal Žemės gelmių įstatymą gintaras yra priskiriamas vertingiesiems mineralams, kuriems naudoti leidimas gali būti išduotas tik konkurso būdu pagal Naudingųjų iškasenų ir žemės gelmių naudojimo konkurso nuostatus. Šie nuostatai, pasak ministro K.Trečioko, nebeatitinka kitų galiojančių teisės aktų, todėl netrukus bus iš esmės peržiūrėti ir patikslinti.
Gavyba – saugi
Konkursą gintaro ištekliams detaliai išžvalgyti rengs Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Kai bus atlikti detalios žvalgybos darbai ir ištekliai aprobuoti, konkurso laimėtojas galės kreiptis dėl pakartotinio leidimo šiems ištekliams naudoti.
Geologijos tarnybos direktorius Jonas Satkūnas teigia, kad 1994 m. Geologijos tarnybos tyrimu tiksliai nustatyta, kad Kuršių marių nuosėdose dugne ties Juodkrante slypi 112 tonų gintaro, o gretimuose plotuose – apie 230 tonų. Gintaro gabalėliai yra 20, 30, 40 mm diametro.
Gintaro gavyba yra labai paprasta, pažymėjo J.Satkūnas. "Kaip bet kokio vandens telkinio gilinimas, ji atliekama kasant arba siurbiant. Išgriebtą masę reikia sijoti ir surinkti gintaro gabalėlius. Gamtai šis būdas nežalingas, galima būtų net toje vietoje pagilinti Kuršių marias, pagerinti ekologines sąlygas. Vanduo susidrumsčia tik kasant. Gavybai nenaudojamos jokios cheminės medžiagos", – pastebėjo Geologijos tarnybos direktorius. Jo teigimu, galimoje gintaro gavybos vietoje Kuršių marių gylis yra apie 2 m, o gintaras glūdi maždaug dar pusmetriu ar metru giliau.
J.Satkūno teigimu, gintaras daugiausiai naudojamas juvelyrikoje. Gintaro rūgštis gali būti naudojama cheminiams preparatams gaminti, farmacijoje. Pagal įstatymą, gintaro išgavėjai valstybei mokės gamtos išteklių mokestį – 69 litus už vieną išgauto gintaro kilogramą.
Nuolat brango
Pasak J.Satkūno, veikiamas temperatūrų pokyčių gintaras oksiduojasi, tačiau jo randama ir archeologiniuose radiniuose, todėl nebūtų teisinga manyti, kad kūriniai iš gintaro greitai suirs ar nuvertės. "Gintaro būklė priklauso nuo terpės, kurioje jis yra. Jeigu jis bus laikomas lauke, žinoma, nukentės. Tačiau esant pastoviai temperatūrai ir drėgmei gali išsilaikyti tūkstantmečius", – giminės papuošalus iš kartos į kartą perduodančius lietuvius nuramino J.Satkūnas.
Juvelyro Audriaus Lukausko teigimu, gintaras kaip investicija buvo patrauklus prieš kelerius metus, tačiau jo kaina pastaruosius penkerius metus kilo ir šiuo metu yra ribinė.
Menininko teigimu, gintaro brangimas kelia ir juvelyrinių dirbinių kainas. "Mūsų rinka tam nepasiruošusi, yra kilęs šioks toks sąmyšis tarp galutinio vartotojo ir gamintojo: gamintojas negali pagaminti pigiau, o vartotojas nenori mokėti brangiau.
"Kadangi nesu stambus gamintojas, pats asmeniškai su gintaro gavimo problema dar nesusiduriu, turiu gintaro rezervų iš Kaliningrado ir tiesiog rinkto pajūryje. Tačiau labai sveikinu idėją žvalgyti gintaro išteklius. Savo gamtos turtus reikia žinoti. Dabar gintaro sektoriuje dirba apie 15 tūkst. žmonių. Patenkinti stambių gamintojų poreikiams per metus reikia apie 30 tonų", – teigė A.Lukauskas.
Naujausi komentarai