Hofmanas: mokestinė našta žemdirbiams neturėtų būti didesnė Pereiti į pagrindinį turinį

Hofmanas: mokestinė našta žemdirbiams neturėtų būti didesnė

2025-04-07 13:21

Valdantiesiems diskutuojant apie mokesčių pakeitimus, žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas sako, kad stambūs žemdirbių ūkiai iš esmės veikia įmonių principu, todėl ir jiems tenkanti mokestinė našta smarkiai skirtis neturėtų.

Hofmanas: mokestinė našta žemdirbiams neturėtų būti didesnė
Hofmanas: mokestinė našta žemdirbiams neturėtų būti didesnė / V. Kopūsto / BNS nuotr.

„Kada kalbame apie mokesčių didinimą, aš pasisakysiu už tai, kad ūkininkas yra lygu įmonei. Nesvarbu, kad jis yra fizinis asmuo ir apmokestinamas per GPM įstatymą, bet jis moka mokesčius nuo apmokestinamų pajamų, kitaip sakant, nuo uždirbto pelno“, – „Verslo žinių“ tinklalaidėje pirmadienį kalbėjo I. Hofmanas.

„Jis (ūkininkas – ELTA) lygiai taip pat kaip ir įmonė investuoja į savo gamybos priemones, darbo priemones, biologinį turtą ir žaliavas ir prisiima visą verslo riziką. Todėl jis neturėtų būti apmokestinamas labiau nei įmonės – (…) jeigu įmonės moka pelno mokestį 15 ar 18 proc., tai ir ūkininkai, kurie užsiima profesionaliai gamyba, kurie yra PVM mokėtojai, (neturėtų būti apmokestinami labiau – ELTA)“, – tikino jis.

Palaiko PVM lengvatą vietinei žemės ūkio produkcijai, nekeistų akcizo žymėtam dyzelinui

Tuo pat metu politikas tikino palaikantis iniciatyvą mažinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą vietiniams vaisiams ir daržovėms, ekologiniams produktams – šiuo metu Seime registruotas projektas, tokiai produkcijai numatantis 5 proc. lengvatinį tarifą.

Kada kalbame apie mokesčių didinimą, aš pasisakysiu už tai, kad ūkininkas yra lygu įmonei. (...) Jis moka mokesčius nuo apmokestinamų pajamų, kitaip sakant, nuo uždirbto pelno.

„Kažkokios kitos papildomos lengvatos, be abejo, tampa našta biudžetui“, – pridūrė I. Hofmanas.

Tiesa, I. Hofmanas pažymėjo, jog, svarstant galimybes atsisakyti dalies lengvatų, akcizo žymėtam dyzelinui dydis turėtų nekisti. Anot ministro, pagal akcizų įstatymą, dalis žemės ūkio sektoriuje dirbančių ūkininkų gali mokėti sumažinti akcizą arba jo nemokėti išvis, tai esą numato ir Europos Sąjungos (ES) direktyva.

„Akcizas nėra nulinis, šiai dienai 120 eurų už toną degalų, o nuo 2026 dar didėja daugiau per 60 eurų – t. y. 180 būtų. Jeigu turime (akcizą – ELTA) apie 350 eurų kubui kuro, kuris yra įsigyjamas visų degalinėse, tai jau būtų pusė to (akcizo ūkininkams – ELTA) – tai aš laikyčiausi taip pat nuosekliai, kad mes turime ir šitai išlaikyti, juo labiau kad ir kitų šalių žemdirbiai tai turi“, – akcentavo buvęs Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) pirmininkas.

Valdantiesiems svarstant mokestinę pertvarką, projektai artimiausiomis savaitėmis turėtų būti registruoti Seime.

Tarp jų yra svarstoma ir keisti gyventojų pajamų apmokestinimą, jį taikant ne pagal pajamų rūšį, tačiau pagal dydį.

Kol kas numatyta, kad būtų nustatyti trys gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifai – iki 36 metinių vidutinių darbo užmokesčių (VDU) uždirbančių gyventojų pajamoms būtų taikomas 20 proc. tarifas, pajamoms nuo 36 iki 60 VDU – 25 proc., o virš 60 VDU – 32 proc. tarifas.

Vadinasi, pokyčiai paliestų ir dirbančiuosius pagal individualią veiklą, tarp jų ir ūkininkams, mat jiems nebūtų taikomas atskiras tarifas.

Koalicijoje sutarta dėl pelno mokesčio kėlimo 1 proc. – stambioms įmonėms jis augtų iki 17 proc., lengvatinis – iki 7 proc.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų