Pereiti į pagrindinį turinį

Investuotojai: mus reikia pirkti

2009-11-16 06:59
Receptas: norėdama pritraukti tokių stambių užsienio investuotojų kaip bankas "Barclays", Vyriausybė turi atsižvelgti į jų poreikius ir sugalvoti, kaip juos patenkinti.
Receptas: norėdama pritraukti tokių stambių užsienio investuotojų kaip bankas "Barclays", Vyriausybė turi atsižvelgti į jų poreikius ir sugalvoti, kaip juos patenkinti. / "Reuters" nuotr.

Vyriausybė bando JAV verslininkus suvilioti investuoti į Lietuvą, kuri neva jau vaduojasi iš krizės. Tačiau verslininkai neslepia, kad laukia, kol šalies valdžia supras, kad investicijas reikia pirkti.

Statistikos žonglierius

Kaip pasigirti tada, kai girtis nelabai yra kuo? Tokią užduotį praėjusį penktadienį susitikime su Amerikos prekybos rūmų asociacijos nariais gavo Andrius Kubilius. Premjeras bandė suktis gudriai pateikdamas statistinius duomenis.

"Šiandien esame žinomi ne tik kaip šalis, patyrusi didžiausią nuosmukį Europoje, bet ir valstybė, kurios BVP augimas trečią ketvirtį siekė net 6 proc., palyginti su ankstesniu ketvirčiu", – kalbėjo A.Kubilius.

Jis taip pat pridūrė, kad šalies ekonomika rodo ir daugiau pozityvių ženklų: po truputį gerėja vartotojų lūkesčiai, iš lėto atsigauna pramonės gamyba. A.Kubilius pabrėžė, kad teigiamos permainos šalies ekonomikoje yra jo vadovaujamos Vyriausybės nuopelnas, dar rodančios ir tai, kad einama teisingu keliu, nors kai kurie jos užmojai, pavyzdžiui, renovacijos programa, vėluoja.

Vėliau keli susitikimo dalyviai teigė, kad per šiuos metus išaugę mokesčiai ir panaikintos pridėtinės vertės mokesčio lengvatos nepagerino verslo sąlygų ir nepadidino šalies patrauklumo investicijoms. Tačiau A.Kubilius atkirto, kad prie anksčiau taikytų išimčių Vyriausybė tikrai neketina grįžti ir verslininkams palinkėjo prisitaikyti prie dabartinės tvarkos.

Tikisi nuolaidų dėl euro

Atrodo, kad iš teisingojo kelio Vyriausybė neketina išklysti ir kitąmet. Biudžeto deficito bėdai spręsti Vyriausybė toliau ketina naudoti patikrintą būdą – aktyviai skolintis užsienio rinkose. Premjero teigimu, skolintų pinigų prireiks jau vasarį, o iš viso per metus reikės pasiskolinti apie 10 mlrd. litų.

"Labai aišku, kad jau vasarį vėl reikės skolintis. Iki šiol sėkmingai didinome pasitikėjimą užsienyje, o skolinimosi kaina mažėjo. Jeigu nekils politinės sumaišties, kitais metais galėsime skolintis už tą kainą, kuri buvo prieš krizę", – prognozavo A.Kubilius.

Be to, mažindama biudžeto deficitą Vyriausybė ir toliau ketina imtis griežtų vadinamosios konsolidacijos (biudžeto išlaidų mažinimo – red. past.) priemonių, kurios, anot premjero, šiemet sudarė 8 proc. nuo BVP, o kitąmet turėtų siekti dar 5 proc. nuo BVP. Beje, kaip įrodymas, kad tam, jog ir toliau būtų mažinamos biudžeto išlaidos, pritaria visuomenė ir verslas, susitikimo nariams pateiktas Vyriausybės su socialiniais partneriais pasirašytas Nacionalinis susitarimas.

Paklaustas, kada Lietuva ketina prisijungti prie euro zonos, A.Kubilius teigė dedantis daug vilčių į Mastrichto kriterijų peržiūrėjimą, dėl kurių vyksta debatai ES, nes didžioji dalis eurą turinčių šalių nebeatitinka šių kriterijų, todėl euro neįsivedusios šalys norėtų, kad jie būtų ne tokie griežti.

Eina teisingu keliu

Išsilavinusi visuomenė, didelė talentų pasiūla, paplitusios informacinės technologijos, konkurencingos algos, palankios energetinių išteklių kainos – tokius Lietuvos pranašumus, turinčius į šalį vilioti užsienio investuotojus, išskyrė Vyriausybės vadovas.

Susitikime dalyvavusio personalo atrankų bendrovės "Strategic Staffing Solutions International" vadovo Lietuvoje Andriaus Franco žiniomis, šiuo metu keletas užsienio įmonių aktyviai domisi investavimo galimybėmis mūsų šalyje. Nors A.Francas nenurodė jų pavadinimų, pasak jo, tai didelės bendrovės, ieškančios vietos savo paslaugų centrams įsteigti.

"Šių bendrovių ketinimai priklausys nuo to, ar jos ras tai, ko ieško, ir ar Lietuva joms bus patraukli kaip šalis. Investicijas reikia pirkti ir tai daro visos šalys. Jeigu pažiūrėtumėte į Čekiją, Slovakiją, Vengriją, Lenkiją, tokių paslaugų centrų ten knibždėte knibžda. Ten veikiančias įmones skatino ateiti valstybė su tam tikromis investicijų pakuotėmis, vadinasi, ir Lietuva čia turi neatsilikti. Naivu tikėtis, kad investuotojai rinksis Lietuvą dėl to, kad čia pigus alus ar gražios merginos. Kiekvienu atveju reikia žiūrėti atskirai, ko investuotojui reikia ir ką galima dėl jo padaryti, pavyzdžiui, vienam gali reikėti paramos infrastruktūrai, inžineriniams tinklams, kitam galbūt reikia mokymų", – pavyzdžių pateikė A.Francas.

Banko "Barclays" padaliniui Lietuvoje darbuotojų ieškančios bendrovės vadovas teigė, kad šio banko atėjimas į Lietuvą galėtų tapti pavyzdžiu paskatinti ateiti naujiems investuotojams. "Ūkio ministerija ir Vyriausybė eina tinkama linkme, Lietuvos ekonominės plėtros agentūra aktyviai dalyvauja įvairiuose renginiuose, tai turėtų padėti pritraukti naujų investuotojų", – sakė A.Francas.

Rimtautas Vizgirda, Amerikos prekybos rūmų valdybos pirmininkas

Vyriausybė dirba kokybiškai ir matau, kad judama į priekį. Aišku, yra trūkumų, trūksta susikalbėjimo, reikia daugiau ministerijų, kitų žmonių komandinio žaidimo. Dar trūksta kalbėjimo apie pozityvius žingsnius ir laimėjimus, tai reikia akcentuoti. Dėl investicijų dabartinis klimatas geresnis, negu buvo prieš porą metų, tačiau viena bėdų yra korupcija. Tai viena didžiausių blogybių Lietuvoje ir užsienio investuotojai tai žino. Gal dabar ji paplitusi ne aukščiausiuose sluoksniuose, o žemesniuosiuose. Investuotojus taip pat gąsdina ir nestabili mokesčių sistema, koks verslininkas investuos, kai jis nežino, kokie mokesčiai bus. Apskritai, investuotojų reikia aktyviai ieškoti, jie patys neatvažiuos – reikia važiuoti pas juos ir atsitempti juos čia. Pavasarį Prezidentė Dalia Grybauskaitė ruošiasi važiuoti pas JAV prezidentą Baraką Obamą, bandysime tuo pačiu metu suorganizuoti susitikimą su įtakingais amerikiečiais ar JAV lietuviais verslininkais.

Anne Elisabeth Derse, JAV ambasadorė Lietuvoje

Esu daug bendravusi su buvusiais ambasadoriais ir JAV verslininkais, kurie kaip vieną didžiausių pranašumų išskiria Lietuvos žmones, jų darbo etiką, aukštą išsilavinimo lygį, techninius įgūdžius, taip pat gebėjimą bendrauti keliomis kalbomis. Dar vienas pranašumas yra strateginė šalies padėtis, ji turi prieigą prie ES ir Vakarų rinkų bei puikius ryšius su Rytų rinkomis. Padėtis palyginti gera, tačiau ji visada gali būti geresnė. Iš patirties žinau, kad verslas įvairiose šalyse norėtų matyti mažiau biurokratinių suvaržymų, taip pat ir Lietuvoje. Ko gero, būtų daug paprasčiau, jeigu verslui šalyje reikėtų mažiau įvairių leidimų, jeigu įmonę būtų galima įsteigti per tris keturias dienas vietoj septynių–dešimties. Todėl biurokratinių kliūčių šalinimas visada aktualus klausimas. Jums reikia siekti sukurti gera investicinį klimatą, kuris šalį paverstų tiek pat patrauklia ar patrauklesne už kitas, nes valstybės varžosi tarpusavyje dėl užsienio investicijų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų