Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip valdžia padės verslui?

2014-08-12 09:53

Po Vyriausybės pasitarimo tapo aišku, kad valdžia verslui padės, bet jei šis pats nedės pastangų reaguoti į ekonomines Rusijos sankcijas, nieko nebus.

Kaip valdžia padės verslui?
Kaip valdžia padės verslui? / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Po Vyriausybės pasitarimo tapo aišku, kad valdžia verslui padės, bet jei šis pats nedės pastangų reaguoti į ekonomines Rusijos sankcijas, nieko nebus.

Ministerijoms – namų darbai

Vyriausybėje susitikę Ūkio, Susisiekimo, Finansų, Žemės ūkio, Užsienio reikalų ministerijų atstovai vakar aptarė, kaip bus reaguojama į ekonomines Rusijos sankcijas.
Premjerą pavaduojantis ūkio ministras Evaldas Gustas sakė, kad visos susijusios institucijos paragintos teikti pasiūlymus, kokias priemones taikyti ekonominių sankcijų metu. Juos apibendrinusi ministerija kitą savaitę pateiks veiksmų planą Vyriausybei.

Visos ministerijos turės įvertinti galimus padarinius ir praradimus bei paruošti kreipimąsi į EK dėl nuostolių atlyginimo.

Užsienio reikalų ministerija įpareigota palaikyti kai kurių Europos šalių iniciatyvas sušaukti neeilinę Žemės ūkio tarybą ir paankstinti Bendrųjų reikalų tarybos posėdį. Muitinės departamento paprašyta operatyviai teikti informaciją apie dvišalę prekybą su Rusija. "Užsienio reikalų ministerija gali suaktyvinti derybas dėl dvišalių prekybinių sutarčių pasirašymo su trečiosiomis šalimis. Susisiekimo ministerija taip pat gali aktyvinti darbą su trečiosiomis šalimis. Ūkio ministerija gali aktyviau dirbti su naujomis ES struktūrinės paramos galimybėmis", – artimiausius darbus vardijo ministras.

Finansų ministerija preliminarius skaičiavimus, kokių nuostolių šalis patirs dėl ekonominių Rusijos sankcijų, turės maždaug po savaitės. Ekonominės raidos prognozes žadama pateikti rugsėjo pradžioje.

Privalės persitvarkyti

Ministerijoms ruošiant veiksmų planą, kol kas aišku tik tiek, kad tiesioginės paramos ar išmokų verslas neturėtų tikėtis. Užsimenama, kad būsimos pagalbos priemonės leis įmonėms išgyventi rudenį ir duos laiko pertvarkyti kai kuriuos verslo principus.

E.Gusto teigimu, nėra svarstoma įvesti laikinas mokesčių lengvatas įmonėms, kurios nukentės nuo Rusijos sankcijų.

Po pasitarimo Vyriausybėje žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sakė, kad kol kas nė viena įmonė Žemės ūkio ministerijai nėra pateikusi skaičiavimų, kokių nuostolių patirs Rusijai įvedus maisto produktų importo draudimą,

Ji pažymėjo, kad Rusijos sankcijos labiausiai palies pieno sektorių. Vis dėlto, jos nuomone, situacija "bus tragiška" tik keletui įmonių, nes dauguma jų esą jau pasimokė po ankstesnių sankcijų ir sumažino eksportą į Rusiją ir susirado naujų rinkų. "Palyginti su praėjusiais metais, eksportas į Rusiją sumažėjo 10 proc. Yra viena kita įmonė, kuri, eidama lengviausiu keliu, dirbo tik su Rusija, tad joms bus sunkiausia", – pastebėjo V.Baltraitienė.

Valstybė pirks maisto?

Ministrės teigimu, planuojama susitikti su pieno ir mėsos perdirbėjais, išsiaiškinti kiekvienos įmonės situaciją ir iš jų pačių išgirsti, kokios pagalbos reikia.

V.Baltraitienė sakė, kad ministerija mato kelis būdus, kaip galima padėti verslui. "Jau šiandien pasirašiau laišką EK, prašantį leidimo intervenciniam supirkimui. Tam reikia Komisijos sutikimo. Manau, jo prašys ir kitos valstybės. Jeigu toks leidimas būtų, valstybė iš savo lėšų supirktų tam tikrą kiekį produktų, kuriuos galima ilgiau sandėliuoti – pieno miltelių, sviesto, fermentuotų sūrių. Šias lėšas kompensuotų EK, o kai produkciją parduotume, pinigus grąžintume", – aiškino ministrė. Žemės ūkio ministerijos atstovai į Briuselį tartis dėl konkrečių sumų ir sąlygų vyks ketvirtadienį.

Įmonėms taip pat bus siūloma pereiti prie kitokios – negreitai gendančios produkcijos gamybos. "Pienas, jogurtai yra greitai gendantys produktai. Reikia pasvarstyti, kokių papildomų investicijų ar pagalbos reikia įmonėms, kad galėtų daugiau gaminti pieno miltelių, nes kai kurios jų visai negamino. Taip pat gali būti gaminama daugiau sūrio produktų, kurie ilgiau negenda. Pagalba įmonėms gali būti su Paskolų garantijų fondu, užtikrinant apyvartines lėšas. Manome, kad pats sunkiausias laikotarpis bus du trys mėnesiai", – svarstė V.Baltraitienė.

Neeilinės sesijos nešauks

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė vakar po susitikimo su ministerijų atstovais Seime patvirtino, kad neeilinės Seimo sesijos šaukti neprireiks. "Kiek šiandien išgirdau iš ministrų ir ministerijų atstovų, naujų teisės aktų, pataisų teikti neplanuojama", – sakė L.Graužinienė.

Seimo pirmininkė pakartojo, kad Rusijos importo draudimas didžiulio poveikio Lietuvos ekonomikai neturės. "Didžiulių grėsmių nematome. Verslo įmonės yra pajėgios persiorientuoti į kitas šalis", – įsitikinusi parlamento vadovė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų