Brangiausia "Norfoje"
Vaisių ir daržovių kainos skiriasi ne tik skirtingų prekybos tinklų prekybos centruose, bet ir tų pačių tinklų parduotuvėse Vilniuje, Kaune bei Klaipėdoje.
Šią savaitę palyginome trijų prekių kainas – lietuviškų baltagūžių kopūstų, lietuviškų plautų morkų ir bananų kainas didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse, pasirenkant po vieną parduotuvę kiekviename mieste. Visų prekių tiekėjai yra tie patys.
Vilniuje "Norfos" prekybos tinkle kopūstų kilogramas kainavo 18 centų, "Maximoje" – 10 centų, o "Rimi" – 15 centų, "Iki" – 17 ct.
Tiek pat kopūstai "Iki" prekybos centre kainavo ir Klaipėdoje, o štai "Norfa" uostamiestyje kopūstus pardavinėja dar brangiau – už 24 ct.
Apsilankymo metu "Maxima" ir "Rimi" parduotuvėse kopūstų lentynose nebuvo.
Dar kitaip – Kaune. Čia "Norfoje" baltagūžiai kopūstai kainuoja 19 ct/kg, kitų prekybos tinklų parduotuvėse šios prekės buvo išgraibstytos, kaip ir Klaipėdoje.
Gerokai skiriasi ir lietuviškų plautų morkų kainos. Vilniaus "Norfoje" kilogramas kainuoja 31 ct/kg, "Maximoje" – vos 13 ct/kg, "Rimi" – 25 ct/kg., "Iki" – 18 ct/kg.
Tos pačios morkos iš tų pačių tiekėjų Klaipėdos "Norfoje" – 51 ct/kg, "Maximoje" – 12 ct/kg, o "Rimi" – 49 ct/kg, "Iki" – 20ct/kg.
Kaune kainos vėlgi skiriasi. "Norfoje" – 25 ct/kg, "Maximoje" – 12 centų už kilogramą, "Rimi" – 25 ct/kg, "Iki" – 25 ct/kg.
O štai bananai, regis, brangiausi Vilniuje ("Norfa" – 1,39 euro už kilogramą, "Maxima" – 0,99 euro, "Rimi" ir "Iki" – 1,19 euro už kilogramą). Klaipėdos "Maximoje" ir "Rimi" – 99 centai, "Norfoje" – 1,12 euras už kilogramą. Kaune kainos panašios.
Rezultatai šiek tiek nustebino – pasirodo, kad šie keli produktai brangiausiai kainuoja pigaus asortimento tinklu prisistatančioje "Norfoje".
"Kainos priklauso ir nuo sezono, ir nuo kontraktų su tiekėjais, kurie sudaromi trumpam laikotarpiui, sąlygų", – teigė "Norfos" atstovas spaudai Darius Ryliškis.
Tiekėjai išlygų nedaro?
Morkas ir kopūstus visiems prekybos tinklams tiekia tas pats daržovių augintojas iš Kėdainių rajono – Virgilijus Kuprevičius.
Ūkininkas šiomis daržovėmis ir šiemet užsodino beveik pusantro šimto hektarų žemės plotą.
Savo derlių V.Kuprevičius Lietuvos prekybos tinklams parduoda už vienodą kainą, tačiau už tas pačias daržoves pirkėjai skirtingose parduotuvėse moka skirtingai.
Pavyzdžiui, kopūstų kilogramo kaina svyruoja nuo 10 centų beveik iki euro, o morkų kainų skirtumas – nuo 12 centų iki 51 cento.
"Pastebėjau, kad daugeliu atveju parduotuvių antkainis minusinis. Neretai jie brangiau perka, pigiau parduoda. Tokia konkurencinė kova", – tikino V.Kuprevičius.
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, pernai tuo pat metu plautų morkų kaina Lietuvos prekiniuose ūkiuose ir šiltnamiuose siekė nuo 24 iki 32 centų už kilogramą be PVM, šiemet – nuo 20 iki 24 ct/kg be PVM.
Per metus morkų supirkimo kaina iš augintojų nukrito penktadaliu, baltagūžių kopūstų – beveik ketvirtadaliu.
Šią savaitę augintojai kopūstus prekybos tinklams pardavinėjo nuo 15 iki 23 ct/kg be PVM. Pirkėjams tos kainos svyravo 10–99 ct/kg su PVM.
Vienodų sąlygų nebūna
Ekonomistas Gitanas Nausėda suabejojo, ar tikrai tiekėjai savo prekes skirtingiems prekybos tinklams parduoda už tą pačią kainą.
Ekonomisto versiją patvirtino atvežtinių daržovių ir vaisių tiekėjai – bendrovės "Litbana" atstovai.
Kompanijos komercijos direktorė Laura Grybienė teigė, kad ne visiems klientams tuos pačius produktus parduoda už vienodą kainą.
"Kiekvienas klientas turi nustatęs savo žirkles, už kokią sumą gali pirkti tas prekes. Kiekvienas prekybos tinklas turi savo kainodarą. Todėl pirkėjams nereikėtų stebėtis, kodėl tie patys bananai skirtingose parduotuvėse kainuoja skirtingai. Mes parduodame už tiek, kad patys uždirbtume, o kaip jau viskas vyksta toliau, jokios įtakos mes neturime", – teigė L.Grybienė.
Prekybininkai nenusiskriaudžia
Pasak G.Nausėdos, prekybos tinklai nuostolingai tam tikrus produktus pigiau gali pardavinėti ir rinkodaros tikslais, ir taikydami akcijas, tačiau tai nereiškia, kad jie apskritai prekiauja nuostolingai.
"Būna, kad kai kurias prekes, kurių galiojimo laikas baigiasi ar vyksta konkurencija su kitais prekybos tinklais, jie gali prekiauti nuostolingai. Tačiau paėmus visus produktus, jie tikrai neprekiauja "į minusą". Tiesiog tai yra konkurenciniai žaidimai, kurie leidžia pastumdyti konkurentą, tačiau visų produktų vienu metu jie tikrai "nepaleis" į prekybą nuostolingai", – įsitikinęs G.Nausėda.
Neperkant viskas tik brangtų?
Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas pamėgino paaiškinti, kodėl kai kuriuose prekybos centruose kainos yra aukštesnės nei kituose.
"Reikia suprasti, kad konkurencija yra konkurencija, tačiau mažesni prekybos tinklai perka mažesnius kiekius iš tiekėjų ir prastesnėmis sąlygomis. Kiek, kas, už kiek susidera. Turi įtakos ir tai, kaip efektyviai dirba prekybininkas, kokio dydžio atlyginimus moka darbuotojams ir pan. Visi dirba taip, kad pasidengtų savo išlaidas", – tikino L.Vilimas.
Ką galėtų padaryti vartotojai, kad mažėtų daržovių ir vaisių kainos, nes jos šiuo metu neatrodo labai palankios pirkėjui?
Gal padėtų tai, jei porą mėnesių jie nieko nepirktų?
"Ne, taip būtų pasiektas atvirkštinis poveikis. Nepirkimas skatina kainų augimą. Neparduodami produkcijos pardavėjai, tiekėjai, augintojai patiria nuostolius, nes, net ir nieko neuždirbdami, turi mokėti atlyginimus, mokesčius už elektrą ir pan. Tad vėliau yra priversti didinti kainas", – tikino L.Vilimas.
Kainų didėjimo faktorius, anot pašnekovo, yra ir tai, kad Lietuvoje mažėja gyventojų, o tuo pat metu – ir pirkėjų.
Žada šviesesnę ateitį
L.Vilimas taip pat priminė, kad sezoninių prekių kainos priklauso nuo daugybės veiksnių.
Jis patikino, kad šiltuoju periodu Lietuvoje daržovių ir vaisių, ypač tų, kurie auga Lietuvoje, stygiaus tikrai nebus.
Žmonės, anot jo, tikrai turės pasirinkimą, nes prekybos vietas tuoj pasieks naujasis derlius.
"Derlius – tikrai geras, pasirinkimas – pakankamas, tad kainos bus mažesnės nei pernai tokiu pat laikotarpiu", – teigė L.Vilimas.
Daržovių ir vaisių augintojai, tiekėjai, pardavėjai aiškino, jog reikia atsižvelgti ne tik į rinkos kainas, bet ir į šių prekių specifiškumą.
Dauguma vaisių ir daržovių – greitai gendantys, tad jas būtina greitai parduoti. O dėl to irgi mažėja jų kainos.
"Be to, reikia turėti galvoje ne tik į Lietuvos rinkos vidutines kainas, bet ir į greta esančias rinkas. Tam tikrus produktus žmonės gali įsigyti ir įsigyja ir kitose šalyse", – apie rinkos dėsnius kalbėjo L.Vilimas.
Komentarai
Berta Čaikauskaitė
Bendrovės "Palink", valdančios prekybos tinklą "Iki", viešųjų ryšių vadovė
Mūsų prekybos tinkle šiais metais, lyginant su praėjusiais, pigo lietuviško derliaus daržovės – morkos, bulvės, kopūstai, svogūnai, burokėliai. Šį kainų pokytį lėmė itin geras 2016 m. rudens derlius. Pirmasis šviežias lietuviškas derlius visada būna šiek tiek brangesnis, nes augintojai stengiasi kuo anksčiau pateikti pirmąsias daržoves į parduotuvių lentynas – tai reikalauja papildomų augintojų sąnaudų. Tačiau vėliau dėl padidėjusios pasiūlos kainos krenta. Ši tendencija pastebima ir šiais metais. Apskritai daržovių kainų pokyčiams įtakos turi veiksnių visuma: sezoniškumas, tiekimo kainos pasikeitimai, derlius ir daugelis kitų. Taip pat, siekdami pirkėjams pasiūlyti geriausią kainą, mes savo ruožtu visuomet deramės su tiekėjais dėl mažesnės tiekimo kainos. Tai liečia tiek importuotas, tiek ir lietuviškas daržoves.
Giedrė Bielskytė
"Rimi Lietuva" viešųjų ryšių vadovė
Manau, kad geriausiai kainas galėtų pakomentuoti jų augintojai, nes mes tik parduodame jų užaugintas daržoves. Dažniausiai, žinoma, augintojai per derybas dėl kainų argumentuoja orais, derliaus gausa, tačiau taip pat labai svarbi ir produktų pasiūla kitose valstybėse. Kaip pavyzdys galėtų būtų šių metų pradžioje gamtos stichijų suniokotas daržovių derlius Italijoje, Ispanijoje – tuomet rinkoje buvo labai maža pasiūla cukinijų, brokolių, aisbergo salotų. Todėl jų kainos buvo ženkliai išaugę, o taip pat ir apskritai susidūrėme su daržovių trūkumu. Dėl kainų skirtumų dažniausiai skiriasi tiekėjai, o jie siūlo skirtingos kokybės, kainos, prekinės išvaizdos prekes, todėl ir kainos skiriasi.
Naujausi komentarai