Kinija – pakeliui į pragarą? Pereiti į pagrindinį turinį

Kinija – pakeliui į pragarą?

Prognozės: pasaulyje vis garsiau kalbama, kad besipučianti Kinijos ekonomika anksčiau ar vėliau patirs krachą.
Prognozės: pasaulyje vis garsiau kalbama, kad besipučianti Kinijos ekonomika anksčiau ar vėliau patirs krachą. / nuotr.

Legendinis JAV investuotojas Jamesas Chanosas dar šiais metais pranašauja nekilnojamojo turto (NT) burbulo sprogimą Kinijoje. Tai suduotų triuškinamą smūgį trečiai pagal ekonomikos išsivystymo lygį pasaulio valstybei.

Burbulas netruks sprogti

Tai jau antras panašaus pobūdžio įspėjimas iš J.Chanoso lūpų šiais metais. Jei prognozė išsipildytų, tai būtų sunkiai pakeliamas smūgis šaliai, kurios net 60 proc. vidaus produkto priklauso nuo statybų sektoriaus. Norėdama išsaugoti investicijas į NT ir ekonomikos augimą Kinija būtų priversta dėti milžiniškas pastangas ir tam skirti didžiules lėšas.

Anot J.Chanoso, burbulas jau susiformavęs, o jo sprogimo galima tikėtis šių metų pabaigoje ar kitų pradžioje. "Jie negali sau leisti atsisakyti nuolatinės NT plėtros heroino dozės. Tai vienintelis dalykas, keliantis ekonomikos augimo skaičius", – pareiškė žymusis investuotojas, dabartinę Kinijos padėtį prilyginęs bėgimui į pragarą.

Laukia Dubajaus likimas

Vasarį NT kainos Kinijoje augo sparčiausiai per pastaruosius dvejus metus. Visa tai vyksta nepaisant to, kad šiais metais vėl įvestas turto, kuris parduodamas nepraėjus bent penkeriems metams nuo jo įsigijimo, mokestis. Taip tikėtasi suvaldyti spekuliacijas. Siekiant atvėsinti bankų apetitą ir norą skolintis, padidinti reikalavimai bankų atidėjiniams. Šios aplinkybės padidino gretas tų ekspertų, kurie įtikėjo besipučiančiais NT burbulais Kinijoje.

NT bumas Kinijoje priminė Dubajaus istoriją. Pastarojo ekonomikos gyvenimą paralyžiavo NT burbulo sprogimas: įmonės nebegali atsiskaityti su kreditoriais, o už skolas atiduodami ištisi pastatai. Net garsiojo aukščiausio pasaulio pastato "Burj Dubai Tower" dalis kreditoriams atiduota už skolas. Anot J.Chanoso, Kinijos NT rinkoje padėtis gali būti netgi blogesnė nei Dubajaus emyrate.

Paskolų lyderė

J.Chanoso įsitikinimu, besiformuojančius burbulus išduoda ne pervertintas turtas, o nesaikingas skolinimasis. "Nėra didesnio skolinimosi nei Kinijoje", – pareiškė jis sausio pradžioje.

Kinijos vykdoma ekonomikos skatinimo programa ir rekordinis bankų skolinimas praėjusiais metais, palyginti su 2008 m., kone padvigubėjo. Milijardai dolerių užtikrino ekonomikos prieaugį net per pasaulinę finansų ir ūkio krizę.

Prie J.Chanoso įspėjimų dėl galimos Kinijos NT rinkos griūties prisidėjo Marcas Faberis, garsaus mėnesinio investicijų naujienlaiškio "Gloom, Doom & Boom" autorius, ir Harvardo universiteto profesorius Kennethas Rogoffas.

Tačiau J.Chanoso oponentai išrėžia, kad šis esą turi nepakankamai žinių apie Kinijos ekonomiką ir jo prognozės turėtų būti ignoruojamos.

Lyderė įklimpo

Anot J.Chanoso, pati Kinijos valstybė ir vietos valdžia yra tarp tų institucijų, kurios skyrė daugiausia lėšų NT paskoloms. Todėl investuotojas neabejoja, kad sprogus burbului valstybei teks nacionalizuoti nemenką dalį blogųjų paskolų. Bankų sistemai gelbėti Kinija gali panaudoti užsienio valiutos atsargas, kurios siekia 2,4 trln. JAV dolerių.

"Kinai gamina didžiulius kiekius produkcijos, kurios nesugebės parduoti", – J.Chanosas kalbėjo lapkritį publikuotame interviu. Gruodį jis jau ėmė pasakoti, kad imasi trumpalaikio vertybinių popierių skolinimo sandorių, tikėdamasis uždirbti iš Kinijos žlugimo.


Apie J.Chanosą

Legendinis JAV investuotojas vienas pirmųjų numatė galimą energetikos milžinės "Enron" žlugimą ir sugebėjo pasipelnyti prekiaudamas jos akcijomis. Šlovės viršūnę pasiekė kaip trumpalaikio vertybinių popierių skolinimo sandorių (angl. – "short–selling") specialistas, sugebantis identifikuoti pervertintus vertybinius popierius. Keliose įmonėse dirbo analitiku, o vėliau įkūrė įmonę, kurios specializacija – trumpalaikio skolinimo sandoriai.

Požiūris į trumpalaikio skolinimo sandorių vykdytojus nevienareikšmiškas. Jie buvo kaltinami iš dalies sukėlę paniką pasaulio biržose 2008-ųjų rudenį. Vėliau tokie sandoriai buvo laikinai uždrausti.

Bendrovės "Enron" akcijos nuo 90 JAV dolerių 2000-ųjų rugpjūtį krito iki 1 JAV dolerio 2001-ųjų pabaigoje. 2001 m. J.Chanosas prekiavo "Enron" akcijomis naudodamasis trumpalaikio skolinimosi sandoriais. Dėl šių sandorių jo įmonė gerokai pralobo, o jis pats išgarsėjo kaip vienas iš nedaugelio žmonių, sugebėjusių iš anksto numatyti "Enron" problemas. Vėliau J.Chanosui pavyko susižerti nemenką pelną dar ne iš vienos žlungančios įmonės. Dabar jis yra rizikingų fondų valdytojas.

Naujasis J.Chanoso "arkliukas" – Kinija. Tuo metu, kai didžioji dalis ekonomistų laukia ilgalaikio Kinijos ekonomikos augimo, J.Chanosas įspėja, kad ši pernelyg stimuliuojama ekonomika netrukus patirs krachą.

J.Chanosas nėra vienintelis, laukiantis Kinijos žlugimo. Šios šalies krachą prognozavo JAV teisininkas ir rašytojas Gordonas G.Changas knygoje "Artėjantis Kinijos žlugimas", išleistoje 2001 m.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų